Jesteś tutaj:

Miesiąc: luty 2022

Gmina Dzierżoniów dołącza do akcji pomocowej dla obywateli Ukrainy poszkodowanych w wyniku napaści Rosji na ich kraj. Główną jednostką koordynującą akcję zbierania darów będzie Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Dzierżoniów.

fot. A. Rudnikowska

Potrzebne będą m.in.:

 1. Odzież i okrycie:

koce zwykle i termiczne,

śpiwory,

materace,

podkładki pod materace do spania z wodopojem folii aluminiowej,

ciepłe kurtki,

płaszcze przeciwdeszczowe.

2. Środki higieny i czystości:

płyny do kąpieli,

dezodoranty,

pasty do zębów,

bielizna damska,

podpaski,

pampersy,

pieluchy dla dorosłych,

ręczniki (w tym z mikrofibry),

worki na śmieci,

środki dezynfekujące,

maski filtrujące lub jednorazowe.

3. Żywność

żywność do szybkiego przygotowania (instant),

batony energetyczne,

bakalie, orzechy,

konserwy.

4. Środki medyczne:

witaminy,

środki przeciwbólowe,

przeciwgorączkowe,

leki na kaszel i przeziębienie,

Zestawy pierwszej pomocy,

leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe dla dzieci oraz środki niezbędne przy chorobie lokomocyjnej

5. Inne

oświetlenia (w tym latarki) ,

duża ilość baterii i power banków,

zapałki,

świece.

Powyższa lista może ulec zmianie.

Dary można przekazywać w następujących miejscach:

 • Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta, ul. Kolejowa 12B, Mościsko – poniedziałek-piątek, w godzinach 8:00-17:00
 • Remiza strażacka OSP Tuszyn – poniedziałek-sobota, godz. 9:00-20:00
 • Sala wiejska w Książnicy – poniedziałek-piątek, 16:00-20:00
 • Sala Integracji Społecznej, ul. Stawowa 2C, Piława Dolna, poniedziałek-piątek, 16:00-18:00
 • Sala Kominkowa w Uciechowie – poniedziałek-piątek, 16:00-18:00
 • Sala wiejska w Owieśnie – poniedziałek-piątek, 11:30-17:30
 • Sala wiejska w Ostroszowicach, wtorek-piątek, 16:00-17:00
 • Domek Myśliwski w Jodłowniku, poniedziałek-piątek, 18:00-19:00
 • Sala wiejska w Roztoczniku (salka strażacka) – poniedziałek-środa, 15:00-18:00
 • Myśliszów 10, dom sołtysa – poniedziałek-piątek, w godzinach: 10:00-12:00 oraz 17:00-19:00

Więcej informacji pod numerami telefonów:

 • Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Dzierżoniów – 74 832 56 60
 • Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta – 74 83 03 142
 • Urząd Gminy Dzierżoniów: sekretariat – 74 832 56 95, Biuro Obsługi Klienta – 74 832 56 67
https://www.ug.dzierzoniow.pl/wydarzenia/wsparcie-dla-uchodzcow-z-ukrainy

Gdzie znaleźć mieszkanie, pracę, jak zapisać dziecko do szkoły, jak sobie poradzić w pierwszych dniach w Polsce – te wszystkie informacje znajdziesz w poradniku dla uchodźczyń po ukraińsku, przygotowanym przez Gazetę Wyborczą:

„Naród, który mało czyta, mało wie. Naród, który mało wie, podejmuje złe decyzje – w domu, na rynku, w sądzie, przy urnach wyborczych”

Jim Trelease

Dzięki Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom w naszych bibliotekach pojawiły kalendarzyki i zakładki. Umieszczono na nich wyniki plebiscytu Złota Dwudziestka Książek na 20-lecie kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Zapraszamy do odbioru!

Już w marcu prace Zofii Jurków pojawią się w bibliotece w Ostroszowicach. Koniecznie zarezerwujcie czas na odwiedziny. Ręcznie dziergane stroje, suknie, peleryny i dodatki robią wrażenie i cieszą widzów w każdym wieku.

22 lutego w progach Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku pojawili się kierownicy zespołów muzycznych działających w naszej gminie oraz na terenie Dolnego Śląska. Muzyka potrafi łączyć nie tylko pokolenia, ale także odmienne style życia, będąc ważnym elementem scalającym społeczność. Warto więc wspierać się nawzajem, doceniając swój wkład w kulturę i szukając nowych ścieżek, na których muzyka będzie mogła zabrzmieć pewniej i pełniej.

