Jesteś tutaj:

Miesiąc: lipiec 2022

Zapraszamy wszystkich, którzy w słoikach zamykają swoją pasję i którzy chcą się nią podzielić, pokazać, pochwalić i porozmawiać o niej. Wystawców, artystów, właścicieli firm i ich przedstawicieli.
24 września kolejny raz odbędzie się w Mościsku Festiwal Słoików.
Zadzwoń do nas – 74 830 31 42.

W jaki sposób zajrzeć do lasu nie wchodząc do niego osobiście? W Galerii Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku można już podziwiać wystawę, na której znajdują się wielkoformatowe plansze ilustrujące książkę Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego „Drzewa” Wydawnictwa Dwie Siostry.

Można dzięki niej poznać niezwykły świat drzew, zobaczyć, kto w nich mieszka, kto je zjada lub przenosi ich nasiona. Obejrzeć najwyższe, najstarsze i najgrubsze z nich. Spotkać entów, Adama i Ewę, Robin Hooda i Buddę. Przyjrzeć się pracy drwala i zobaczyć, jakie budowle, instrumenty i wehikuły można zrobić z drewna a także poznać drzewo życia, drzewo ludojada i święty figowiec.

Piotr Socha, grafik, projektant, ilustrator jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i jednym z najpopularniejszych polskich ilustratorów prasowych. Współpracuje z wieloma znaczącymi pismami, dziennikami i telewizją. Zajmuje się także projektowaniem książek, gier planszowych, audiobooków i logotypów.

Elementem wystawy jest także egzemplarz pokazowy książki „Drzewa” oraz autorskie kolorowanki stworzone przez Piotra Sochę.

Wystawa będzie dostępna w godzinach pracy biblioteki do końca września.

Jak co roku czekamy na pocztówki od Was! Wyślijcie nam kartkę z miejsca, w którym spędzacie wakacje.

We wrześniu wszystkie pocztówki wezmą udział w losowaniu nagród!!!

Półkolonie w Gminie Dzierżoniów

Piława Dolna

Ostroszowice

Mościsko

Zespół Cord uczestniczył w jubileuszowej edycji Festiwalu Ziemia i Pieśń. Do Szprotawy zawitały zespoły z Meksyku, Chile, Turcji, Serbii, Polski i Ukrainy. Wśród nich nasi przedstawiciele z Piławy Dolnej.

„Bycie Rodziną Ludową oznacza, że jesteście częścią czegoś pięknego, że kochacie i jesteście kochani. Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzone chwile i możliwość tak owocnej współpracy”. Tymi słowami Zespół Ludowy Macieje dziękował 2 lipca w Ostroszowicach wszystkim zgromadzonym gościom. Okazją do wspólnego świętowania była 60. rocznica działalności zespołu, które swoje korzenie zapuścił u stóp góry Czeszki, czerpiąc z niej siłę i piękno. Pierwsze zapiski dotyczące powstania zespołu pochodzą z 1962 r. a ich potwierdzeniem był dokument wydany przez ówczesne Dolnośląskie Towarzystwo Kulturalno – Oświatowe we Wrocławiu. Zespół Macieje powstał na bazie chóru, który towarzyszył Amatorskiemu Zespołowi Teatralnemu w Ostroszowicach. Założycielem chóru był animator kultury Paweł Bas.                                              

Sobotnie popołudnie wypełniły życzenia, uściski i toasty składane m.in. przez zastępcę wójta Gminy Dzierżoniów Jolantę Zarzekę, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta Justynę Kaczorowską, dyrektora GOKSiR w Srebrnej Górze Daniela Jabłońskiego i licznych przedstawicieli zaprzyjaźnionych zespołów i stowarzyszeń. O pyszny poczęstunek zadbało Koło Gospodyń Wiejskich z Ostroszowic a wydarzenie rejestrował niezawodny Jerzy Kulka z portalu Dolnośląskie Folkowo i Ludowo.                    

Jubileusz połączony został z tradycyjnym corocznym Maciejowym Śpiewaniem, na którym zaprezentowały się zaproszone zespoły: Borowianki z Przedborowej, Florianki z Olbrachcic, Jarzębina z Kobierzyc, Uciecho-Wianki z Uciechowa, Złotokłose z Kondratowic i Woliborzanki z Woliborza.                           

Spotkanie zostało dofinansowane przez Sołectwo Ostroszowice – Sołtysa Krzysztofa Krupiarza oraz radę Sołecką a także przez Bibliotekę Publiczną Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta i samego Jubilata.                                                      

Zespół Ludowy Macieje ze śpiewem wkroczył w kolejny rok swojego muzycznego życia i mamy nadzieję, że następne lata będą równie szczelnie wypełnione muzyką a miłość do niej członkowie zespołu zdołają przekazać kolejnemu pokoleniu.

D.W.             

fot. J. B. K.   

W Kazimierzu Dolnym dobiegł końca 56. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Na to najważniejsze w Polsce wydarzenie związane z promocją autentycznej polskiej muzyki ludowej oraz zasłużonych dla tradycji artystów składa się przede wszystkim konkurs, w którym udział biorą instrumentaliści i śpiewacy z całego kraju.

W tym roku w konkursie udział wzięło 27 kapel, 36 zespołów śpiewaczych, 17 instrumentalistów, 30 solistów śpiewaków oraz 26 grup w konkursie „Mistrz i Uczeń”, łącznie 650 artystów ludowych z 13 województw.

Z dumą informujemy, że w kategorii „Soliści” drugie miejsce zajęła nasza reprezentantka Krystyna Juraszek z Zespołu Pojana. Zaproszenie na to niezwykle wydarzenie otrzymała po eliminacjach w Nowogrodźcu we wrześniu 2021 roku, gdzie wyśpiewała Nagrodę Główną.

Gratulujemy!

https://fb.watch/d_o_18u3w1/ – posłuchaj

Do góry