Jesteś tutaj:

Miesiąc: listopad 2021

W ostatnią listopadową środę Biblioteka w Mościsku gościła podopiecznych Fundacji Pokolorujmy Szarość. W ramach spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dzieci poznały kolorową historię zawartą w książeczce „Duży Wilk i Mały Wilk” autorstwa Nadine Brun-Cosme i Oliviera Tallec’a, dzięki której zbliżyły się do tematów: przyjaźni i tęsknoty.  Po ciekawej lekturze i rozmowie o przyjaźni, uczestnicy stworzyli swoje własne dzieła sztuki – kolorowanki związane z omawianą książką, na których pojawił się Duży Wilk i Mały Miś. Ten drugi nie był przypadkowy, ponieważ dodatkowym tematem spotkania był nadchodzący już następnego dnia Światowy Dzień Pluszowego Misia. To właśnie dlatego, kolejnym kreatywnym zadaniem dla dzieci było dokończenie i pokolorowanie szkicu takiego pluszaka.

Przyjaźń i misie posiadają ważną cechę wspólną – ciepło. Pierwsza ogrzewa serca, a futerko drugiego sprawia, że nie marznie on w chłodne dni.

T.Ch.

Członkowie organizacji i instytucji wchodzących w skład Partnerstwa Lokalnego Gminy Dzierżoniów spotkali się 19 listopada w siedzibie Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku, aby podsumować kolejny rok pracy. Tym razem spotkanie odbyło się w klimacie lat 80. XX wieku.

Tradycyjnie uczestnicy opowiedzieli o zrealizowanych przedsięwzięciach i osiągniętych sukcesach. W tym roku członkowie organizacji rozmawiali również o tym, co jeszcze chcieliby wspólnie zdziałać, a także zaprezentowali swoje plany na przyszłość.

Do grona partnerów dołączył Dzienny Dom Senior+ Gminy Dzierżoniów. Tym samym Partnerstwo Lokalne liczy już 30 członków.

Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia serdecznie dziękujemy za pomoc.

ug.dzierzoniow.pl

Biblioteka w Owieśnie chcąc uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległość zorganizowała w środę 10 listopada warsztaty manualne. Uczestnicy spróbowali swoich sił w wykonaniu przeróżnych form i wzorów kotylionów.

Owiesno

Święto Niepodległości w Ostroszowicach uczciła klasa druga zapraszając do biblioteki na koncert pieśni patriotycznych.

Ostroszowice

Biblioteka w Mościsku zaprosiła młodzież do zabawy w „Słowa wspólne”, przygotowane przez Narodowe Centrum Kultury. Hasła związane z polską kulturą, sztuką, geografią, tradycjami i symbolami narodowymi stały się podstawą do emocjonujących rozgrywek.

Mościsko

W bibliotece w Roztoczniku trwają spotkania w ramach projektu „Artystycznie i sportowo – z dala od uzależnień”. Wśród propozycji znalazły się m.in. warsztaty tworzenia kartek, pachnących mydełek, pięknych chusteczników i podstawy haftu matematycznego.

3 listopada spotkanie przebiegło w innej niż zwykle formule. W pierwszej części uczestnicy wyczarowywali bajkowe kreacje oczami wyobraźni. W kolejnej zaś gościliśmy osobę, która, przy herbacie i własnoręcznie pieczonym cieście, zechciała podzielić się z nami historią swojego życia, historią swojego picia. Pan Jurek zaczął pić w wieku 15 lat, a przestał w wieku 48. Od 7 lat nie pije. Nie słuchał gdy mu mówiono, że jest uzależniony, zawsze znajdowali się koledzy, z którymi mógł się napić. Nie miał stałej pracy, bo nikt nie chciał zatrudniać osoby z problemem alkoholowym. Pracował dorywczo po sąsiedzku za butelkę wina czy też wódki. Wielokrotnie spał w rowie, przez namowy kolegów posuwał się do kradzieży. Był w więzieniu, gdzie miał czas na przemyślenia. Stracił rodzinę, szacunek i zaufanie własnego dziecka. Był na samym dnie, spał, pił i tak mijało mu życie. Pewnego dnia przebudził się, napił się wódki i chciał iść do sklepu po kolejną butelkę. Poczuł się jednak tak, jakby ktoś wylał na niego wiadro zimnej wody. Był mokry od potu. Sytuacja kilkukrotnie się powtórzyła. Postanowił wtedy, że więcej nie będzie pił. Kolejne dni były dla Niego męczarnią, ciągle trzęsły mu się ręce i bardzo odczuwał skutki odstawienia alkoholu. Budził się i ponownie zasypiał nie myśląc nawet o jedzeniu. Po kilku dniach jego stan zaczął się normować. Teraz ma pracę i docenia każdy dzień wolny od uzależnienia. Nie obiecuje, że nigdy nie sięgnie po alkohol ponieważ zna przypadki, że osoba po 11 latach bycia trzeźwym sięgnęła po alkohol, ale ma nadzieję że wytrwa w swoim postanowieniu. I my również życzymy wytrwałości w postanowieni, a za spotkanie i możliwość wysłuchania Pana historii serdecznie dziękujemy.

