Jesteś tutaj:

Miesiąc: styczeń 2023

20 grudnia 2023 Pałac w Kiełczynie zamienił się w salę koncertową. Wystąpił w nim bowiem chór dziecięcy ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie powstały w ramach projektu Most The Music. Projekt realizuje Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta na zlecenie gminy Dzierżoniów. Pomysłodawcą i instytucją finansującą projekt Most the Music jest  Fundacja Most The Most z Warszawy. Zajęcia chóru, pod batutą pani Pauliny Pycki, odbywają w Szkole Podstawowej w Tuszynie. Opiekunką dzieci jest pani Kamila Hajduk, a dyrektorem artystycznym projektu jest pan Adam Sztaba.

Występ chórzystów zgromadził liczną publiczność, byli rodzice, dziadkowie, rodzeństwo członków chóru, ale także znamienici goście:  Paweł Sikorski – dyrektor ds. współpracy z fundacjami i instytucjami pożytku publicznego, Wiceprzewodniczący Rady Fundacji Banku BGK, Brygida Ślabska – prezes Zarządu Fundacji Most the Most wraz z Anną Wojtaszek i Filipem Czarneckim – przedstawicielami Fundacji, Marek Chmielewski – Wójt Gminy Dzierżoniów wraz z zastępcą Jolantą Zarzeką, dyrektorzy jednostek gminnych, sołtysi i radni Gminy Dzierżoniów.

Koncert rozpoczęło wejście artystów, którzy z kolędniczą gwiazdą  uśmiechnięci wkroczyli na scenę. Chórzyści wyśpiewali szereg utworów w aranżacji prowadzącej chór, pani Pauliny Pycki. Było świątecznie, wesoło, nastrojowo, a czasami po góralsku. Kolędy i pastorałki, a nawet świąteczny hit „Last Christmas” jeszcze długo wybrzmiewały w pięknych wnętrzach kiełczyńskiego pałacu. Oprócz członków szkolnego chóru wystąpił Oliwier Kukla, uczeń klasy VIII Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie oraz Państwo Krystyna i Robert Wszółowie wraz z Marysią, Hanią i Karolem,  mieszkańcy naszej gminy, muzykująca rodzina, autorzy hymnu Gminy i hymnu Szkoły.

Ważnym elementem piątkowego wieczoru było wsparcie wspaniałej inicjatywy jaką jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. 

Wydarzenie zakończyło się degustacją przepysznego tortu wykonanego przez absolwenta Szkoły, Filipa, smakołyków przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Tuszyna oraz ciast upieczonych przez rodziców chórzystów.

Już dziś zapraszamy na kolejne koncerty rodzinne Most The Music.

M.A.T.

Grudniowe zajęcia w gminnych bibliotekach pozwoliły wszystkim poczuć świąteczny klimat. Szeroki wybór warsztatów na pewno pomógł młodszym i starszym wypełnić czas oczekiwania. W Mościsku najmłodsi podczas zajęć w ramach Świątecznych Impresji Bibliotecznych zajrzeli do książki „Jak pracuje Święty Mikołaj” a jej autor – Alan Snow odpowiedział im m.in. na pytanie jak działają sanie Św. Mikołaja. Oczywiście nie zabrakło własnoręcznie zrobionych wianków i świetnej zabawy. Mikołaj poprosił także o ozdoby na choinkę i wszystkim małym artystom, którzy odpowiedzieli na jego apel osobiście zawiózł w podzięce prezenty. Starsi mogli postawić swoje pierwsze kroki z makramą. Świąteczne wzory zaprezentowała pani Magdalena Krzyżyńska, która pomogła zapanować nad sznurkami.                                                                              

W Uciechowie swoje świąteczne kartki zaprezentował pan Paweł Kasprzyk a dzieci mogły wziąć udział w warsztatach ozdabiania świątecznych poduch.

W ramach grudniowych zajęć w Owieśnie odbyła się zabawa Mikołajkowa dla dzieci zorganizowana przez bibliotekę przy wsparciu finansowym sołectwa Owiesno i stowarzyszenia „Razem dla wsi” oraz warsztaty podczas których powstały aniołki.   

