Jesteś tutaj:

Miesiąc: kwiecień 2022

Książkomania w toku! Akcja czytelnicza „Poczytaj mi…” ogłoszona przez Bibliotekę Publiczną Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta, cieszy się powodzeniem wśród naszych Czytelników! Dwie filie biblioteczne: w Owieśnie i Ostroszowicach wspólnie zorganizowały wydarzenia podczas których zebraliśmy ponad 80 książek dla dzieci! Dwoje czytelników z Ostroszowic – Oliwia Jaros i Jan Nowak skompletowali 26 pakietów książek.

12 maja w Gminnym Przedszkolu w Ostroszowicach odbyło się uroczyste wręczenie dzieciom pakietów książkowych darowanych przez mieszkańców Owiesna. Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Jacek Dzwolak przedstawił małym słuchaczom legendę o Owieśnie, której ślady można do dzisiaj zobaczyć w tej urokliwej miejscowości. O dziwo! Dzieci wsłuchane w słowa legendy obiecały, że wkrótce odwiedzą z rodzinami wieś Okrągłego Zamku! Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie przez Biblioteki w Owieśnie i Ostroszowicach! Dzięki Pani Joannie Pestkowskiej dzieci mogły poznać bliżej atrakcje tematycznej wsi Owiesno!

Ach! Co to było za spotkanie…

Czytanie może odmienić czyjeś życie!

M.K.

Na czym polega praca wójta? Między innymi na wspieraniu demokracji. 27 kwietnia, na podsumowaniu akcji „Poczytaj mi…” w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta, Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski zaproponował przedszkolakom z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku głosowanie w sprawie wyboru opowiadania z książki Renaty Piątkowskiej „Na wszystko jest sposób”. Wśród zakładek w kolorze gminy najmłodsi zdecydowanie opowiedzieli się za zielenią. W końcu za oknem mamy już wiosnę. Spotkanie zakończyło wybieranie książek do własnych biblioteczek domowych. Kolorowe tytuły, za które raz jeszcze dziękujemy darczyńcom, zostały ozdobione podpisanymi ekslibrysami. Wybór był bardzo trudny. Każda z prezentowanych książek była warta zaproszenia do domu.

Dziękujemy wszystkim, którzy postanowili włączyć się do akcji i spędzić z dziećmi czas przybliżając im literaturę w najciekawszy sposób – osobiście i na żywo.

Gdy ktoś dzieciom bajki czyta, to ich wiedza wciąż rozkwita. Pani Jadzia, to mistrzyni, Omnibusów z nich uczyni. Lucyna Pająk

W ramach akcji ,,Poczytaj mi…” do uciechowskiego przedszkola zaprosiliśmy Panią Jadwigę Krzesaj, która przeczytała dzieciom bajeczkę o przygodach Tupcia Chrupcia. Maluchy zaśpiewały piosenkę wołając słońce, które ukryło się za chmurami. Nie zostało ono obojętne na dziecięce głosy i równie chętnie jak dzieci przysłuchiwało się głośnej lekturze.

Uciechów

W. W.B.

Imponująca wiedza o książkach i jej bohaterach, którą zaprezentowały najmłodsze dzieci z Przedszkola w Ostroszowicach prognozuje, że niebawem znacznie wzrośnie wskaźnik czytelnictwa w naszej bibliotece! Milusińskie, bardzo utalentowane maluchy, dzielnie eksplorowały książki, poznały miejsce, w którym zamieszkują ciekawe lektury i z ciekawością słuchały opowieści o przygodach bohaterów w nieznanych krajach i epokach. Ulubiony temat o dinozaurach został częściowo omówiony, ponieważ wiedza dzieci na ten temat jest przeogromna. Od takich wspaniałych dzieci możemy uczyć się poznawania rzeczy nowych i ciekawych. Odkrywać świat pokazany w książkach! Miło było gościć w naszej bibliotece panie oraz dzieci z Przedszkola w Ostroszowicach!

M. K.

„To nie błędy definiują człowieka, ale umiejętność radzenia sobie z nimi”

Agnieszka Karecka

„Czasem nawet najbardziej szalone fantazje stają się rzeczywistością” stwierdziła kilka lat temu Agnieszka Karecka i postanowiła wydać swoją pierwszą książkę. Miłośniczka literatury obyczajowej, romansów i fantastyki zawarła wszystkie te gatunki w powieści „Po drugiej stronie jeziora”. Od wydania pierwszej części minęły tymczasem trzy lata i na księgarskich półkach pojawiła się drugi tom przygód Mii oraz kolejna powieść – „Serce w mundurze”.     

Na spotkaniu 20 kwietnia w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku pisarka opowiadała o swojej pasji, radościach towarzyszących wybranej drodze, ale i kłopotach które czekają na młodych autorów. Słuchając fragmentów czytanych przez Agnieszkę Karecką można było się przenieść wraz z główną bohaterką do Krainy Locus i poczuć inną rzeczywistość.                                                                         

W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku, która z uwagą słuchała słów pisarki i aktywnie uczestniczyła w wizycie zadając pytania. W nagrodę za czynny udział dwie osoby otrzymały od Agnieszki Kareckiej jej powieści z autografem.

Czy książki zainteresowały zgromadzonych czytelników? Jeden egzemplarz, który posiadamy w bibliotece, został wypożyczony pięć minut po spotkaniu, ku niezadowoleniu pozostałych oczekujących w kolejce.

