Jesteś tutaj:

Dzień: 2021-11-02

Spotkanie z Karoliną Kuszyk, autorką książki „Poniemieckie” zakończyło jesienny cykl „Herbatka z historią”. Historią, na którą spróbowaliśmy spojrzeć nie od strony wielkiej polityki, lecz  z tej bardziej prywatnej i osobistej. Od strony herbaty i filiżanki, której przeszłość może nie być tak jednoznaczna a wartość sentymentalna łączy często dwie rodziny – niemiecką i polską.                           

Karolina Kuszyk

Temat poniemieckich domów, rzeczy i przestrzeni poruszano w literaturze na wiele sposobów. Znajdziemy go i we wcześniejszych powieściach Henryka Worcella, Eugeniusza Paukszty i tych nieco nam bliższych Olgi Tokarczuk, Pawła Hulle, czy Joanny Bator. To także temat badań naukowych. Książka Karoliny Kuszyk próbuje  połączyć w reportażowych opowieściach osadników i przesiedleńców biografie poniemieckich domów i rzeczy w nich zastanych z odczuciami, jakie budziły i budzą.                                                                 

Spotkanie było doskonałą okazją, aby poruszyć wiele aspektów związanych z trudnymi często relacjami łączącymi poniemieckie ślady obecności i polskiego ducha. Często losy polskich i niemieckich mieszkańców są do siebie bardzo podobne. Wojna pozbawiła ich dobytku życia, wyrywała z własnej ziemi rzucając w nieznane, gdzie wśród obcych nie tylko trzeba zacząć żyć od nowa, ale też na nowo stworzyć historię swojego miejsca. Bez oswojenia jego przeszłości trudno dopisać ciąg dalszy.

D.W.

Czy złota rybka spełni każde marzenie? Jakie są granice spełniania marzeń w opowieści ,,O rybaku i złotej rybce”?

Październik jest miesiącem w którym dorośli czytają ulubione bajki z dzieciństwa. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował w bibliotece w Ostroszowicach teatrzyk Kamishibai, w którym przedstawił ulubiona bajkę bibliotekarki. Życzeniom rozwijania pasji do czytania, złożonym małym czytelnikom, towarzyszyło wręczanie Certyfikatów Czytelnika i piernikowych serduszek z napisem: Już czytam!

Witamy w wielkiej czytelniczej przygodzie! Gratulujemy pierwszej klasie uzyskania kolejnego zaszczytnego statusu! Dziękuję Zosi Sendeckiej, Paulinie Kubicz, Roksanie Gołdyn i Weronice Radzińskiej oraz nauczycielce Aleksandrze Bajk Czerwonce za przygotowanie wspaniałego przedstawienia!

M.K.

W środę 3 listopada biblioteka w Roztoczniku zaprasza na warsztaty „Kartkowy misz-masz” (godz.16.00), a o 17.00 na spotkanie z osobą, która wyszła z alkoholizmu.

Spotkanie zorganizowane w ramach projektu: Artystycznie i sportowo – z dala od uzależnień.

Do góry