Jesteś tutaj:

Miesiąc: wrzesień 2022

Od samego rana 26 września w bibliotece w Mościsku uczyliśmy się pod fachowym okiem Moniki Drozdowskiej z Nadleśnictwa Świdnica rozpoznawać gatunki drzew. Okazuje się, że niektóre z nich mają bardzo miękkie igły. Historie z lasu były niezwykle interesujące zarówno dla młodszych, jak i starszych uczestników zajęć. Mogliśmy się poczuć przez chwilę jak w zielonym zagajniku. Dotknąć, powąchać, rozetrzeć, zadać pytanie i otrzymać kompetentną odpowiedź od fachowca, który z zamkniętymi oczami potrafi rozpoznać po kształcie szyszki z jakiego drzewa iglastego szyszka ta pochodzi. Czy wiecie, że gatunek drzewa można rozpoznać po ciężarze a ptaki mogą bez konsekwencji zdrowotnych zjadać trujące owoce cisu pospolitego? Dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku już to wiedzą!

Wizyta była też okazją do zajrzenia do galerii, gdzie jeszcze tylko przez kilka dni można obejrzeć wystawę „Drzewa” udostępnioną nam przez Wydawnictwo Dwie Siostry.

„Ten podobnie z energią całą może działać, kto razem zdolny mieć ją i razem nią pałać” – pisał C.K. Norwid. Te słowa w doskonały sposób podkreślają wydarzenia, które miały miejsce 24 września w Mościsku przy Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów, w 200. rocznicę urodzin poety. Okazuje się, że wspólna energia dzielona z innymi paradoksalnie potrafi się mnożyć!         

Na Festiwal Słoików w sobotnie słoneczne popołudnie zaprosiliśmy wszystkich, którzy  w słoikach zamykają swoją pasję i którzy chcą się nią podzielić, pokazać, pochwalić i porozmawiać o niej. Po obejrzeniu stoisk trudniej byłoby chyba wymienić to, czego w słoiku zamknąć się nie da. Kolorowy, często zaskakujący, pachnący, smaczny i niezwykły. Tak można podsumować zamknięty w słoikach świat.       

Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. W. Reymonta  Justyna Kaczorowska otwierając wydarzenie przywitała m.in. Zastępcę Wójta Gminy Dzierżoniów Jolantę Zarzekę, Członka Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej Dariusza Madejskiego, Przewodniczącego Rady Powiatowej DIR w Dzierżoniowie Piotra Rakoczy i Prezes Stowarzyszenia LGD Ślężanie Elżbietę Pasławską, która w imieniu Zarządu LGD wręczyła Certyfikaty Ślężańskiego Produktu Lokalnego dla kolejnych już produktów z Gminy Dzierżoniów. Również biblioteka w Mościsku może się już od soboty takim pochwalić.                   

Na odwiedzających Festiwal Słoików czekały dodatkowe atrakcje. Klub Sportowy Barys przygotował konkurencje strzelnicze a uczestników zaskoczyły wykonane specjalnie na tą okoliczność medale. Młodzieżowa Rada Gminy zaprosiła na zabawę proszkami holi a piękne, kolorowe chmury wzbudziły zachwyt dzieci. Równie tłoczno było przy specjalnej zagrodzie ze zwierzętami, która powstała dzięki Zagrodzie Edukacyjnej „Ostoja nad Młynówką” z Mościska oraz na specjalnych zajęciach animacyjnych poprowadzonych przez Aleksandrę Horoszkiewicz. Koła Gospodyń Wiejskich z naszych miejscowości mogły także zacieśnić relacje z zaprzyjaźnionymi KGW z Gminy Świdnica, których stoiska wspaniale prezentowały się we wrześniowym słońcu. O bezpieczeństwo zadbali nasi sąsiedzi – Ochotnicza Straż Pożarna z Mościska, której młodzi adepci zaprezentowali pokaz udzielania pierwszej pomocy.   

Podczas festiwalu sołectwa z gminy Dzierżoniów przedstawiły swój pomysł na drugie życie słoika w konkursie towarzyszącym wydarzeniu. Laur zwycięstwa przypadł Jodłownikowi, ale jury nagrodziło autorów wszystkich prac za niecodzienne pomysły i staranne wykonanie.        

