Jesteś tutaj:

Rok: 2022

Zapraszamy wszystkich, którzy w słoikach zamykają swoją pasję i którzy chcą się nią podzielić, pokazać, pochwalić i porozmawiać o niej. Wystawców, artystów, właścicieli firm i ich przedstawicieli.
24 września kolejny raz odbędzie się w Mościsku Festiwal Słoików.
Zadzwoń do nas – 74 830 31 42.

W jaki sposób zajrzeć do lasu nie wchodząc do niego osobiście? W Galerii Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku można już podziwiać wystawę, na której znajdują się wielkoformatowe plansze ilustrujące książkę Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego „Drzewa” Wydawnictwa Dwie Siostry.

Można dzięki niej poznać niezwykły świat drzew, zobaczyć, kto w nich mieszka, kto je zjada lub przenosi ich nasiona. Obejrzeć najwyższe, najstarsze i najgrubsze z nich. Spotkać entów, Adama i Ewę, Robin Hooda i Buddę. Przyjrzeć się pracy drwala i zobaczyć, jakie budowle, instrumenty i wehikuły można zrobić z drewna a także poznać drzewo życia, drzewo ludojada i święty figowiec.

Piotr Socha, grafik, projektant, ilustrator jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i jednym z najpopularniejszych polskich ilustratorów prasowych. Współpracuje z wieloma znaczącymi pismami, dziennikami i telewizją. Zajmuje się także projektowaniem książek, gier planszowych, audiobooków i logotypów.

Elementem wystawy jest także egzemplarz pokazowy książki „Drzewa” oraz autorskie kolorowanki stworzone przez Piotra Sochę.

Wystawa będzie dostępna w godzinach pracy biblioteki do końca września.

Jak co roku czekamy na pocztówki od Was! Wyślijcie nam kartkę z miejsca, w którym spędzacie wakacje.

We wrześniu wszystkie pocztówki wezmą udział w losowaniu nagród!!!

Półkolonie w Gminie Dzierżoniów

Piława Dolna

Ostroszowice

Mościsko

Zespół Cord uczestniczył w jubileuszowej edycji Festiwalu Ziemia i Pieśń. Do Szprotawy zawitały zespoły z Meksyku, Chile, Turcji, Serbii, Polski i Ukrainy. Wśród nich nasi przedstawiciele z Piławy Dolnej.

„Bycie Rodziną Ludową oznacza, że jesteście częścią czegoś pięknego, że kochacie i jesteście kochani. Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzone chwile i możliwość tak owocnej współpracy”. Tymi słowami Zespół Ludowy Macieje dziękował 2 lipca w Ostroszowicach wszystkim zgromadzonym gościom. Okazją do wspólnego świętowania była 60. rocznica działalności zespołu, które swoje korzenie zapuścił u stóp góry Czeszki, czerpiąc z niej siłę i piękno. Pierwsze zapiski dotyczące powstania zespołu pochodzą z 1962 r. a ich potwierdzeniem był dokument wydany przez ówczesne Dolnośląskie Towarzystwo Kulturalno – Oświatowe we Wrocławiu. Zespół Macieje powstał na bazie chóru, który towarzyszył Amatorskiemu Zespołowi Teatralnemu w Ostroszowicach. Założycielem chóru był animator kultury Paweł Bas.                                              

Sobotnie popołudnie wypełniły życzenia, uściski i toasty składane m.in. przez zastępcę wójta Gminy Dzierżoniów Jolantę Zarzekę, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta Justynę Kaczorowską, dyrektora GOKSiR w Srebrnej Górze Daniela Jabłońskiego i licznych przedstawicieli zaprzyjaźnionych zespołów i stowarzyszeń. O pyszny poczęstunek zadbało Koło Gospodyń Wiejskich z Ostroszowic a wydarzenie rejestrował niezawodny Jerzy Kulka z portalu Dolnośląskie Folkowo i Ludowo.                    

Jubileusz połączony został z tradycyjnym corocznym Maciejowym Śpiewaniem, na którym zaprezentowały się zaproszone zespoły: Borowianki z Przedborowej, Florianki z Olbrachcic, Jarzębina z Kobierzyc, Uciecho-Wianki z Uciechowa, Złotokłose z Kondratowic i Woliborzanki z Woliborza.                           

Spotkanie zostało dofinansowane przez Sołectwo Ostroszowice – Sołtysa Krzysztofa Krupiarza oraz radę Sołecką a także przez Bibliotekę Publiczną Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta i samego Jubilata.                                                      

Zespół Ludowy Macieje ze śpiewem wkroczył w kolejny rok swojego muzycznego życia i mamy nadzieję, że następne lata będą równie szczelnie wypełnione muzyką a miłość do niej członkowie zespołu zdołają przekazać kolejnemu pokoleniu.

D.W.             

fot. J. B. K.   

W Kazimierzu Dolnym dobiegł końca 56. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Na to najważniejsze w Polsce wydarzenie związane z promocją autentycznej polskiej muzyki ludowej oraz zasłużonych dla tradycji artystów składa się przede wszystkim konkurs, w którym udział biorą instrumentaliści i śpiewacy z całego kraju.

W tym roku w konkursie udział wzięło 27 kapel, 36 zespołów śpiewaczych, 17 instrumentalistów, 30 solistów śpiewaków oraz 26 grup w konkursie „Mistrz i Uczeń”, łącznie 650 artystów ludowych z 13 województw.

Z dumą informujemy, że w kategorii „Soliści” drugie miejsce zajęła nasza reprezentantka Krystyna Juraszek z Zespołu Pojana. Zaproszenie na to niezwykle wydarzenie otrzymała po eliminacjach w Nowogrodźcu we wrześniu 2021 roku, gdzie wyśpiewała Nagrodę Główną.

