Jesteś tutaj:

Miesiąc: czerwiec 2022

Biblioteka w Mościsku

1-5 sierpnia zajęcia literacko-kulinarne. Warsztaty dla dzieci, których energia może przerodzić się w niedalekiej przyszłości w życiowe hobby. Najmłodsi poznają najprostsze przepisy i nauczą się samodzielnie je wykonywać.

6 sierpnia – warsztaty plecenia wianków.

Biblioteka w Ostroszowicach

W każdą środę lipca zaprasza na ekologiczne spotkania dla dzieci od  10.00 do 12.00.

Biblioteka w Uciechowie

5 sierpnia – Dzień kulinarny

10, 16 sierpnia – Zrób to sam. Zajęcia manualne.

19, 23, 26 sierpnia – Tydzień z robotami. Nauka programowania.

Biblioteka w Tuszynie

Potworrrrnie fajne wakacje w bibliotece w Tuszynie

Potworna tarcza z zagadkami – narysowane na tarczy potwory, czytelnicy będą rzucać do tarczy lotkami i losować: zagadki, rebusy szyfry, itp.

Konkurs na najpiękniejszego potwora – czytelnicy będą otrzymywać poszczególne elementy za każde wypożyczenie w czasie wakacji

Potworne DIY

Wystawa książek z potworami

Biblioteka w Piławie Dolnej

Podczas zajęć z mikrofonem w roli głównej nasi młodzi Czytelnicy poznają techniki posługiwania się swoim głosem w sposób celowy.

Będzie to przede wszystkim świetna zabawa, na którą złożą się ćwiczenia artykulacyjne, mini warsztaty dziennikarskie,  tworzenie wywiadów ze swoimi kolegami i koleżankami w studio plenerowym oraz głośne czytanie ulubionych książeczek. Wszystko zostanie nagrane w formacie mp3 oraz po części w mp4.

Z sześciu zaplanowanych trzygodzinnych spotkań powstanie „Wakacyjne słuchowisko” w postaci płyty CD.

20, 21, 22 lipca godz. 10:00 – 13:00

27, 28, 29 lipca godz. 10:00 – 13:00

Grupa docelowa – dzieci w wieku od 3 do 15 lat (umiejętność czytania nie jest niezbędna).

Miejsce warsztatów: teren wokół szkoły w Piławie Dolnej (boisko, plac zabaw, trawnik). Każdego dnia studio będzie zmieniało swoją lokalizację.

Biblioteka w Owieśnie

Rycerskie wakacje

W lipcu w każdą środę od. godz. 11:00 do 13:00

W programie:

– wycieczka – Śladami legend o Owieśnie;

– Rycerskie  Zmagania ( strzelanie z łuku, kuszy, plenerowe szachy, limbo, nauka tańca dawnego)

– warsztaty z heraldyki Rycerska sala.

Na zakończenie:  III Festyn z książką w Zamkowej Przystani w konwencji rycerskiej.

Biblioteka w Roztoczniku

LIPIEC

14 i 27 (godz. 16.30 – 19.00) – warsztaty tworzenia torebek i zakładek z kanwy plastikowej;

5,12,19 (godz. 11.00 – 13.00) zajęcia w plenerze (podchody, „podglądanie” przyrody, zajęcia rekreacyjne i sportowe);

Noc w Bibliotece

SIERPIEŃ

11.08 (godz. 16.30 – 19.00) – warsztaty tworzenia biżuterii koralikowej;

25.08 (godz. 16.30 – 19.00) – zajęcia z zimną porcelaną;

9,16,23 (godz. 11.00 – 13.00) zajęcia na obiektach sportowo-rekreacyjnych w Roztoczniku.

Szczęście przemija, jak dym ginie,

Nikną ułudy mgliste kraje

Rzeczywistością jest jedynie

To, co po nas pozostaje.

Ta odnaleziona w dokumentach pozostałych po działalności teatru   w Ostroszowicach parafraza wiersza Leopolda Staffa, doskonale oddaje charakter działającego od 1957 roku amatorskiego zespołu teatralnego. Odcisnął on na mieszkańcach swój niebagatelny ślad. Ognisko Dolnośląskiego Towarzystwa Oświatowego założone przez Pawła Basa stało się miejscem gdzie przez 13 lat istnienia  wystawiono 13 sztuk, wśród których znalazły się m.in.: „Chata za wsią” I. Kraszewskiego, „Szczęście Frania” W. Perzyńskiego” i „Moralność pani Dulskiej” G. Zapolskiej. W roli tytułowej wystąpiła tu Stefania Basowa, dobry duch wszystkich podejmowanych przez Pawła Basa przedsięwzięć.                                