Do słoików nie schowaliśmy jedynie słońca i uśmiechów, które towarzyszyły nam aż do zmroku przy muzyce Kapeli Smolniczanie z Leśnej, której ludowe piosenki w folkowej aranżacji podbiły serca i rwały nogi do tańca.                                                                                              

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tegorocznej edycji festiwalu. Mamy nadzieję, że pamięć wspólnie spędzonego popołudnia doskonale przechowa się w szklanych naczyniach a po ich otwarciu zimą zatęsknicie za kolejnym Festiwalem Słoików w przyszłym roku.

Festiwal Słoików został dofinansowany z środków Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Z okazji Dnia Przedszkolaka biblioteka w Uciechowie odwiedziła maluchy razem z Reksiem i Kocim Przedszkolem. Bajeczki spodobały się dzieciom, tym bardziej, że wspólnie zaprezentowaliśmy wszelkie odgłosy jakie wydają kotki, pieski, krówki i kurki.

Śmiech i zabawa w towarzystwie dobrej książki to najlepszy prezent, jaki mogliśmy przynieść najmłodszym czytelnikom.

W czwartek 15 września bibliotekę w Owieśnie odwiedziła grupa działaczy, liderów i bibliotekarzy z Gminy Pruszcz Gdański.

Podczas wizyty uczestnicy wizyty studyjnej dowiedzieli się o działalności biblioteki , o tym jak powstała i działa wioska tematyczna – Owiesno Wieś Okrągłego Zamku oraz o współpracy biblioteki w funkcjonującej wsi tematycznej. Goście bawili się odkrywając tajemnicę gry terenowej “O zamku w Owieśnie przez Templariuszy zbudowanym” oraz wzięli udział w warsztacie tańca starodawnego.

Było to owocne spotkanie zarówno dla przybyłych gości jak i gospodarzy. Dziękujemy za odwiedzenie naszej miejscowości.

Jeśli lubicie dobrą zabawę zajrzyjcie do Owiesna i wyruszcie na wyprawę: Quest – O Zamku w Owieśnie przez Templariuszy zbudowanym

J.P.

fot. K. Szustka

Na spotkanie w bibliotece w Ostroszowicach uczniowie klasy drugiej przynieśli swoje ulubione fotografie. Po krótkim wykładzie o tym jak czytać obraz i na co zwrócić uwagę, rozpoczęliśmy prezentowanie zdjęć i związanych z nimi historii. Judi Weisner, uznana terapeutka, która wykorzystuje w pracy fotografie, słusznie zauważyła, że ich znaczenie „zależy od tego, kto na nią patrzy”.

Nasze opowiadania o przyniesionych zdjęciach wyzwoliły niesamowite emocje! Dzieci chętnie mówiły o okolicznościach towarzyszących wykonaniu zdjęć i z przyjemnością słuchały relacji kolegów. To było niezapomniane doświadczenie. Analogowe fotografie mają tę zaletę, że można nieustannie się w nie wpatrywać i ciągle odnajdować w nich coś nowego! Dorośli obecni na spotkaniu także chętnie prezentowali swoje zdjęcia z dzieciństwa. Dzięki temu uczniowie mogli zaobserwować zmiany w wyglądzie pań oraz porównać jakość fotografii z dawnych lat. Świetne spotkanie z fotografią bardzo nas wzmocniło!

Zapraszam na kolejne spotkania w bibliotece!

mk

W Szkole Podstawowej w Tuszynie ruszył program edukacji muzycznej pn. „Most the Music”. Za nami pierwsze spotkania warsztatowe, na których rozpoczęliśmy muzyczną przygodę. W dniu 13 września odbyło się online spotkanie z Dyrektorem Artystycznym projektu, którym jest uznany dyrygent Pan Adam Sztaba!

W spotkaniu udział wzięły Pani Jolanta Zarzeka – Zastępca Wójta, Pani Elżbieta Kędzierska-Dydo – dyrektor Szkoły Podstawowej w Tuszynie, pani Justyna Kaczorowska – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów oraz Pani Paulina Pycka – prowadząca warsztaty w ramach tego projektu.