                    Spotkanie było okazją do poznania się i przedstawienia kilku nowych pomysłów na wspólne działania. Obecna na spotkaniu Elżbieta Cąber, przedstawicielka Biura Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie, podkreśliła wagę takich spotkań i poinformowała o zbliżających się imprezach muzycznych. Justyna Kaczorowska, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta wyraziła nadzieję, że wspólna fascynacja muzyką będzie zalążkiem przyjaźni a zespoły będą się mogły spotkać w niedalekiej przyszłości i w pełnym składzie.

D.W.

Czy wiecie, że w ogrodzie Pippi Pończoszanki rosło „sporo drzew owocowych i – co było najlepsze ze wszystkiego – kilka starych dębów i wiązów, na które można się było doskonale wspinać”? Czekając na cieplejsze dni, kiedy już będą możliwe próby nawiązania aż tak bliskiego kontaktu z najbliższym drzewostanem, podopieczni z Fundacji Pokolorujmy Szarość odwiedzili 16 lutego Galerię w Mościsku. Jeszcze przez kilka dni można w niej oglądać plansze wypożyczone od Wydawnictwa Nasza Księgarnia, pełne informacji o najsłynniejszej dziewczynce świata – Pippi!

Poranek upłynął nam na wspólnej zabawie, poznawaniu świata Pippi i sprawdzaniu jakie jej cechy posiadamy. Piegi domalowaliśmy sami, język pięknie pokazujemy, siłę posiadamy wewnętrzną i podniesienie konia nie sprawiłoby kłopotu. Z naszych rozmów wynikało, że jedynie picie kawy, którą Pippi bardzo lubiła, może nie do końca się udać. Rodzice nie są aż tak tolerancyjni. Nie to co autorka książek o Pippi – Astrid Lindgren, która w wieku siedemnastu lat obcięła włosy na krótko, czym wzbudziła niemałą sensację, będąc już mamą wskakiwała na stół w kuchni a dzięki wygłoszonej przez nią mowie „Nigdy więcej przemocy” zostało wprowadzone w Szwecji prawo zakazujące bicia dzieci.

Gdybyście chcieli poczytać o przygodach Pippi to przypominamy, że mamy jedno z najstarszych wydań jej przygód a także komiks, który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

D.W.

Kolejne bajkowe spotkania z drugą klasą w Ostroszowicach skutecznie zintegrowały stęsknione za sobą dzieci. Zabawy ruchowe i wysłuchana bajka o sprytnej małpce miały na celu przybliżenie uczniom cech dobrego przyjaciela. Podsumowaniem spotkania był quiz pt. ,,Kapelusz zdań niedokończonych”. Każde dziecko miało dokończyć wylosowane zdanie według własnego pomysłu i zaprezentować własną osobę. Spotkanie upłynęło w przyjaznej atmosferze, pełnej empatii i życzliwości.

Maria Kirkiewicz – bibliotekarz Elżbieta Janicka – nauczyciel

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Pisania Piórem biblioteka w Owieśnie zaprosiła wszystkich chętnych do wypożyczenia zestawów do nauki kaligrafii. Czy do pisania piórem wymagane są szczególne umiejętności? Warto sprawdzić to osobiście odwiedzając Owiesno.

Materiały udostępniło Stowarzyszenie „Razem dla Wsi”. Dziękujemy!

Mościsko

Rozpoczynamy wyjątkowy cykl zajęć pt. „Poczytaj mi…”. Specjalnie dla przedszkolaków w Mościsku będziemy zapraszać gości, którzy podzielą się z najmłodszymi swoją pasją do literatury i oczywiście przeczytają specjalnie wybrany w tym celu fragment ulubionej książki dla dzieci. 10 lutego było to opowiadanie o białej skarpetce, która postanowiła zostać duchem, czytane przez Zosię – starszą koleżankę ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Dzierżoniowie. W kolejce już czekają babcie, dziadkowie i ciocie. Lista chętnych do czytania dzieciom jest już dluuuuga. Cieszymy się z tego ogromnie, bo czytanie dzieciom to najlepszy prezent, jaki możecie im sprawić! Jeśli chcecie dołączyć do akcji dajcie nam znać!

Rozpoczynamy także akcję zbiórki książek dla dzieci w wieku 3-6 lat, które zostaną rozdane przedszkolakom na własność, aby w ich domach także pojawić się mogły małe biblioteczki.

Akcję „Poczytaj mi…” objął swoim patronatem wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski.

Do góry