Prezentacje świątecznych smakołyków, warsztaty artystyczne i możliwość zakupienia pysznych wielkanocnych specjałów – w niedzielę palmową w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury odbyła się WielkaMoc Polsko-Czeskich Tradycji. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia zaprezentowały się koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, rękodzielnicy i zespoły ludowe.

Na parkingu przed Dzierżoniowskim Ośrodkiem Kultury stanął kiermasz wielkanocny, a od 10:00 można było uczestniczyć w wykładzie pt. „Tradycje i świąteczne zwyczaje polskie i czeskie” prowadzonym przez Agnieszkę Szepetiuk-Barańską z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu oraz Jolantę Maniecką.

W galerii na piętrze Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta zorganizowała warsztaty z ozdabiania kartek wielkanocnych. Z kolei Ewa Janusz z Uciechowa prowadziła zajęcia z wykonywania palm wielkanocnych.

Oficjalnego otwarcie wydarzenia dokonali starosta dzierżoniowski Grzegorz Kosowski, burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski, wójt gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski oraz burmistrz Lanškroun Radim Vetchý.

Następnie uroczyście ogłoszono rozstrzygnięcie powiatowego konkursu na „Najpiękniejsze Wielkanocne Palmy”. I miejsce zajęła Zofia Foelkner z gminy Łagiewniki, II – Koło Gospodyń Wiejskich Podlesie-Ruszkowice z gminy Niemcza, a III – stowarzyszenie „Uciechów – Moja Wieś” z gminy Dzierżoniów.

Podczas wydarzenia sala koncertowa wypełniona była pięknie udekorowanymi stołami z potrawami wielkanocnymi przygotowanymi przez stowarzyszenie Piława Dolna, Koło Gospodyń Wiejskich z Owiesna, Koło Gospodyń Wiejskich „Niezapominajki” z Włók, Zespół Górali Czadeckich „Pojana” z Piławy Dolnej, miasto partnerskie Lanškroun, sołectwo Myśliszów, stowarzyszenie „Uciechów – Moja Wieś”, sołectwo Mościsko, Koło Gospodyń Wiejskich „Złota Przepiórka” w Ostroszowicach oraz Koło Gospodyń Wiejskich Podlesie-Ruszkowice.

Wydarzenie swoimi występami uświetniły nasze zespoły ludowe: Pojana, Uciecho-Wianki i Macieje. Przy okazji WielkiejMocy Polsko-Czeskich Tradycji zespół Macieje świętował zbliżający się jubileusz 60-lecia.

materiał ze strony https://www.ug.dzierzoniow.pl/wydarzenia/za-nami-wielkamoc-polsko-czeskich-tradycji

zdj. J.K.

Czy czekolada potrzebuje reklamy? To raczej pytanie retoryczne. Zobaczcie jak będziemy świętować Dzień Czekolady w bibliotekach.

Ostroszowice zapraszają na warsztaty ozdabiania świątecznych wypieków pod fachowym okiem Pani Patrycji Wojtachny. W Piławie Dolnej wystarczy napisać śmieszny wierszyk o czekoladzie aby móc odebrać w bibliotece słodką niespodziankę a Biblioteka w Roztoczniku zaprasza na słodkie i twórcze popołudnie.

Tymczasem warto 12 kwietnia zajrzeć także do biblioteki w Uciechowie, gdzie czeka na Was specjalne zadanie do wykonania.

Mościsko
Roztocznik
Uciechów

W bibliotece w Ostroszowicach przygotowania do świąt idą jak z wiosennego płatka. Ozdabianie jajek  metodą  deqoupage, tworzenie palm wielkanocnych, wianki na drzwi z wiosennymi motywami a do tego pachnące ciastkami warsztaty Patrycji Wojtachny i oczywiście czytanie dzieciom o zwyczajach wielkanocnych. Warto tu zajrzeć!

Ostroszowice
Tuszyn
Piława Dolna

Warsztaty wielkanocne w Owieśnie zaowocowały pięknymi palmami. Wezmą one udział w konkursach ogłoszonych przez powiat dzierżoniowski oraz przez proboszcza parafii.

„Mój Boże, jakie to piękne! – mówił, lecz potem musiał już pilnować swojej roboty!”

W ramach międzynarodowego projektu czytelniczego, wymyślonego przez czeskie bibliotekarki, postanowiliśmy w Ostroszowicach uczcić urodziny H. CH. Andersena czytając baśń pt. ,,Słowik”. Chociaż pierwsze wydanie tego utworu odbyło się w 1843 roku to jednak jego treść nadal jest aktualna.

Przesłanie baśni mówi, że wartościowe jest tylko to, co szczere i nieudawane… Uczniowie klasy pierwszej z uwagą wysłuchali baśni i pięknie opowiadali o jej treści. Dostrzegli bardzo wartościowe myśli autora, które są godne naśladowania. Komfortowe warunki do słuchania pomogły wszystkim się zrelaksować i… posłuchać śpiewu słowika…

Niesamowita biblioteczna atmosfera na długo pozostanie w pamięci uczestników!

,,Służba weszła do sypialni, by popatrzeć na zmarłego cesarza. Stanęli jak wryci, a cesarz powiedział :

– Jak się macie?”

Dekoracje wykonała Elżbieta Janicka.

mk

Do góry