Jesteś tutaj:

Miesiąc: wrzesień 2023

Spotkanie z historią Ostroszowic w niesamowicie interesujących opowiadaniach Rafała Brzezińskiego pokazało, że każdy z nas ma wspomnienia, które wpisują się w życie miejscowości.

Rafał Brzeziński to świetny znawca regionalnej historii. Doskonale przedstawił dzieje Ostroszowic, odpowiedział na liczne pytania i zachęcił  czytelników do dzielenia się osobistymi przeżyciami z rodzinnych domów. 
Pani Jadwiga Wilk przyniosła na spotkanie pakiet historycznych fotografii  dawnych  Ostroszowic. Przy okazji emocjonalnych wspomnień pojawiły się łzy wzruszenia….
Trudno nam było się rozstać. 

Długo jeszcze trwały rozmowy po tym nostalgicznym spotkaniu.
Ostroszowice to wspaniała, pełna tajemnic i zagadek miejscowość!
Zapraszamy na kolejne spotkania w DKK!

M.K.

Kiełczyn

Pałac w Kiełczynie od godz. 17.00 wypełni się wierszami Adama Lizakowskiego, które zaprezentuje osobiście sam autor. O oprawę muzyczną spotkania zadba Zespół Con-Moto z Piławy Dolnej.

Nasze pierwsze w roku szkolnym spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki w Mościsku, potoczyło się w czwartkowe przedpołudnie w zupełnie innym, niż planowano kierunku.

Olivier Tallec w swojej książce „To jest moje drzewo” w bardzo prosty sposób pokazuje, że za murem naszych obaw może rosnąć las pełen możliwości, których nie braliśmy dotąd pod uwagę. Warto spojrzeć na swoje drzewo jak na element większej całości i zamiast barier budować wspólnoty.

Przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku doskonale już to wiedzą a tekst z książki przekształciły na własny o bibliotece. Pamiętajcie, że to jest właśnie to miejsce, w którym warto dzielić się książkami i  „to jest WASZA biblioteka”.

Także w bibliotece w Ostroszowicach w ramach DKK dzieci spotkały się podczas rozpoczęcia nowego cyklu spotkań. Motyle Książkowe poznały książkę Renaty Piątkowskiej pt. ,,Opowiadania do chichotania” a w niej rezolutnego chłopca.

 „Cześć ! To ja, Tomek. 
Zawsze przytrafiają mi się wesołe przygody „z których śmieją się dzieci i dorośli. Nie uwierzycie, ile ciekawych i zabawnych rzeczy dzieje się codziennie w przedszkolu, w domu, na podwórku…”

Opowiadanie o butach niesfornego przedszkolaka rozweseliło  dzieci, a wyszukane, aktorskie miny i gesty Pani Danusi, czytającej opowiadania, wywoływały salwy śmiechu.

Czytanie dzieciom to przepiękne zajęcie nie tylko dla słuchaczy!

W centralnej części Ostroszowic na Lawendowym Skwerku, stanęła z inicjatywy Anny Rosiak pierwsza biblioteczka plenerowa.

Pieniądze pozyskano z funduszy Urzędu Gminy oraz wkładu własnego sołectwa Ostroszowice.

Każdy może śmiało korzystać z książek, które znajdują się wewnątrz. Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży ważne jest właśnie to, że są czytane. Nie są ozdobami na zamkniętych półkach. Stają się ogólnodostępne i rozpoczynają nowe życie. Uczą, bawią, zaskakują.

Inicjatywa już od samego początku cieszy się uznaniem mieszkańców. Pierwsze książki zostały przekazane przez Dyskusyjny Klub Książki z Biblioteki Dolnośląskiej we Wrocławiu dzięki wsparciu i fachowym radom Marii Kirkiewicz, bibliotekarki z Ostroszowic. Profesjonalny montaż biblioteczki zapewnili Sławek Oleksak i Paweł Guczwiński.

Ostroszowice

„Dzień był letni i świąteczny. Wszystko na świecie jaśniało, kwitło, pachniało, śpiewało. Ciepło i radość lały się z błękitnego nieba i złotego słońca; radość i upojenie tryskały znad pól porosłych zielonym zbożem ; radość i złota swoboda śpiewały chórem ptaków i owadów nad równiną w gorącym powietrzu nad niewielkimi wzgórzami w okrywających je bukietach iglastych i liściastych drzew”.

                                                              Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem”

Kolejny raz włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Lekturą tegorocznej odsłony wydarzenia była powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza.                                           W bibliotece w Mościsku próbowano odczarować opisy przyrody i potraktować wybrane fragmenty jako temat do prac plastycznych. Do wyboru były wszystkie możliwe techniki, łącznie z wydzierankami i malowaniem nitką. Efekty bardzo się podobały twórcom, którzy odwiedzili w sobotę 9 września czytelnię.                                                                        

   Połączenie prac plastycznych i literatury również w bibliotece w Piławie Dolnej okazało się ciekawą propozycją. Wsłuchując się w czytane fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej dzieci zaskoczyły wyobraźnią. Młodzież przygotowała i odczytała swoim kolegom i koleżankom fragmenty lektury, które zyskały nowe, zaskakujące ilustracje.               

Przepiękne opisy przyrody zawarte w powieści Elizy Orzeszkowej, czytane w niezwykłym otoczeniu Gór Sowich oczarowały także zasłuchanych uczestników Narodowego Czytania w Ostroszowicach. Rodzinny piknik dzięki ostroszowickiej bibliotece, druhom z MDP oraz Paniom z Grupy Twórczej nabrał dodatkowej wartości.                                                          

W niezwykłej scenerii odnowionego Pałacu w Kiełczynie również można było wysłuchać słów Elizy Orzeszkowej. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuszynie im. Jana Pawła II w Tuszynie oraz Wójt Marek Chmielewski przenieśli słuchaczy w nadniemeński krajobraz.

W bibliotekach jest nadal możliwość opieczętowania swojego domowego egzemplarza „Nad Niemnem” pamiątkową pieczęcią upamiętniającą tegoroczne Narodowe Czytanie.

Do góry