Jesteś tutaj:

Rok: 2023

Uciechów

Ozdób choinkowych nigdy za wiele! Zajrzyjcie na zajęcia do biblioteki w Uciechowie i wyczarujcie kolejne cuda!

Świetny wykład Pani Grażyny Maciąg w Dniu Wolontariusza uświadomił uczniom Szkoły Podstawowej w Ostroszowicach, jak bardzo ważne jest pomaganie!

 Wolontariuszem może być każda osoba fizyczna, która dobrowolnie, chotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz innych.

Złota myśl H. Jacksona Browna Jr. mówiąca o tym, że ,,najszczęśliwszymi ludźmi nie są ci, którzy otrzymują więcej, ale ci, którzy dają więcej”,  znakomicie  wpisuje się w ideę szlachetnego rozumienia wolontariatu.

Warto pomagać!

M.K.

Nasza biblioteka przystąpiła w tym roku do programu „Zgrana Biblioteka”, który realizowany jest pod patronatem Wydawnictwa Rebel.

Właśnie dotarły do nas pachnące nowością gry dla graczy w każdym niemal wieku.

W zestawie jaki otrzymaliśmy znalazły się gry planszowe, karciane, w kości – wszystkie cieszące się doskonałą renomą i poszukiwane przez graczy.

Gry dostępne są w naszej czytelni w Bibliotece Głównej w Mościsku.

W ramach akcji „Zgrana Biblioteka” otrzymaliśmy egzemplarze, które z pewnością zachęcą Was do rozpoczęcia przygody z planszówkami. Przekonajcie się sami, które z nich warto zaprosić do domu.

Wsiądźcie do pociągu z krwiożerczymi krewetkami, Kicia Kocią i odjechanymi jednorożcami. Zajrzyjcie do kroniki zamku Avel i odkryjcie nowe strony oraz 7 cudów świata, pamiętając, że ósmy z nich to oczywiście biblioteka :).

Od 13 do 19 listopada 2023 r. trwał Tydzień Edukacji Globalnej. Centrum Północ-Południe Rady Europy i Sieć Edukacji Globalnej zaprosili do podjęcia działań z obszaru edukacji globalnej, której celem jest poznanie złożoności świata oraz nauka radzenia sobie z wyzwaniami wynikającymi z globalnych powiązań.

W naszych bibliotecznych korytarzach w Mościsku zawisła zaproszona przez bibliotekę wystawa „Wojna i pokój”. Można tu zajrzeć i spróbować samodzielnie rozszyfrować ukryte ma mapie hasło. Zaprosiliśmy także młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku.

,,Nazywam się Ali. Minęło pięć lat, odkąd opuściłem swoją ojczyznę.” Tak rozpoczyna się list, który na zajęciach 15 listopada odczytali uczniowie z kl. VII. Spotkanie z wystawą PAH ,,Wojna i Pokój” to możliwość zetknięcia się z relacjami osób mówiących o konfliktach zbrojnych, prawach człowieka i doświadczeniach osób uchodźczych. Pokój i dążenie do niego to codzienna, często mozolna praca i reagowanie na próby pozbawienia człowieczeństwa tych, którzy nie są w stanie się bronić.

Polska Akcja Humanitarna (PAH)

Polska Akcja Humanitarna (PAH) Biuro w Toruniu

#teg2023

Andrzejkowe lanie wosku przez klucz to jedna z ciekawszych wróżb a wiele kształtów ma swoje specjalne znaczenie. Jeśli chcecie je poznać koniecznie zajrzyjcie do biblioteki w Mościsku w najbliższą środę 29 listopada. Które z Waszych woskowych odlewów będzie można potraktować jako wróżbę na przyszłość?

Za nami uroczyste otwarcie wernisażu, które odbyło się 17 listopada w Pałacu w Kiełczynie. Była to okazja do podziwiania prac najzdolniejszych uczniów najstarszych klas liceów plastycznych, którzy w tym roku przebywali na XXIX Ogólnopolskim Plenerze Rysunkowo-Malarskim im. Krystyny Drążkiewicz „RYCHWAŁ 2023”. Wernisaż otworzyli Dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu Krzysztof Pawlak, przedstawiciel Fundacji Most the Most Łukasz Szczepaniak, Wójt Gminy Dzierżoniów Marcin Pięt. Na temat pałacu i działań jakie zostały i są tam realizowane opowiedział poseł Marek Chmielewski oraz sołtys Kiełczyna Tadeusz Józefiak. Wystawa będzie z nami do 29 listopada 2023 r.

Wystawę można odwiedzić w następujące dni:

21.11.2023 r. (wtorek) – 15:00 – 17:00

22.11.2023 r. (środa) – 15:00-17:00

23.11.2023 r. (czwartek) – 15:00 – 17:00

24.11.2023 r. (piątek) – 11:00-13:00, 15:00-17:00

28.11.2023 r. (wtorek) – 14:00-16:00

29.11.2023 r. (środa) – 15:00-17:00.

mat. Gmina Dzierżoniów

Środa w kiełczyńskim pałacu to już niemal pewnik dobrze spędzonych chwil.  8 listopada odbyło się spotkanie społeczności seniorskiej, działającej przy Klubie Seniora w Kiełczynie. Wydarzenie zaszczyciła obecnością zastępczyni wójta, Pani Jolanta Zarzeka. W pierwszej części, na zaproszenie dyrektorki Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta, Pani Justyny Kaczorowskiej, odbył się wykład z prawa konsumenckiego, prowadzony przez prezesa Fundacji Lex Cultura, Pana Krzysztofa Pławeckiego.                                     

Wspaniały poczęstunek przygotowało KGW Tuszyn, na czele z Gospodarstwem Rolnym Szczypiorki. Posiłek powstał w ramach realizowanego z Fundacją Biedronki Programu „Danie Wspólnych Chwil”. Ma on przeciwdziałać samotności osób starszych poprzez zaproszenie ich do wspólnego stołu i  zachęcenie seniorów do wyjścia z domu oraz spędzenia czasu z innymi ludźmi.         

Mając na uwadze zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości postanowiono także zająć seniorów kreatywną aktywnością. W części artystycznej odbyły więc  warsztaty tworzenia kotylionów. Poprowadzone zostały przez Stowarzyszenie „Wzgórza Kiełczyńskie”, reprezentowane przez Panią Dorotę Wojciechowską i wspieraną przez Panią Elżbietę Kędzierską-Dydo, dyrektorkę Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie oraz Agnieszkę Koprowską, która udzielała fachowych porad.         

Wyjątkowy klimat odrestaurowanego pałacu wypełniły dźwięki pieśni patriotycznych. Pan Mirosław Grabowski, kierownik Dziennego Gminnego Domu Seniora w Dzierżoniowie zadbał o przystępną formę karaoke, która zyskała aprobatę zgromadzonych gości. Dobrze spędzony czas buduje dobre relacje i budzi nadzieję na kolejne, zimowe już  miesiące.

Ostroszowice

Również biblioteka w Uciechowie zaprasza po książkę. Może znajdziecie coś na prezent mikołajkowy?

Uciechów

Do góry