Na trwającej do końca lipca wystawie w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku można obejrzeć wybrane pamiątki, afisze, zdjęcia i dokumenty. Znalazł się tu także ślad po najnowszej interpretacji dramatu G. Zapolskiej, której podjęli się mieszkańcy Ostroszowic pod okiem Joanny Tofel. Wystawienie „Moralności pani Dulskiej” było niezwykłym przedsięwzięciem scalającym przeszłość z teraźniejszością i pokazującym jak wielki potencjał tkwi w mieszkańcach. Zaszczepione przez Pawła i Stefanię Basów idee odzywają sią po latach. Seneka Młodszy mawiał że z życiem jak ze sztuką w teatrze: ważne nie jak długo trwa, ale jak zagrana. Życie i działania nauczyciela, organizatora, pomysłodawcy i wychowawcy oraz jego  żony pozostawiły trwały ślad, stając się nieodzownym elementem codzienności Ostroszowic.

Do obejrzenia wystawy zapraszamy w godzinach pracy biblioteki.

D.W.

         Jak mawiał Platon „muzyka daje duszę wszechświatowi, skrzydła umysłowi, lot wyobraźni, a wszystkiemu życie”. Doskonale mogli to poczuć zgromadzeni 21 czerwca w tuszyńskim kościele pw.  Najświętszego Serca Pana Jezusa goście. Wtorkowe popołudnie było wypełnione muzyką i śpiewem. Warto było zajrzeć na koncert, który był jednocześnie podsumowaniem projektu „Patriotyczne Śpiewanie”, do realizacji którego Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta zaprosiła uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie. Od marca na warsztatach muzycznych, pod fachowym okiem trenerki wokalnej Pauliny Pycki, chętni mogli odkrywać i rozwijać swoje talenty. Koncert finałowy, prowadzony przez Annę Czuwarę, wypełnił  świątynię i na pewno nikt nie wyszedł z niego rozczarowany. Proboszcz Stanisław Olszowy przychylnym okiem spoglądał na zespół filmujący wydarzenie i akustyka, który odpowiadał za kilometry kabli i prawidłowe oświetlenie.                                        

Prowadzone równolegle z wokalnymi warsztaty plastyczne z Joanną Chrzan oraz Moniką Adamską-Tchoryk bardzo pomogły w dekoracji przestrzeni podczas koncertu finałowego.                              

Patronat nad wydarzeniem objęła Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia im. Wojciecha Kilara w Dzierżoniowie a akompaniament Anny Tabisz i Małgorzaty Otrockiej doskonale wpasował się w niecierpliwość i jednocześnie ogromny entuzjazm młodych artystów płynący ze sceny. Nie zabrakło także słodkiego uzupełnienia straconych podczas występu kalorii. Pyszny poczęstunek czekał na wszystkich uczestników muzycznej uczty. Swój podziw dla młodych artystów wyraziła w pełnych wzruszenia słowach zastępca wójta Gminy Dzierżoniów Jolanta Zarzeka oraz wizytator Elwira Chamczyńska, która podkreśliła wagę  tego typu wydarzeń, rozwijających wrażliwość dzieci.                                   

Patriotyczne śpiewanie budzi w każdym z nas pozytywne emocje, scalając nie tylko mieszkańców gminy Dzierżoniów. Potwierdza także tkwiącą głęboko ogromną potrzebę kontaktu z muzyką i konieczność zatrzymania się na moment, aby móc ten kontakt w pełni docenić i móc pięknie żyć, doceniając wolność i obecność rodziny i przyjaciół.                

Dziękujemy wszystkim za pomoc przy organizacji przedsięwzięcia, życzliwość i pozytywną energię.                                         

Do realizacji projektu „Patriotyczne śpiewanie”  wykorzystano środki pochodzące z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach programu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta otrzymała z Funduszu Patriotycznego „Niepodległość po polsku” 19 800.00 zł. Wartość całego przedsięwzięcia wyniosła 25 500.00 zł.      

Dofinansowane ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.

D.W.

W bibliotece w Uciechowie można podziwiać nietypową wystawę Pawła Kasprzyka, autora projektu – Uciechów w miniaturze.
Artysta mieszka i pracuje w Uciechowie a makietami interesuje się od dzieciństwa. Do tej pory wykonał dziewięć budynków i wciąż ma wiele pomysłów. W ten sposób chce promować Uciechów i zachęcić młodzież do rozwijania swoich pasji.

