Jesteś tutaj:

Miesiąc: październik 2023

Dnia 28 października 2023 roku Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zorganizował XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska. Spotkanie odbyło się w Operze Wrocławskiej a naszymi przedstawicielami byli artyści z Zespołu Górali Czadeckich „POJANA”.

fot. mat. zespołu

Celem Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska jest pielęgnowanie, kultywowanie i prezentowanie tradycji ludowej kultury i sztuki mieszkańców Dolnego Śląska oraz ochrona dziedzictwa kulturowego, popularyzacja kultury ludowej w społeczeństwie oraz wychowanie w poszanowaniu tradycji.  W wydarzeniu wzięło udział 12 Zespołów z całego Dolnego Śląska, po trzy z każdego subregionu: wrocławskiego, wałbrzyskiego, jeleniogórskiego i legnicko-głogowskiego.

Od 7 do 20 października jesienne Senioralia w Jeleniej Górze przyciągnęły widzów nie tylko z okolicznych miejscowości, ale także z odległych zakątków Polski.

Seniorzy przejęli władzę nad miastem i kolorowym pochodem zainaugurowano XII już Senioralia, organizowane przez jeleniogórski oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Występy na Placu Ratuszowym i przesłuchania w Jeleniogórskim Centrum Kultury w ramach Przeglądu Twórczości Seniorów, Bal Seniora, koncert laureatów przeglądu oraz koncert Krystyny Giżowskiej – to niektóre z zaplanowanych atrakcji.                                 

  Do grona świętujących dołączył Zespół Con-Moto z Piławy Dolnej, który zaprezentował się na przesłuchaniach i z Jeleniej Góry, stolicy Karkonoszy, przywiózł nagrody.

Do grona wyróżnionych artystów w kategorii solistów i instrumentalistów dołączyła również Jolanta Kotowicz. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Czy znacie królewskie insygnia? 16 października przedszkolaki w Dzierżoniowie i Uciechowie mogły poznać książkę „Niekrólewska wyprawa” Krzysztofa Pławeckiego i wraz z autorem, który pojawił się osobiście w dwóch przedszkolach, udać się w literacką podróż z królem Janem.

Dzierżoniów

          Przedszkolaki z  Gminnego Przedszkola Wielka Przygoda w Dzierżoniowie otrzymały w prezencie egzemplarz książki a w zamian zasypały pisarza niespodziankami. Był nawet taniec, przygotowany specjalnie na tą okoliczność.      

Uciechów przywitał Krzysztofa Pławeckiego pięknie przebarwiającymi się liśćmi, słońcem i dziecięcymi uśmiechami, których nie zabrakło na spotkaniu z przedszkolakami. Autor opowiedział o swoich książkach, podzielił się pomysłami, z których powstaje kolejna pozycja i zainspirował najmłodszych do odkrywania swoich talentów. Szesnastozgłoskowiec, jakim pisana jest książka, pozwolił dzieciom poznać nowe słowa i przenieść się na chwilę do średniowiecza.     Autor jest jednocześnie prawnikiem i prezesem zarządu Fundacji LexCultura we Wrocławiu. Na zaproszenie naszej biblioteki Krzysztof Pławecki odwiedził także podopiecznych Gminnego Domu Senior+ w Dzierżoniowie. Na spotkaniu mówił w przystępny sposób o metodach bezpiecznego, odpowiedzialnego i efektywnego korzystania z Internetu i technologii cyfrowych oraz podstawowych praw, jakie przysługują seniorom jako konsumentom.

Dzierżoniów

Czy w książkach można odnaleźć siebie i swoje problemy? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć projekt „Walizka pełna książek” promujący czytelnictwo i literaturę, skierowany do dzieci i młodzieży. Realizowany jest wraz z bibliotekami gminnymi i szkolnymi od 2021 roku przy współpracy wydawców  i wybitnych twórców literatury dziecięco-młodzieżowej. W latach 2004-2021 projekt nosił tytuł „Z książką na walizkach”.

Tuszyn

20 października w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie gościliśmy Joannę Wachowiak, autorkę takich książek, jak „Awaria”, „Baba Blaga”, „Projekt Bitoven”. Uczniowie klasy VII zastanawiali się nad tematami nurtującymi ich rówieśników i ich samych oraz poznali bliżej twórczość naszej Gościni. Jerzy Kumiega, kierownik Działu Pracy z Dziećmi w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu rozdał uczestnikom zajęć pamiątkowe torby i książki Joanny Wachowiak, w których znalazły się oczywiście autografy autorki.

Tuszyn

„Pierwsze utwory pisałam w dzieciństwie, dla brata. Potem o pisaniu na długo zapomniałam, aż znów pojawił się ktoś, kto domagał się opowieści” – mówi o sobie pisarka.

