Jesteś tutaj:

Dzień: 2023-09-12

W centralnej części Ostroszowic na Lawendowym Skwerku, stanęła z inicjatywy Anny Rosiak pierwsza biblioteczka plenerowa.

Pieniądze pozyskano z funduszy Urzędu Gminy oraz wkładu własnego sołectwa Ostroszowice.

Każdy może śmiało korzystać z książek, które znajdują się wewnątrz. Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży ważne jest właśnie to, że są czytane. Nie są ozdobami na zamkniętych półkach. Stają się ogólnodostępne i rozpoczynają nowe życie. Uczą, bawią, zaskakują.

Inicjatywa już od samego początku cieszy się uznaniem mieszkańców. Pierwsze książki zostały przekazane przez Dyskusyjny Klub Książki z Biblioteki Dolnośląskiej we Wrocławiu dzięki wsparciu i fachowym radom Marii Kirkiewicz, bibliotekarki z Ostroszowic. Profesjonalny montaż biblioteczki zapewnili Sławek Oleksak i Paweł Guczwiński.

Ostroszowice

„Dzień był letni i świąteczny. Wszystko na świecie jaśniało, kwitło, pachniało, śpiewało. Ciepło i radość lały się z błękitnego nieba i złotego słońca; radość i upojenie tryskały znad pól porosłych zielonym zbożem ; radość i złota swoboda śpiewały chórem ptaków i owadów nad równiną w gorącym powietrzu nad niewielkimi wzgórzami w okrywających je bukietach iglastych i liściastych drzew”.

                                                              Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem”

Kolejny raz włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Lekturą tegorocznej odsłony wydarzenia była powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza.                                           W bibliotece w Mościsku próbowano odczarować opisy przyrody i potraktować wybrane fragmenty jako temat do prac plastycznych. Do wyboru były wszystkie możliwe techniki, łącznie z wydzierankami i malowaniem nitką. Efekty bardzo się podobały twórcom, którzy odwiedzili w sobotę 9 września czytelnię.                                                                        

   Połączenie prac plastycznych i literatury również w bibliotece w Piławie Dolnej okazało się ciekawą propozycją. Wsłuchując się w czytane fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej dzieci zaskoczyły wyobraźnią. Młodzież przygotowała i odczytała swoim kolegom i koleżankom fragmenty lektury, które zyskały nowe, zaskakujące ilustracje.               

Przepiękne opisy przyrody zawarte w powieści Elizy Orzeszkowej, czytane w niezwykłym otoczeniu Gór Sowich oczarowały także zasłuchanych uczestników Narodowego Czytania w Ostroszowicach. Rodzinny piknik dzięki ostroszowickiej bibliotece, druhom z MDP oraz Paniom z Grupy Twórczej nabrał dodatkowej wartości.                                                          

W niezwykłej scenerii odnowionego Pałacu w Kiełczynie również można było wysłuchać słów Elizy Orzeszkowej. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuszynie im. Jana Pawła II w Tuszynie oraz Wójt Marek Chmielewski przenieśli słuchaczy w nadniemeński krajobraz.

W bibliotekach jest nadal możliwość opieczętowania swojego domowego egzemplarza „Nad Niemnem” pamiątkową pieczęcią upamiętniającą tegoroczne Narodowe Czytanie.

Do góry