Zapraszamy do oglądania tej jedynej w swoim rodzaju twórczości.

Biblioteka wraz ze Szkołą Podstawową w Tuszynie i kościołem pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tuszynie zapraszają 21 czerwca na koncert, który na pewno nikogo nie rozczaruje i pokaże, że patriotyczne śpiewanie budzi w każdym z nas pozytywne emocje, scalając nie tylko mieszkańców gminy Dzierżoniów. Patronat nad wydarzeniem objęła Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia im. Wojciecha Kilara w Dzierżoniowie.

https://youtu.be/jAt8GeCGENU

Tuż przed wakacjami biblioteka w Ostroszowicach zaprasza do poznania prawdziwej historii podróżnika, który w latach trzydziestych XX wieku przemierzył Afrykę rowerem! Książka Łukasza Wierzbickiego ,,Afryka Kazika” zauroczyła uczniów drugiej klasy! Dzika przyroda, barwne spotkania z mieszkańcami Czarnego Lądu, mrożące krew w żyłach, a niekiedy zabawne przygody, rozbudziły ciekawość młodych czytelników. Piękne prace plastyczne w pełni oddają wrażenia dzieci po przeczytaniu tej lektury! Podróż po mapie Afryki dodaje jeszcze więcej podróżniczego smaczku. Zachęcamy do czytania tej urokliwej książki.

Maria Kirkiewicz, Elżbieta Janicka

XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom odbywał się w tym roku pod hasłem „Polscy autorzy dla klimatu”. Na spotkanie w Mościsku wybraliśmy więc książkę Justyny Bednarek „Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli”. Razem z dziećmi z kl. „O” Zespołu Szkolno-Przedszkolnego zastanawialiśmy się nad naszymi możliwościami podarowania niepotrzebnym rzeczom drugiego życia. Pomysłów było sporo a nasza ekozabawka ze śmieci na pewno może konkurować z grami komputerowymi.    

                                     Owiesno-Wieś Okrągłego Zamku odwiedziła kl. II ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ostroszowicach. Obowiązkowy przystanek w Zamkowej Czytelni okazał się świetnym punktem wycieczki. Dzięki wspaniałym umiejętnościom lektorskim Marii Kirkiewicz uczestnicy wyprawy poznali legendę o smoku z Owiesna z książki „Legendy i opowieści z Gminy Dzierżoniów”, autorstwa Janiny Weretki-Piechowiak.    

                                        W bibliotece w Ostroszowicach dzieci poznały podczas zajęć książkę Piotra Sochy ,,Pszczoły”. Podczas trwającego XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom słowa Alberta Einsteina: ,,Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata „, wybrzmiały w szczególny sposób. Dzieci wsłuchane w treść książki o tych wspaniałych owadach same spróbowały zaproponować tytuł spotkania. Oto kilka propozycji:

1.Opowieści o cudownych pszczołach. 2.Zapylanie i o tym gadanie i o pszczołach opowiadanie. 3.Klimatycznie o pszczołach! 4.Najważniejszy owad w świecie! 5. W czarno- żółtym świecie pszczół!

Tymczasem dzieci z klasy trzeciej zastanawiały się dlaczego na świecie jest tyle śmieci? Co zrobić żeby to zmienić? Czy trzeba używać plastikowych torebek i słomek? Jak ocalić wieloryba? Te pytania zadaje sobie bohaterka książki Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak ,,Basia i śmieci”.

Mamy nadzieję, że nasze spotkania i książkowe propozycje z XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom zainspirowały dzieci do nowych, nawet tych drobnych, działań ekologicznych i zmobilizują je do walki z niszczeniem naturalnego środowiska.

D.W.

Podczas zabaw animacyjnych w bibliotece w Ostroszowicach uczniowie drugiej klasy dowiedzieli się jak unikać ranienia innych słowami.

Wiersz Marii Terlikowskiej ,,Ziółko” w pełni uświadomił dzieciom skutki wypowiadanych przez nie słów i wskazał na konieczność panowania nad tym co mówimy do innych. Zabawy typu ,,Kogut”, ,,Worek niespodzianek” czy ,,Ślepa kura” i ,,Mumia” pozwoliły dzieciom uwolnić zmęczenie i negatywne emocje! Spotkanie zakończyliśmy słowami: ,,Iskierkę puszczam w krąg, niechaj powróci do mych rąk”.

M.K.

Do góry