Pan Adama Sztaba to uznany polski kompozytor, pianista, aranżer, dyrygent i producent muzyczny, a także osobowość telewizyjna. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale kompozycji. Znany jest z takich programów jak „Idol”, „Must Be the Music”, „Fabryka gwiazd”.

Współpracował z wieloma artystami. Wśród nich wymienić można takie gwiazdy jak: Sting, Quincy Jones, Terence Blanchard, Chris Botti, Dolores O`Riordan, Michael Bolton, Helena Vondráčkova, José Carreras, Edyta Górniak, Kayah, Anna Dąbrowska, Violetta Villas, Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Reni Jusis, Kasia Kowalska, Katarzyna Groniec, Halina Frąckowiak, Grzegorz Turnau, Seweryn Krajewski, Janusz Józefowicz, Krzysztof Krawczyk, Przemysław Gintrowski, Perfect, Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Radiowa, Grupa MoCarta.

Tym razem podjął się niełatwego, lecz wdzięcznego zadania. To właśnie pod jego muzyczną kuratelą będą działać nasze dziecięce chóry! Pan Adam Sztaba już zapowiedział, że chętnie będzie odwiedzał uczestników warsztatów. Obiecał również, że weźmie udział w zaplanowanych koncertach rodzinnych. Czekamy z niecierpliwością i radością na te wizyty!

Głównym sponsorem i pomysłodawcą Programu jest Fundacja Most the Most a realizatorem Gmina Dzierżoniów we współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Dzierżoniów i Szkołą Podstawową w Tuszynie. Jest to kolejna inicjatywa społeczna, którą realizujemy wspólnie z Fundacją Most the Most https://mostthemost.pl/ w ramach współpracy nawiązanej przy Konkursie Nasz Zabytek.

Program Most the Music zakłada aktywizację dzieci i młodzieży poprzez udział w bezpłatnych zajęciach muzycznych. Celem Programu jest m.in. wzmacnianie poczucia przynależności do grupy i poczucia sprawczości, budowa umiejętności pracy w zespole i zachęcanie do otwartości oraz zachęcenie do udziału w alternatywnych do świata gier komputerowych i wirtualnych rozmów, kreatywnych zajęciach dających możliwości spędzania „na żywo” wolnego czasu z rówieśnikami. Program ma też wspierać proces integracji międzypokoleniowej poprzez organizację koncertów młodych artystów dla ich rodzin i przyjaciół. Fundacja prowadzi pilotaż programu w 4 gminach, z których pochodzą zabytki – zwycięzcy dwóch pierwszych edycji konkursu Nasz Zabytek. Poza gminą Dzierżoniów biorą w nim udział także dzieci z gmin: Sicienko (woj. kujawsko – pomorskie), Uniejów (woj. łódzkie) oraz Grajewo (woj. podlaskie).

Dzierżoniowskie warsztaty muzyczne będą prowadzone od września 2022 r. do czerwca 2023 r. Zwieńczeniem całorocznej pracy dzieci będzie udział w obozie wakacyjnym (wraz z uczestnikami programu z pozostałych gmin) i wykonanie koncertu wszystkich chórów, podczas którego uczestnicy wykonają wspólny repertuar.

Więcej informacji o Dyrektorze Artystycznym programu Most the Music:

Więcej informacji na temat Fundacji Most the Most

Adam Sztaba - Dyrektorem Artystycznym programu Most the Music

„Ocalając małe opowieści w historiach mówionych, w dokumentach i starych fotografiach dokładamy swoją cegiełkę na rzecz zachowania lokalnego dziedzictwa” – mówiła w piątek 16 września dr Beata Hebzda-Sołogub na spotkaniu podsumowującym projekt „Historie (nie)zapisane. Cyfrowe Archiwum Ziemi Dzierżoniowskiej”, które odbyło się w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku.                                      