Gratulujemy!

https://fb.watch/d_o_18u3w1/ – posłuchaj

Biblioteka w Mościsku

1-5 sierpnia zajęcia literacko-kulinarne. Warsztaty dla dzieci, których energia może przerodzić się w niedalekiej przyszłości w życiowe hobby. Najmłodsi poznają najprostsze przepisy i nauczą się samodzielnie je wykonywać.

6 sierpnia – warsztaty plecenia wianków.

Biblioteka w Ostroszowicach

W każdą środę lipca zaprasza na ekologiczne spotkania dla dzieci od  10.00 do 12.00.

Biblioteka w Uciechowie

5 sierpnia – Dzień kulinarny

10, 16 sierpnia – Zrób to sam. Zajęcia manualne.

19, 23, 26 sierpnia – Tydzień z robotami. Nauka programowania.

Biblioteka w Tuszynie

Potworrrrnie fajne wakacje w bibliotece w Tuszynie

Potworna tarcza z zagadkami – narysowane na tarczy potwory, czytelnicy będą rzucać do tarczy lotkami i losować: zagadki, rebusy szyfry, itp.

Konkurs na najpiękniejszego potwora – czytelnicy będą otrzymywać poszczególne elementy za każde wypożyczenie w czasie wakacji

Potworne DIY

Wystawa książek z potworami

Biblioteka w Piławie Dolnej

Podczas zajęć z mikrofonem w roli głównej nasi młodzi Czytelnicy poznają techniki posługiwania się swoim głosem w sposób celowy.

Będzie to przede wszystkim świetna zabawa, na którą złożą się ćwiczenia artykulacyjne, mini warsztaty dziennikarskie,  tworzenie wywiadów ze swoimi kolegami i koleżankami w studio plenerowym oraz głośne czytanie ulubionych książeczek. Wszystko zostanie nagrane w formacie mp3 oraz po części w mp4.

Z sześciu zaplanowanych trzygodzinnych spotkań powstanie „Wakacyjne słuchowisko” w postaci płyty CD.

20, 21, 22 lipca godz. 10:00 – 13:00

27, 28, 29 lipca godz. 10:00 – 13:00

Grupa docelowa – dzieci w wieku od 3 do 15 lat (umiejętność czytania nie jest niezbędna).

Miejsce warsztatów: teren wokół szkoły w Piławie Dolnej (boisko, plac zabaw, trawnik). Każdego dnia studio będzie zmieniało swoją lokalizację.

Biblioteka w Owieśnie

Rycerskie wakacje

W lipcu w każdą środę od. godz. 11:00 do 13:00

W programie:

– wycieczka – Śladami legend o Owieśnie;

– Rycerskie  Zmagania ( strzelanie z łuku, kuszy, plenerowe szachy, limbo, nauka tańca dawnego)

– warsztaty z heraldyki Rycerska sala.

Na zakończenie:  III Festyn z książką w Zamkowej Przystani w konwencji rycerskiej.

Biblioteka w Roztoczniku

LIPIEC

14 i 27 (godz. 16.30 – 19.00) – warsztaty tworzenia torebek i zakładek z kanwy plastikowej;

5,12,19 (godz. 11.00 – 13.00) zajęcia w plenerze (podchody, „podglądanie” przyrody, zajęcia rekreacyjne i sportowe);

Noc w Bibliotece

SIERPIEŃ

11.08 (godz. 16.30 – 19.00) – warsztaty tworzenia biżuterii koralikowej;

25.08 (godz. 16.30 – 19.00) – zajęcia z zimną porcelaną;

9,16,23 (godz. 11.00 – 13.00) zajęcia na obiektach sportowo-rekreacyjnych w Roztoczniku.

Szczęście przemija, jak dym ginie,

Nikną ułudy mgliste kraje

Rzeczywistością jest jedynie

To, co po nas pozostaje.

Ta odnaleziona w dokumentach pozostałych po działalności teatru   w Ostroszowicach parafraza wiersza Leopolda Staffa, doskonale oddaje charakter działającego od 1957 roku amatorskiego zespołu teatralnego. Odcisnął on na mieszkańcach swój niebagatelny ślad. Ognisko Dolnośląskiego Towarzystwa Oświatowego założone przez Pawła Basa stało się miejscem gdzie przez 13 lat istnienia  wystawiono 13 sztuk, wśród których znalazły się m.in.: „Chata za wsią” I. Kraszewskiego, „Szczęście Frania” W. Perzyńskiego” i „Moralność pani Dulskiej” G. Zapolskiej. W roli tytułowej wystąpiła tu Stefania Basowa, dobry duch wszystkich podejmowanych przez Pawła Basa przedsięwzięć.                                

Na trwającej do końca lipca wystawie w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku można obejrzeć wybrane pamiątki, afisze, zdjęcia i dokumenty. Znalazł się tu także ślad po najnowszej interpretacji dramatu G. Zapolskiej, której podjęli się mieszkańcy Ostroszowic pod okiem Joanny Tofel. Wystawienie „Moralności pani Dulskiej” było niezwykłym przedsięwzięciem scalającym przeszłość z teraźniejszością i pokazującym jak wielki potencjał tkwi w mieszkańcach. Zaszczepione przez Pawła i Stefanię Basów idee odzywają sią po latach. Seneka Młodszy mawiał że z życiem jak ze sztuką w teatrze: ważne nie jak długo trwa, ale jak zagrana. Życie i działania nauczyciela, organizatora, pomysłodawcy i wychowawcy oraz jego  żony pozostawiły trwały ślad, stając się nieodzownym elementem codzienności Ostroszowic.

Do obejrzenia wystawy zapraszamy w godzinach pracy biblioteki.

D.W.

Do góry