Jesteś tutaj:

Rok: 2023

Koncert w Dniu Matki w Pałacu w Kiełczynie wzbudził wiele emocji, uśmiechów i łez wzruszenia. Nie mogło być inaczej! Dziecięcy chór pod batutą Pauliny Pycki, działający w ramach projektu Most The Music, zaśpiewał przecież dla najważniejszej osoby na świecie – dla Mamy. To dla Niej śpiewały i recytowały wiersze serca najmłodszych. Dodatkowy prezent dla mam, jakim były pachnące róże, okazał się prawdziwą niespodzianką.  Na scenie tego dnia obok dziecięcego chóru ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie mogliśmy także podziwiać występ Zespołu Wokalnego „A Capriccio”. Zgodnie ze swą nazwą chórzyści ze swobodą, żartobliwie i lekko przedstawili niektóre ze swych utworów. Dorośli artyści pokazali, że kontakt z muzyką sprawia ogromną przyjemność i nie musi kończyć się wraz z zajęciami w szkole podstawowej.                                                                                    

Wśród zgromadzonej publiczności pojawili się przedstawiciele wszystkich instytucji zaangażowanych w działalność chóru – prezeska Fundacji Most The Most Brygida Ślabska, zastępczyni wójta gminy Dzierżoniów Jolanta Zarzeka, dyrektorka Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta Justyna Kaczorowska oraz dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie Elżbieta Kędzierska–Dydo. Nie zabrakło oczywiście przedstawicieli lokalnej społeczności oraz przede wszystkim dumnych rodziców.                          

Nie obyło się bez słodkich zaskoczeń – pysznych ciast i tortu, przygotowanych przez rodziny chórzystów. Mamy nadzieję, że wspomnienia z koncertu nie znikną równie szybko jak poczęstunek.        

D.W.

Zajrzyj do odnowionego Pałacu w Kiełczynie. Już 4 czerwca będzie można bezpłatnie odwiedzić jeden z najpiękniejszych zabytków znajdujący się na naszym terenie.

Pałac w Kiełczynie zwyciężył w pilotażu I konkursu „Nasz Zabytek” organizowanego przez Fundację Most the Most w województwie dolnośląskim. Pałac w Kiełczynie nie tylko odzyskał dawną świetność, ale stanie się miejscem integracji, edukacji i rozwoju dla mieszkańców.

Roztocznik

Biblioteka w Roztoczniku zaprasza na warsztaty, z których wyjdziecie z własną kartką dla mamy!

Uciechów

Biblioteka w Uciechowie zaprasza na warsztaty, podczas których będzie można własnoręcznie stworzyć niepowtarzalną biżuterię dla swojej mamy.

Nie ma znaczenia czy jest to mama z afrykańskiej sawanny czy mama zamieszkująca ulice Pekinu, a może mama hipiska ciągle w podróży lub francuska mama proponująca przysmaki. Mama to Mama!

Zajrzyjcie koniecznie do Galerii. Rozgościły się tam ilustracje do książki „Mama”. Ich autor – Quentin Gréban  jest belgijskim ilustratorem i autorem książek dla dzieci. Od 1999 roku Gréban opublikował ponad 15 książek dla dzieci w kilku wydawnictwach francuskich, belgijskich, niemieckich i greckich.

Wystawie towarzyszy oczywiście książka, w której radość miesza się z frustracjami a niepokój i nostalgia z miłością.

Wystawę udostępniło Wydawnictwo Media Rodzina.

Deszczowej chmury można się przestraszyć, a cioci Jadzi nie, bo zawsze jest zadowolona i uśmiechnięta – tak podsumowana została postać głównej bohaterki książek o szalonej cioci Jadzi, która zawładnęła wyobraźnią dzieci od pierwszej wydanej książki z jej przygodami. Autorką i ilustratorką wszystkich szalonych pomysłów cioci Jadzi jest Eliza Piotrowska, która przyznaje się do bycia pierwowzorem opisywanej postaci.                                                                                         

28 kwietnia dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku oraz Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Pławie Dolnej mogły poznać jej niezwykłą pogodę ducha, zarażającą wszystkich energię i wspaniały, życzliwy uśmiech, który zostanie z nami na długo.                                                                            

Z tytułową ciocią możliwe jest niemal wszystko a świat niesamowitych zdarzeń wyrastający z często szarej rzeczywistości staje się tęczą barwiącą wyobraźnię dzieci i dorosłych. Warto o taką tęczę zadbać. W jaki sposób? Może wymyślając nowe słowa i próbując je zdefiniować? Tak właśnie bawili się na spotkaniu najmłodsi czytelnicy, zasilając swoje słowniki w ciekawe i zaskakujące zwroty oraz próbując je zilustrować. Na spotkaniu nie zabrakło oczywiście czytanych przez autorkę fragmentów książek, wspólnych zdjęć i autografów. Wspaniałe niespodzianki, własnoręcznie wykonane dla gościa przez dzieci, odjechały wraz z ciocią Jadzią w kolejną podróż, razem z podsuniętym pomysłem o kolorowej cioci w kosmosie.                                                                                                 

