Jesteś tutaj:

Dzień: 2021-11-16

Biblioteka w Owieśnie chcąc uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległość zorganizowała w środę 10 listopada warsztaty manualne. Uczestnicy spróbowali swoich sił w wykonaniu przeróżnych form i wzorów kotylionów.

Owiesno

Święto Niepodległości w Ostroszowicach uczciła klasa druga zapraszając do biblioteki na koncert pieśni patriotycznych.

Ostroszowice

Biblioteka w Mościsku zaprosiła młodzież do zabawy w „Słowa wspólne”, przygotowane przez Narodowe Centrum Kultury. Hasła związane z polską kulturą, sztuką, geografią, tradycjami i symbolami narodowymi stały się podstawą do emocjonujących rozgrywek.

Mościsko

W bibliotece w Roztoczniku trwają spotkania w ramach projektu „Artystycznie i sportowo – z dala od uzależnień”. Wśród propozycji znalazły się m.in. warsztaty tworzenia kartek, pachnących mydełek, pięknych chusteczników i podstawy haftu matematycznego.

3 listopada spotkanie przebiegło w innej niż zwykle formule. W pierwszej części uczestnicy wyczarowywali bajkowe kreacje oczami wyobraźni. W kolejnej zaś gościliśmy osobę, która, przy herbacie i własnoręcznie pieczonym cieście, zechciała podzielić się z nami historią swojego życia, historią swojego picia. Pan Jurek zaczął pić w wieku 15 lat, a przestał w wieku 48. Od 7 lat nie pije. Nie słuchał gdy mu mówiono, że jest uzależniony, zawsze znajdowali się koledzy, z którymi mógł się napić. Nie miał stałej pracy, bo nikt nie chciał zatrudniać osoby z problemem alkoholowym. Pracował dorywczo po sąsiedzku za butelkę wina czy też wódki. Wielokrotnie spał w rowie, przez namowy kolegów posuwał się do kradzieży. Był w więzieniu, gdzie miał czas na przemyślenia. Stracił rodzinę, szacunek i zaufanie własnego dziecka. Był na samym dnie, spał, pił i tak mijało mu życie. Pewnego dnia przebudził się, napił się wódki i chciał iść do sklepu po kolejną butelkę. Poczuł się jednak tak, jakby ktoś wylał na niego wiadro zimnej wody. Był mokry od potu. Sytuacja kilkukrotnie się powtórzyła. Postanowił wtedy, że więcej nie będzie pił. Kolejne dni były dla Niego męczarnią, ciągle trzęsły mu się ręce i bardzo odczuwał skutki odstawienia alkoholu. Budził się i ponownie zasypiał nie myśląc nawet o jedzeniu. Po kilku dniach jego stan zaczął się normować. Teraz ma pracę i docenia każdy dzień wolny od uzależnienia. Nie obiecuje, że nigdy nie sięgnie po alkohol ponieważ zna przypadki, że osoba po 11 latach bycia trzeźwym sięgnęła po alkohol, ale ma nadzieję że wytrwa w swoim postanowieniu. I my również życzymy wytrwałości w postanowieni, a za spotkanie i możliwość wysłuchania Pana historii serdecznie dziękujemy.

17 listopada o godz. 16.30 zapraszamy na kolejne warsztaty projektowe- „Bombki metodą decoupage”.
Warsztaty poprowadzi Agnieszka Trytko.

A. M.

W nawiązaniu do bajki ,,Potwór” uczyliśmy się: przezwyciężać uprzedzenia, akceptować uczucia przeżywane przez innych oraz szanować cudze poglądy.Wspólnie stworzyliśmy receptę na akceptację innych, która w skrócie brzmi: ,,nie czyń drugiemu co tobie niemiłe”. W zabawach ruchowych dzieci w pełni wyraziły swoje emocje! To było bardzo udane spotkanie z drugą klasą!

Elżbieta Janicka nauczyciel / Maria Kirkiewicz bibliotekarz

Do góry