Jesteś tutaj:

Miesiąc: październik 2022

Zachęcamy do wzięcia udziału konkursie ThisPLACED „Tu Umiejscowieni” organizowanym przez Fundację Ochrony Krajobrazu w ramach projektu ThisPLACED „Odkrywanie na nowo krajobrazów i tożsamości kulturowych regionów Unii Europejskiej”.

Celem konkursu jest stworzenie pamiątki artystycznej nawiązującej do historii i wielokulturowości Dolnego Śląska. Może ona wiązać się z istniejącym i dobrze rozpoznawalnym obiektem/tradycją, albo być propozycją mówiącą o zapomnianej, albo mało znanej części dziedzictwa regionu. Konkurs skierowany jest do młodych artystów i artystek w wieku 18-31 lat (w tym m.in. uczniów i uczennic szkół plastycznych, techników oraz studentów i studentek kierunków artystycznych).

http://www.krajobraz.edu.pl/wszystkie-aktualnosci

Twórca zwycięskiej pracy będzie mógł reprezentować Polskę na międzynarodowych warsztatach artystycznych ThisPLACED „Tu Umiejscowieni” w jednym z trzech krajów partnerskich (Hiszpania, Włochy lub Serbia).

W Szkole Podstawowej w Tuszynie ruszył program edukacji muzycznej pn. „Most the Music”. Za nami pierwsze spotkania warsztatowe, na których rozpoczęliśmy muzyczną przygodę. W dniu 13 września odbyło się online spotkanie z Dyrektorem Artystycznym projektu, którym jest uznany dyrygent Pan Adam Sztaba a 24 października mogliśmy poznać się osobiście!                               

Artysta zachwycił wszystkich ogromem pozytywnej energii. Uczestnicy programu mogli skorzystać z jego wiedzy i umiejętności. Warsztaty z emisji głosu i ćwiczenia wokalne wypełniły szczelnie czas spędzony w Tuszynie. Ambasador programu „Most the Music” już w pierwszych minutach spotkania wykazał się umiejętnościami psychologicznymi i zapanował nad grupą naszych utalentowanych, zdolnych i wrażliwych dzieci, wydobywając z nich to co najlepsze. Przed nimi sporo ćwiczeń, ale już teraz widać, ze muzyka sprawia im ogromną radość, którą mogą dzielić z innymi.

W spotkaniach udział wzięły Pani Jolanta Zarzeka – Zastępca Wójta, Pani Elżbieta Kędzierska-Dydo – dyrektor Szkoły Podstawowej w Tuszynie, pani Justyna Kaczorowska – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów, Kamila Hajduk – opiekun tuszyńskiej grupy oraz Pani Paulina Pycka – prowadząca warsztaty w ramach tego projektu a także rodzice i opiekunowie uczestników warsztatów. W spotkaniu uczestniczyły także przedstawicielki Fundacji Most The Most – Brygida Ślabska, Róża Zabojszcz oraz Anna Wojtaszek.

To pierwsza, ale nie ostatnia wizyta Adama Sztaby w Tuszynie, w związku z projektem. Mamy nadzieję, że już wkrótce spotkamy się ponownie. Uczniowie w związku z programem będą mogli uczestniczyć w warsztatach wokalno-instrumentalnych, koncertach rodzinnych, wycieczce do teatru muzycznego oraz obozie wakacyjnym. Warsztaty zakończą się wspólnym koncertem czterech chórów, które zagrają z Adamem Sztabą.

Biblioteka w Uciechowie zaprasza na zajęcia z upcyklingu. Czy masz w domu stary t-shirt? Przyjdź z nim do biblioteki i sprawdź jak możesz go przerobić według własnego pomysłu i zyskać nowe, niebanalne ubranie.

13 października w bibliotece w Mościsku podopieczni Fundacji Pokolorujmy Szarość poznali niezwykłą postać – Alberta Albertsona, który od pięćdziesięciu lat towarzyszy dzieciom w Szwecji. W Polsce dzięki Wydawnictwu Zakamarki możemy świętować jego dziesięcioletnią obecność na rynku wydawniczym. Ciekawość świata, nieograniczona fantazja i cały wachlarz emocji – to właśnie można znaleźć w książkach z przygodami tego rezolutnego chłopca. Gunilla Bergstrom, autorka tekstów i ilustracji, otrzymała wiele nagród i wyróżnień za kultową serię.

