Jesteś tutaj:

Dzień: 2022-06-07

XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom odbywał się w tym roku pod hasłem „Polscy autorzy dla klimatu”. Na spotkanie w Mościsku wybraliśmy więc książkę Justyny Bednarek „Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli”. Razem z dziećmi z kl. „O” Zespołu Szkolno-Przedszkolnego zastanawialiśmy się nad naszymi możliwościami podarowania niepotrzebnym rzeczom drugiego życia. Pomysłów było sporo a nasza ekozabawka ze śmieci na pewno może konkurować z grami komputerowymi.    

                                     Owiesno-Wieś Okrągłego Zamku odwiedziła kl. II ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ostroszowicach. Obowiązkowy przystanek w Zamkowej Czytelni okazał się świetnym punktem wycieczki. Dzięki wspaniałym umiejętnościom lektorskim Marii Kirkiewicz uczestnicy wyprawy poznali legendę o smoku z Owiesna z książki „Legendy i opowieści z Gminy Dzierżoniów”, autorstwa Janiny Weretki-Piechowiak.    

                                        W bibliotece w Ostroszowicach dzieci poznały podczas zajęć książkę Piotra Sochy ,,Pszczoły”. Podczas trwającego XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom słowa Alberta Einsteina: ,,Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata „, wybrzmiały w szczególny sposób. Dzieci wsłuchane w treść książki o tych wspaniałych owadach same spróbowały zaproponować tytuł spotkania. Oto kilka propozycji:

1.Opowieści o cudownych pszczołach. 2.Zapylanie i o tym gadanie i o pszczołach opowiadanie. 3.Klimatycznie o pszczołach! 4.Najważniejszy owad w świecie! 5. W czarno- żółtym świecie pszczół!

Tymczasem dzieci z klasy trzeciej zastanawiały się dlaczego na świecie jest tyle śmieci? Co zrobić żeby to zmienić? Czy trzeba używać plastikowych torebek i słomek? Jak ocalić wieloryba? Te pytania zadaje sobie bohaterka książki Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak ,,Basia i śmieci”.

Mamy nadzieję, że nasze spotkania i książkowe propozycje z XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom zainspirowały dzieci do nowych, nawet tych drobnych, działań ekologicznych i zmobilizują je do walki z niszczeniem naturalnego środowiska.

D.W.

Podczas zabaw animacyjnych w bibliotece w Ostroszowicach uczniowie drugiej klasy dowiedzieli się jak unikać ranienia innych słowami.

Wiersz Marii Terlikowskiej ,,Ziółko” w pełni uświadomił dzieciom skutki wypowiadanych przez nie słów i wskazał na konieczność panowania nad tym co mówimy do innych. Zabawy typu ,,Kogut”, ,,Worek niespodzianek” czy ,,Ślepa kura” i ,,Mumia” pozwoliły dzieciom uwolnić zmęczenie i negatywne emocje! Spotkanie zakończyliśmy słowami: ,,Iskierkę puszczam w krąg, niechaj powróci do mych rąk”.

M.K.

Do góry