Jesteś tutaj:

Dzień: 2022-01-05

Ma 9 lat, piękne piegi, marchewkowe włosy splecione w dwa odstające na boki warkoczyki i głowę pełną fantastycznych pomysłów. Czy znacie tą postać? Chyba nie ma na świecie kogoś, kto nie zetknąłby się z Pippi Pończoszanką, bohaterką książek Astrid Lindgren.

Już w styczniu w Galerii biblioteki w Mościsku gościć będziemy wystawę udostępnioną dzięki uprzejmości Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Plansze powstały z okazji 70. rocznicy pierwszego szwedzkiego wydania książki.

Postać Pippi powstała w roku 1941. Wtedy właśnie jej chora córka pisarki – Karin – poprosiła o jakąś ciekawą historię. W wyobraźni przyszłej pisarki zrodziła się niezwykła dziewczynka przełamująca konwencje świata dorosłych. Dziewczynka, która nie chodzi do szkoły, jest wielką kłamczuchą i dużo lepiej radzi sobie ze złodziejami niż na proszonym podwieczorku, ale za to ma bardzo dobre serce i ogromną wyobraźnię.

Pierwsza książka o Pippi nie od razu spodobała się szwedzkim wydawcom, ale nie byli oni w końcu dziećmi a te, kiedy jednak w końcu została wydana (w roku 1945), pokochały ją bezwarunkowo. Do dziś jest najbardziej znaną na świecie postacią z książek Astrid Lindgren, a jej przygody były wielokrotnie ekranizowane.

Wystawę można będzie odwiedzać w godzinach pracy biblioteki do 25 lutego. Zapraszamy!

Dzięki dzieciom z klasy piątej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku na listopadowych zajęciach w bibliotece powstały nowe legendy o naszej miejscowości. Młodsi koledzy i koleżanki z klasy czwartej postarali się o ilustracje do tych tekstów.

Inspiracją do wspólnej pracy były oczywiście „Legendy i opowieści z Gminy Dzierżoniów” Janiny Weretki-Piechowiak, ilustrowane przez Kamilę Karst.

Rozśpiewana sobota 27 listopada była okazją do muzycznego spotkania w Pilawie Górnej. W XXVII Wojewódzkich Spotkaniach Artystycznych Klubów Seniora wzięli także udział nasi muzycy. Zespoły „Macieje”, „Katarzynki” i „Con Moto” zaprezentowały się na scenie śpiewająco!

Do góry