Jako autorka książek dla dzieci zadebiutowała w 2013 roku tytułem „Opowiastki dla małych uszu”. W roku 2014 „Kot kameleon” przyniósł jej nominację do literackiej nagrody IBBY Książka Roku. Rok później „Historyjki dla małych uszu” zdobyły nagrodę jury konkursu organizowanego przez portal granice.pl i tytuł „Najlepszej książki na wiosnę” w kategorii utworów dla najmłodszych. „Babę Blagę” wyróżniono w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren (2016 r.), a „Ala Baba” została nominowana do 24. Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego (2017 r.). W 2019 r. „Awaria” zdobyła I nagrodę w Konkursie „Książka Przyjazna Dziecku”.

Wspólnie pożegnaliśmy dziś walizkowe spotkania. To 20 i ostatnia wizyta w miejscowościach na Dolnym Śląsku. Mamy jednak nadzieję, że zobaczymy się za rok w nowej odsłonie i w jubileuszowym wydaniu.

D.W.

Piękne wnętrza Pałacu Goetz 9 i 10 października wypełniła muzyka i światła. Na zaproszenie Huberta Zapióra nasz młody chór z Tuszyna wystąpił na niezwykłej gali operowej. Obok sławnego barytona na scenie pojawiła się także Aleksandra Olczyk (sopran) Piotr Buszewski (tenor). Na fortepianie zagrała Anna Marchwińska.     

                                                                                          Hubert Zapiór ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina i Akademię Teatralną w Warszawie. Osobiście 28 września w Tuszynie służył radami i nieocenioną pomocą przy ostatnich próbach przed wyjazdem do Brzeska.         

Program „Most the Music” rozpoczął się we wrześniu 2022 roku. Chór pod batutą Pauliny Pycki miał już możliwość zaprezentować swoje umiejętności na koncertach m.in. w Pałacu w Kiełczynie oraz w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.                                                                

Chór, który powstał w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie, kontynuuje swoją muzyczną edukację, szkoląc głosy, mając możliwość indywidualnego uczestnictwa w kulturze i poznając kolejne utwory i osobistości muzycznej sceny. Może wśród nich już wykluwa się nowy wybitny głos, który porwie słuchaczy wykonaniem arii, uwertur i duetów.

         Październikowy wyjazd młodych artystów zasponsorowany został przez Fundację Most the Most.

D.W.

,,- Czy to nie dziwne, że widzimy tylko to, co jest poza nami, a prawie wszystko dzieje się w nas?”

Są książki wyjątkowe, które wskazują  czytelnikom życiową  drogę poprzez pięknie dobrane postaci i mądre myśli wypowiedziane w dobitny sposób.

Charlie Mackesy przedstawił nam dzisiaj wybitną lekturę ,która oczarowała małych słuchaczy. Książka ,,Chłopiec, kret, lis i koń. Historia animowana” opowiada o podróży i  o tym jak chłopiec poszukuje domu…

Niezwykłe przygody, sugestywne ilustracje i mnóstwo inspiracji do rozmowy o życiowych dylematach spowodowały, że wszyscy poczuliśmy się kochani… 
Wyobrażaliśmy sobie także, jacy moglibyśmy być, gdybyśmy się mniej
 bali. Wielka terapeutyczna moc tej książki  odsłoniła wielkie marzenia małych dzielnych  słuchaczy.

,,Dedykuję tę książkę wam, czytelnikom. Zawsze pamiętajcie o sobie i dawajcie światu to, czego nikt inny dać nie może.”
                      / Charlie Mackesy/

M.K.

„Nie poprawiam z zasady. Jak się coś zrobiło, lepiej to zostawić w spokoju. Niech żyje” – mawia Józef Wilkoń, ilustrator, malarz, rzeźbiarz i autor scenografii. Artysta jest laureatem licznych nagród i jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców w kraju i za granicą. W Galerii biblioteki w Mościsku gościmy wystawę jego prac do książki „Leopantera. Historia pewnej miłości”. Tekst wyjątkowej historii przyjaźni czarnej pantery Lisy i leoparda o imieniu Bruno zapisał syn ilustratora – Piotr Wilkoń. Duet został doceniony przez naszych gości z Fundacji Pokolorujmy Szarość. Dzieci mogły przyjrzeć się dokładnie planszom, które zawitały do Mościska dzięki uprzejmości Wydawnictwa Media Rodzina. Po  wysłuchaniu tekstu książki przyszedł czas na nieco zabawy. Wzięliśmy sobie do serca słowa Józefa Wilkonia i wspólnie wykonaliśmy naszą własną wersję leoparda, bez poprawek, gumki do mazania i ulepszania – niech żyją cętki i ogon!

Do góry