                                                                                                                             Literkowe sweterki dla Alberta i kolorowe, jesienne włosy, przypominające barwne babie lato, były dopełnieniem wysłuchanego tekstu.

Sto lat Albercie! Do zobaczenia w bibliotece!

D.W.

7 października obchodzony jest na całym świeci Dzień Uśmiechu. Biblioteka w Uciechowie świętowała ten miły dzień wspólnie z przedszkolakami. Dzieci wysłuchały opowieści o tym co to jest radość, naśladowały różne rodzaje śmiechu, nazywały emocje, a na zakończenie wykonały prace plastyczne. Mamy nadzieję, że uśmiech zamieszka z nimi na stałe.

Przedszkole w Uciechowie

Biblioteka w Roztoczniku oraz Stowarzyszenie „Roztocznik – wspólna przyszłość” kolejny raz zaprasza do spędzenia czasu na warsztatach dla młodzieży i dorosłych. Papierowa wiklina pod palcami Pani Maryli Pietruszki zmienia się w prawdziwe cuda. Uczestnicy zajęć już to wiedzą i sami próbują swych sił podczas spotkań w bibliotece.

Serce rośnie słuchając jak pierwszaki z sercem na dłoni opowiadają o klejeniu złamanych serc i sposobach na sercowe rozterki. Na naszych zajęciach 29 września w bibliotece w Mościsku obejrzeliśmy serce ze wszystkich stron korzystając z aplikacji na tabletach, słuchając tekstu książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel „Pracownia Aurory” i rozmawiając o tym jak dbać o nasze serca. Sprawdziliśmy przy pomocy stetoskopów jak biją te niezawodne pompy tłoczące krew i wykonaliśmy specjalne plasterki na złamane serca dla rodziny i przyjaciół idąc za radą Jana Sztaudyngera  – „Czasem się wielkie serca leczą – maleńką rzeczą”. Pierwszaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku zabrały także do domu przygotowane przez Fundacja Serce Dziecka materiały edukacyjne dla rodziców.

Akcja połączyła świętowanie Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania i Światowego Dnia Serca.

Organizatorami akcji są Małgorzata Ficoń (bibliotekarka) wraz ze Szkołą Podstawową nr 33 w Bytomiu i Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Tworogu. W ubiegłym roku w inicjatywie wzięło 199 placówek (szkół, bibliotek publicznych i pedagogicznych oraz innych instytucji), które przeprowadziły wybrane działania dla niemal 15 tys. czytelników. 

Główne cele akcji to promocja wśród dzieci i młodzieży literatury oraz czytelnictwa, a także: poszerzanie ich wiedzy na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijanie w uczestnikach wydarzenia wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Noc Bibliotek w bibliotece w Mościsku powiodła nas w tym roku w „świat bez dźwięku. Bez głosów ludzi, bez muzyki, bez dźwięków radia, telewizji, komputerów i telefonów. Bez śpiewu ptaków, szczekania psów, szumu przejeżdżających samochodów i wszystkich innych odgłosów, które słyszymy na co dzień”.

Nasze zaproszenie przyjęła Pani Magdalena Jagła, która na co dzień przybliża najmłodszym tajniki języka migowego. Czas z nią spędzony minął zdecydowanie za szybko! Potrafimy wymigać nasze imiona, podstawowe zwroty, nazwy zwierząt i czynności. Wiemy też jak powiedzieć w mig – NOC BIBLIOTEK!

Wspólne zabawy z literaturą i słowotwórstwem wypełniły nam szczelnie czas a nocne szukanie tytułów między mrocznymi regałami podniosło temperaturę bez wykorzystywania grzejników – czysta oszczędność. Do dyspozycji mieliśmy również film towarzyszący tegorocznej akcji Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica, oraz twórczą zabawę z kreatywnego pisania.

cyt. „Powiedz to w mig” Rasa Janciauskaite, Wydawnictwo Dwie Siostry. Książka DKK

Do góry