17 listopada o godz. 16.30 zapraszamy na kolejne warsztaty projektowe- „Bombki metodą decoupage”.
Warsztaty poprowadzi Agnieszka Trytko.

A. M.

W nawiązaniu do bajki ,,Potwór” uczyliśmy się: przezwyciężać uprzedzenia, akceptować uczucia przeżywane przez innych oraz szanować cudze poglądy.Wspólnie stworzyliśmy receptę na akceptację innych, która w skrócie brzmi: ,,nie czyń drugiemu co tobie niemiłe”. W zabawach ruchowych dzieci w pełni wyraziły swoje emocje! To było bardzo udane spotkanie z drugą klasą!

Elżbieta Janicka nauczyciel / Maria Kirkiewicz bibliotekarz

Spotkania z podopiecznymi Fundacji Pokolorujmy Szarość zawsze są niezwykłymi wydarzeniami. Tak samo było i tym razem. Wykorzystując świeżo wydane „Legendy i opowieści z Gminy Dzierżoniów”, jedną z bajek Krasickiego „Kruk i Lis” oraz znaną wszystkim „Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków” omówiliśmy cechy charakterystyczne dla legend, bajek i baśni. Wskazywaliśmy na różnice i przytaczaliśmy inne przykłady znanych utworów. Dla utrwalenia Chłopcy otrzymali hasła opisujące poszczególne gatunki, które odpowiednio do siebie dopasowali.

zdj. Fundacja Pokolorujmy Szarość

Zajęcia odbyły się w siedzibie fundacji w Piławie Dolnej. Dziękujemy za zaproszenie i zapraszamy do biblioteki!

W listopadzie zapraszamy do obejrzenia wystawy Edwarda Bienia, prezesa honorowego Stowarzyszenia Kresowian w Dzierżoniowie. Na zdjęciach zobaczyć można m.in. Lwów, Stanisławów, Kołomyję, Krzemieniec, Tarnopol, Chocim i Zaleszczyki.

Śladami polskości po Kresach II RP

Edward Bień

Spotkanie z Karoliną Kuszyk, autorką książki „Poniemieckie” zakończyło jesienny cykl „Herbatka z historią”. Historią, na którą spróbowaliśmy spojrzeć nie od strony wielkiej polityki, lecz  z tej bardziej prywatnej i osobistej. Od strony herbaty i filiżanki, której przeszłość może nie być tak jednoznaczna a wartość sentymentalna łączy często dwie rodziny – niemiecką i polską.                           

Karolina Kuszyk

Temat poniemieckich domów, rzeczy i przestrzeni poruszano w literaturze na wiele sposobów. Znajdziemy go i we wcześniejszych powieściach Henryka Worcella, Eugeniusza Paukszty i tych nieco nam bliższych Olgi Tokarczuk, Pawła Hulle, czy Joanny Bator. To także temat badań naukowych. Książka Karoliny Kuszyk próbuje  połączyć w reportażowych opowieściach osadników i przesiedleńców biografie poniemieckich domów i rzeczy w nich zastanych z odczuciami, jakie budziły i budzą.                                                                 

Spotkanie było doskonałą okazją, aby poruszyć wiele aspektów związanych z trudnymi często relacjami łączącymi poniemieckie ślady obecności i polskiego ducha. Często losy polskich i niemieckich mieszkańców są do siebie bardzo podobne. Wojna pozbawiła ich dobytku życia, wyrywała z własnej ziemi rzucając w nieznane, gdzie wśród obcych nie tylko trzeba zacząć żyć od nowa, ale też na nowo stworzyć historię swojego miejsca. Bez oswojenia jego przeszłości trudno dopisać ciąg dalszy.

D.W.

Czy złota rybka spełni każde marzenie? Jakie są granice spełniania marzeń w opowieści ,,O rybaku i złotej rybce”?

Październik jest miesiącem w którym dorośli czytają ulubione bajki z dzieciństwa. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował w bibliotece w Ostroszowicach teatrzyk Kamishibai, w którym przedstawił ulubiona bajkę bibliotekarki. Życzeniom rozwijania pasji do czytania, złożonym małym czytelnikom, towarzyszyło wręczanie Certyfikatów Czytelnika i piernikowych serduszek z napisem: Już czytam!

Witamy w wielkiej czytelniczej przygodzie! Gratulujemy pierwszej klasie uzyskania kolejnego zaszczytnego statusu! Dziękuję Zosi Sendeckiej, Paulinie Kubicz, Roksanie Gołdyn i Weronice Radzińskiej oraz nauczycielce Aleksandrze Bajk Czerwonce za przygotowanie wspaniałego przedstawienia!

M.K.

Do góry