Jesteś tutaj:

Miesiąc: kwiecień 2023

Naszym planem od dłuższego czasu, było zaangażowanie młodych czytelników do wspólnego tworzenia audiobooka, czyli popularnej w dzisiejszych czasach – wersji książki stworzonej do słuchania.

Idealnym czasem do ogłoszenia tego projektu, realizowanego przez naszą bibliotekę w Piławie Dolnej wspólnie z Panią Iwoną Chorążyczewską – polonistką ZSP w Piławie Dolnej – jest świętowanie Międzynarodowego Dnia Książki.

Projekt pod nazwą „WŁĄCZ SWÓJ GŁOS. Nagrywamy audiobooka”, rozpoczęliśmy od spotkania czytelników z Panem Tomaszem Kuriatą, dziennikarzem i pomysłodawcą lokalnie działającego Radiodoba. Podczas spotkania w przesympatycznej atmosferze, padały pytania jak radzić sobie z tremą podczas wypowiedzi, jak przygotować się do nagrywania tekstu oraz o specyfikę pracy radiowej.

Otwartość naszego gościa w relacjach z młodymi ludźmi i jego doświadczenie sprawiły, że czas naszego spotkania minął zdecydowanie za szybko.

Już niedługo, bogatsi o cenne rady doświadczonego dziennikarza, zabierzemy się do nagrywania naszego pierwszego audiobooka.

Trzymajcie za nas kciuki

D.G.

Czym jest muzyka? Nie wiem.

Może po prostu niebem

Z nutami zamiast gwiazd (…)”

Nawet księżyca blask muzyczne ma podłoże – pisał Ludwik Jerzy Kern a dziecięcy chór ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie odbija ten blask i pozwala słuchaczom cieszyć się nim.

 21 kwietnia w odnawianym Pałacu w Kiełczynie mogliśmy kolejny raz podziwiać umiejętności chóru powstałego w ramach projektu Most The Music, działającego pod batutą Pauliny Pycki. Koncert poprzedziły występy zaproszonych gości. Na scenie swoje umiejętności i wirtuozerię zaprezentowali Państwo Krystyna i Robert Wszółowie wraz z Marysią, Karolem i Agnieszką oraz wokalistki Zuzanna Złotnicka i Mariola Butalewicz.                                                                                               

Wśród zgromadzonej publiczności pojawili się przedstawiciele wszystkich instytucji zaangażowanych w działalność chóru – prezeska Fundacji Most The Most Brygida Ślabska, zastępczyni wójta gminy Dzierżoniów Jolanta Zarzeka, dyrektorka Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. W. Reymonta Justyna Kaczorowska oraz dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie Elżbieta Kędzierska–Dydo. Nie zabrakło także przedstawicieli lokalnej społeczności, księdza proboszcza, radnych, sołtysów oraz reprezentantów stowarzyszeń działających na tym terenie.                  

Łzy wzruszenia w oczach dumnych rodziców potwierdzają zasadność wysiłku wkładanego w trud muzycznego wykształcenia najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Opiekunowie zadbali także o pyszny słodki poczęstunek a prowadzący spotkanie Anna Czuwara i Marcin Pantol podkreślali, jak ważna jest współpraca i wspieranie pomysłów, które mogą dzięki temu zaistnieć nie tylko na papierze, ale także w rzeczywistości.

Projekt realizuje Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta na zlecenie gminy Dzierżoniów. W projekcie uczestniczą  uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuszynie. Pomysłodawcą i instytucją finansującą projekt jest Fundacja Most The Most z Warszawy.

Dziękujemy wszystkim osobom, które włączają się z zaangażowaniem w realizację projektu.

22 kwietnia świętujemy Dzień Ziemi.
Z tej okazji odwiedziliśmy uciechowskie przedszkolaki. W ramach kształtowania postawy ekologicznej rozmawialiśmy o sprawach ważnych dla środowiska. Nie zabrakło również wesołej zabawy … żuk gnojarek okazał się najśmieszniejszy.

W.W.B.

Szkoła w Tuszynie kolejny raz miała okazję gościć Pana Adama Sztabę w ramach projektu Most the Music. Praca nad kolejnymi utworami to prawdziwe wyzwanie dla młodych wokalistów i ważne doświadczenie. Młodzi chórzyści pogłębiają swoją wiedzę muzyczną, ale przede wszystkim rozwijają zdolności wokalne na warsztatach muzycznych.

Kwietniowe spotkanie z Panem Adamem Sztabą to niezapomniane przeżycie i okazja do budowania muzycznych przyjaźni. Już wkrótce czerwcowy koncert finałowy w Lusławicach.

Tuszyn

Deszczowa pogoda za oknem nie przeszkodziła w kolejnym spotkaniu w ramach projektu „Edukacja do starości. Nawzajem sobie potrzebni”. Dzisiejsze warsztaty rękodzieła artystycznego w Piławie Dolnej poprowadziła, nagradzana wielokrotnie za swoje „igłą malowane” prace –  Pani Dorota Chmielewska. Mistrz w zawodzie hafciarka, rękodzielnik różnych innych technik z zamiłowania oraz długoletni instruktor. Cudownie było obserwować, jak uczniowie 4 kl. ZSP w Piławie Dolnej z zainteresowaniem wysłuchali jej wprowadzenia na temat tego typu rękodzieła, a później zajęli się w skupieniu tworzeniem swoich pierwszych prac hafciarskich.

Dorota Chmielewska Piława Dolna

Warsztaty spotkały się z ogromnym zainteresowaniem młodzieży, dlatego też na kolejny wtorek przewidziana jest ich kontynuacja, połączona z prezentacją powstałych prac.

D.G.

Dzieci z przedszkola odwiedziły bibliotekę w Ostroszowicach i poznały zasady zachowania się w tym wyjątkowym miejscu. Zachwyciły się książkami, które są dla nich przeznaczone i przekonały się, że książki są bardzo atrakcyjnie wydane. Wymyśliły także słowny klucz otwierający książkę :,,Zaraz książkę otwieramy z przygodami się spotkamy”.

Dzięki temu… poznały piękną książkę o przyjaźni, którą napisał Oliver Jeffers. ,,Był sobie chłopiec. Pewnego dnia w drzwiach jego domu stanął pingwin” – tak rozpoczyna się ta niezwykła opowieść. Bogato ilustrowana książka ,,Chłopiec i pingwin”oraz znakomicie przedstawiona w niej treść pomogły dzieciom zrozumieć sens tego uroczego opowiadania. Wielka wyprawa na biegun południowy, a także rozmyślania bohatera na temat przyjaźni, wprowadziły słuchaczy w zadumę i pokazały, że warto dbać o przyjaciela!

Piękne spotkania z książką pomagają dzieciom poznać i zrozumieć świat!

Maria Kirkiewicz, Ewa Klaus

W czwartek 13 kwietnia uczniowie trzeciej klasy spotkali się w ostroszowickiej bibliotece, aby celebrować Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Patronem tego święta jest duński bajkopisarz H.Ch. Andersen, autor m.in. baśni ,,Brzydkie kaczątko „. Po wysłuchaniu utworu zachwycone dzieci rozmawiały o tolerancji, akceptacji, braku zrozumienia i odrzuceniu oraz o różnych obliczach samotności. Nagromadzone podczas zajęć emocje znalazły ujście w pracy zespołowej ilustrującej różne etapy życia kaczątka.To było pouczające doświadczenie!

Maria Kirkiewicz, Elżbieta Janicka

Do góry