  A czym jest Carambello Pipiakuku? „ – Nie mam pojęcia – odpowiedziała ciocia – ale jak chcesz, możemy sprawdzić.” Wy także nie zwlekajcie i jak najszybciej postarajcie się sprawdzić, czym jest dla Was – tęczowym daniem, zwierzęciem, fantazyjnym fikołkiem a może nowym zadaniem do wykonania. Jedno jest pewne – pogromcą nudy!

Spotkanie dofinansowane w ramach DKK.

D.W.

Naszym planem od dłuższego czasu, było zaangażowanie młodych czytelników do wspólnego tworzenia audiobooka, czyli popularnej w dzisiejszych czasach – wersji książki stworzonej do słuchania.

Idealnym czasem do ogłoszenia tego projektu, realizowanego przez naszą bibliotekę w Piławie Dolnej wspólnie z Panią Iwoną Chorążyczewską – polonistką ZSP w Piławie Dolnej – jest świętowanie Międzynarodowego Dnia Książki.

Projekt pod nazwą „WŁĄCZ SWÓJ GŁOS. Nagrywamy audiobooka”, rozpoczęliśmy od spotkania czytelników z Panem Tomaszem Kuriatą, dziennikarzem i pomysłodawcą lokalnie działającego Radiodoba. Podczas spotkania w przesympatycznej atmosferze, padały pytania jak radzić sobie z tremą podczas wypowiedzi, jak przygotować się do nagrywania tekstu oraz o specyfikę pracy radiowej.

Otwartość naszego gościa w relacjach z młodymi ludźmi i jego doświadczenie sprawiły, że czas naszego spotkania minął zdecydowanie za szybko.

Już niedługo, bogatsi o cenne rady doświadczonego dziennikarza, zabierzemy się do nagrywania naszego pierwszego audiobooka.

Trzymajcie za nas kciuki

D.G.

Czym jest muzyka? Nie wiem.

Może po prostu niebem

Z nutami zamiast gwiazd (…)”

Nawet księżyca blask muzyczne ma podłoże – pisał Ludwik Jerzy Kern a dziecięcy chór ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie odbija ten blask i pozwala słuchaczom cieszyć się nim.

 21 kwietnia w odnawianym Pałacu w Kiełczynie mogliśmy kolejny raz podziwiać umiejętności chóru powstałego w ramach projektu Most The Music, działającego pod batutą Pauliny Pycki. Koncert poprzedziły występy zaproszonych gości. Na scenie swoje umiejętności i wirtuozerię zaprezentowali Państwo Krystyna i Robert Wszółowie wraz z Marysią, Karolem i Agnieszką oraz wokalistki Zuzanna Złotnicka i Mariola Butalewicz.                                                                                               

Wśród zgromadzonej publiczności pojawili się przedstawiciele wszystkich instytucji zaangażowanych w działalność chóru – prezeska Fundacji Most The Most Brygida Ślabska, zastępczyni wójta gminy Dzierżoniów Jolanta Zarzeka, dyrektorka Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. W. Reymonta Justyna Kaczorowska oraz dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie Elżbieta Kędzierska–Dydo. Nie zabrakło także przedstawicieli lokalnej społeczności, księdza proboszcza, radnych, sołtysów oraz reprezentantów stowarzyszeń działających na tym terenie.                  

Łzy wzruszenia w oczach dumnych rodziców potwierdzają zasadność wysiłku wkładanego w trud muzycznego wykształcenia najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Opiekunowie zadbali także o pyszny słodki poczęstunek a prowadzący spotkanie Anna Czuwara i Marcin Pantol podkreślali, jak ważna jest współpraca i wspieranie pomysłów, które mogą dzięki temu zaistnieć nie tylko na papierze, ale także w rzeczywistości.

Projekt realizuje Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta na zlecenie gminy Dzierżoniów. W projekcie uczestniczą  uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuszynie. Pomysłodawcą i instytucją finansującą projekt jest Fundacja Most The Most z Warszawy.

Dziękujemy wszystkim osobom, które włączają się z zaangażowaniem w realizację projektu.

22 kwietnia świętujemy Dzień Ziemi.
Z tej okazji odwiedziliśmy uciechowskie przedszkolaki. W ramach kształtowania postawy ekologicznej rozmawialiśmy o sprawach ważnych dla środowiska. Nie zabrakło również wesołej zabawy … żuk gnojarek okazał się najśmieszniejszy.

W.W.B.

Do góry