Na stronie internetowej, którą zaprezentował na spotkaniu jej wykonawca Krzysztof Hebzda, znaleźć można nie tylko zdjęcia, ale także nagrania, mapy i głosy świadków historii. Multimedialna baza zawiera relacje mieszkańców naszego regionu, udostępnione w postaci audiowizualnej i tekstowej, oraz archiwalne materiały dokumentowe i ikonograficzne pochodzące z prywatnych zbiorów. Obecny na spotkaniu wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski podkreślił wagę przedsięwzięcia i wyraził nadzieję, że baza będzie się rozwijać, stając się przestrzenią do odkrywania lokalnej historii oraz idealnym miejscem spotkania pokoleń wspólnie budujących narrację o pamięci, ludziach i miejscach.                                        Wśród zgromadzonych gości znalazły się także osoby, których słowa znaleźć można w cyfrowym archiwum. Gorące podziękowania i drobne upominki złożyła na ich ręce dr Beata Hebzda-Sołogub oraz wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski.                                    

Podczas spotkania można było także obejrzeć wystawę „Obce, oswojone, nasze… historie (nie)zapisane mieszkańców Gminy Dzierżoniów”, opracowaną przez Jadwigę Horanin. Plansze będą dostępne dla zwiedzających do końca października w galerii biblioteki.

D.W.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Strona archiwum – http://dzierzoniowskiearchiwum.pl/cagd.html

O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa

                                                                                                                          L. Staff

Piotr Socha na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki pojawił się 8 września w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów w Mościsku, aby poprowadzić warsztaty przyrodniczo-plastyczne związane z książką „Drzewa”. Nie brakło pomysłów, kolorów i wyobraźni!           

Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku mogły posłuchać o tym jak wygląda praca ilustratora i wspólnie z artystą wykonać olbrzymie rysunki. Dodatkową atrakcją była trwająca do końca września w galerii wystawa plansz z książki „Drzewa” Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego, udostępniona przez Wydawnictwo Dwie Siostry.                                                                                  

Często zapominamy, że drzewa to największe organizmy żyjące obok nas. Przywykliśmy do ich widoku a traktowane jedynie użytkowo przestały być dla nas fascynujące. Tymczasem warto przypomnieć sobie, że są czymś więcej niż źródłem drewna. Większość z nich znała naszych pradziadków i pozna nasze wnuki.                                                         

Spotkanie z ilustratorem, którego prace doceniono w ponad dwudziestu krajach, pozwoliło dzieciom spojrzeć nieco uważniej na przyrodę i zastanowić się nad przyszłością planety. Wewnętrzny system zależności, w którym ludzie mają swój udział, podkreśla szacunek należny drzewom – naszym starszym braciom.

Spotkanie zostało dofinansowane przez Dyskusyjny Klub Książki.

D.W.

Na kulturalnej mapie gminy Dzierżoniów muzyka zaczyna zajmować coraz więcej miejsca. Rozpoczynamy właśnie program edukacji muzycznej pn. „Most the Music”, który jest efektem współpracy gminy z Fundacją Most the Most z Warszawy, znaną z dofinansowania rewaloryzacji zabytkowego Pałacu w Kiełczynie.

W dniu 31 sierpnia 2022r. podpisano umowę dofinansowania na organizację i prowadzenie chóru w gminie Dzierżoniów.

Program zakłada aktywizację dzieci i młodzieży poprzez udział w bezpłatnych, pozalekcyjnych zajęciach muzycznych z dostępem do niezbędnych instrumentów, pod okiem profesjonalnych opiekunów. W ten sposób powstanie 25-cio osobowy chór dziecięcy, a efekty jego pracy będzie można zobaczyć na Koncertach Rodzinnych, które odbywać się będą raz na kwartał w Pałacu w Kiełczynie. Członkowie chóru odwiedzą filharmonię, a także wyjadą na obóz wakacyjny, gdzie będą kontynuować zajęcia muzyczne i razem z trzema innymi chórami z terenu Polski przygotują wspólny koncert finałowy pod nadzorem uznanego artysty.

Głównym sponsorem i pomysłodawcą Programu jest Fundacja Most the Most a realizatorem Gmina Dzierżoniów we współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Dzierżoniów i Szkołą Podstawową w Tuszynie.

informacja ze strony www.ug.dzierzoniow.pl

Do góry