  Anioły królowały także w bibliotece w Ostroszowicach, gdzie Grupa Twórcza wykorzystała krepinę i swój niezwykły potencjał do kreowania twórczej rzeczywistości. Uczniowie pierwszej klasy Szkoły Podstawowej w Ostroszowicach podczas realizacji projektu edukacyjnego  promującego bon ton poznali złote zasady właściwego zachowania się przy stole. Pachniało też korzennymi przyprawami, gdy pani Patrycja Wojtachna przekazywała wiedzę na temat lukrowania pierników. W ramach Świątecznych Impresji Bibliotecznych można było także wziąć udział w  eksperymentach z wykorzystaniem silikonowych form i wykonać zapachowe świece na wigilijne stoły.

W Roztoczniku spotkania związane z Bożym Narodzeniem rozpoczęły się pod koniec października. Uczestnicy warsztatów wykonywali kartki świąteczne. Od listopada przygotowania do świąt ruszyły pełna parą. W warsztatach tworzenia ozdób z zimnej porcelany, wełnianych lalek na choinkę, ozdabiania pierników oraz aniołków wykonanych z kart starych książek brali udział nie tylko najmłodsi, ale także dorośli, dzieląc się doświadczeniem i umiejętnościami. Wraz z początkiem grudnia  także biblioteka w Piławie Dolnej dołączyła do Świątecznych Impresji Bibliotecznych. Zajęcia rozpoczęły się od pisania listów do Świętego Mikołaja. W kolejnych tygodniach odbywały się warsztaty tworzenia kartek świątecznych oraz ozdób choinkowych, które powstały zgodnie z ideologią „zero waste”, czyli z materiałów ekologicznych, samodzielnie i angażując zdolności manualne dzieci. Czytelnicy biblioteki wzięli też udział w akcji „Udekorujmy razem choinkę”. 

Było twórczo, ciekawie, wesoło i inspirująco. Mamy nadzieję, że przygotowane przez biblioteki zajęcia pomogły Wam ciekawie spędzić grudniowy czas.

W niedzielę 15 stycznia w sali wiejskiej w Owieśnie odbyło się spotkanie integracyjne dla seniorów. Jednym z miłych akcentów spotkania było wręczenie dyplomów wraz z upominkiem za wzorowe czytelnictwo i aktywny udział w życiu biblioteki przez Pana wójta Marka Chmielewskiego i Panią dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku Justynę Kaczorowską.

Owiesno
Mościsko

Biblioteka w Mościsku zaprasza na warsztaty, na których wykonamy własnoręcznie niespodzianki dla Babci i Dziadka w formie kalendarzy.

Uciechów

Piękna laurka na pewno rozgrzeje serca Dziadków. W bibliotece w Uciechowie znajdziecie pomysły i materiały do ich wykonania.

Roztocznik
Piława Dolna

Biblioteka w Piławie Dolnej zaprasza na warsztaty tworzenia kreatywnych prezentów na Dzień Babci i Dziadka. Dla naszych kochanych babć powstaną kule do kąpieli na bazie naturalnych składników, a dla dziadków laurki z elementami origami.

W Galerii podziwiać możemy do końca lutego zdjęcia najczęściej spotykanych we Wrocławiu ptaków. Ich autor do ciekawych ujęć dołączył także najważniejsze informacje i opisy skrzydlatych przyjaciół.

31.12.2022 o godz. 24.00 nastąpiła blokada wszystkich kont czytelników w konsorcjum Legimi. Po nowe kody na 2023 rok zapraszamy już od 4 stycznia do swoich bibliotek.

Wystarczy posiadać aktywne konto oraz uregulowane wypożyczenia.

Biblioteka w Mościsku wydaje kod również mailowo. Aby go otrzymać należy wysłać maila na adres: biblioteka.moscisko@wp.pl.  W wiadomości należy podać: imię i nazwisko oraz numer karty.

Ponieważ wiele osób może korzystać z tej opcji w styczniu, prosimy o cierpliwość w oczekiwaniu na odpowiedź zwrotną.

Jak aktywować kod? Wystarczy wejść na stronę https://www.legimi.pl/dbpw/ wpisać otrzymany kod akceptując regulamin wypożyczeń i zalogować się na swoje konto.

Do góry