Jesteś tutaj:

Miesiąc: listopad 2023

Andrzejkowe lanie wosku przez klucz to jedna z ciekawszych wróżb a wiele kształtów ma swoje specjalne znaczenie. Jeśli chcecie je poznać koniecznie zajrzyjcie do biblioteki w Mościsku w najbliższą środę 29 listopada. Które z Waszych woskowych odlewów będzie można potraktować jako wróżbę na przyszłość?

Za nami uroczyste otwarcie wernisażu, które odbyło się 17 listopada w Pałacu w Kiełczynie. Była to okazja do podziwiania prac najzdolniejszych uczniów najstarszych klas liceów plastycznych, którzy w tym roku przebywali na XXIX Ogólnopolskim Plenerze Rysunkowo-Malarskim im. Krystyny Drążkiewicz „RYCHWAŁ 2023”. Wernisaż otworzyli Dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu Krzysztof Pawlak, przedstawiciel Fundacji Most the Most Łukasz Szczepaniak, Wójt Gminy Dzierżoniów Marcin Pięt. Na temat pałacu i działań jakie zostały i są tam realizowane opowiedział poseł Marek Chmielewski oraz sołtys Kiełczyna Tadeusz Józefiak. Wystawa będzie z nami do 29 listopada 2023 r.

Wystawę można odwiedzić w następujące dni:

21.11.2023 r. (wtorek) – 15:00 – 17:00

22.11.2023 r. (środa) – 15:00-17:00

23.11.2023 r. (czwartek) – 15:00 – 17:00

24.11.2023 r. (piątek) – 11:00-13:00, 15:00-17:00

28.11.2023 r. (wtorek) – 14:00-16:00

29.11.2023 r. (środa) – 15:00-17:00.

mat. Gmina Dzierżoniów

Środa w kiełczyńskim pałacu to już niemal pewnik dobrze spędzonych chwil.  8 listopada odbyło się spotkanie społeczności seniorskiej, działającej przy Klubie Seniora w Kiełczynie. Wydarzenie zaszczyciła obecnością zastępczyni wójta, Pani Jolanta Zarzeka. W pierwszej części, na zaproszenie dyrektorki Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta, Pani Justyny Kaczorowskiej, odbył się wykład z prawa konsumenckiego, prowadzony przez prezesa Fundacji Lex Cultura, Pana Krzysztofa Pławeckiego.                                     

Wspaniały poczęstunek przygotowało KGW Tuszyn, na czele z Gospodarstwem Rolnym Szczypiorki. Posiłek powstał w ramach realizowanego z Fundacją Biedronki Programu „Danie Wspólnych Chwil”. Ma on przeciwdziałać samotności osób starszych poprzez zaproszenie ich do wspólnego stołu i  zachęcenie seniorów do wyjścia z domu oraz spędzenia czasu z innymi ludźmi.         

Mając na uwadze zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości postanowiono także zająć seniorów kreatywną aktywnością. W części artystycznej odbyły więc  warsztaty tworzenia kotylionów. Poprowadzone zostały przez Stowarzyszenie „Wzgórza Kiełczyńskie”, reprezentowane przez Panią Dorotę Wojciechowską i wspieraną przez Panią Elżbietę Kędzierską-Dydo, dyrektorkę Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie oraz Agnieszkę Koprowską, która udzielała fachowych porad.         

Wyjątkowy klimat odrestaurowanego pałacu wypełniły dźwięki pieśni patriotycznych. Pan Mirosław Grabowski, kierownik Dziennego Gminnego Domu Seniora w Dzierżoniowie zadbał o przystępną formę karaoke, która zyskała aprobatę zgromadzonych gości. Dobrze spędzony czas buduje dobre relacje i budzi nadzieję na kolejne, zimowe już  miesiące.

Ostroszowice

Również biblioteka w Uciechowie zaprasza po książkę. Może znajdziecie coś na prezent mikołajkowy?

Uciechów

Czy śniła się Wam ostatnio książka? Jeżeli we śnie czytasz ją z wielką powagą, to znak, że nie ominą Cię zaszczyty i przywileje, natomiast kupowanie jej we śnie zapowiada, że przyniesiesz korzyści sobie i innym. 9 listopada z Dyskusyjnym Klubem Książkiw Mościsku i Michałem Rusinkiem wyruszyliśmy w podróż po krainie snów. Sennie na szczęście nie było. Jedyny na rynku wydawniczym sennik dla dzieci dostarczył nam wiedzy na temat 24 wybranych marzeń sennych. Wiersze autora dopełniają oniryczne ilustracje Marii Brzozowskiej. Pomogły naszym małym gościom wysłać do plastycznej krainy snów pierwsze litery swoich imion i z dystansem spojrzeć na nocne koszmary.

Motyle Książkowe w Ostroszowicach równie uważnie słuchają, komentują i przeżywają losy książkowych bohaterów. Mnóstwo mądrych sentencji o przyjaźni, poszukiwaniu domu i innych ważnych sprawach poznały dzieci z Gminnego Przedszkola, dzięki książce ,,Chłopiec, kret ,lis i koń” Ch. Mackesy. Latający koń, roztropny lis, wątpiący kret i zagubiony chłopiec nareszcie dotarli do celu, ale dzieci z żalem rozstawały się z bohaterami tej wspaniałej książki. Wtorkowe czytanie w przedszkolu to już tradycja. Cykliczne spotkania z dziećmi i dyskusje o ważnych sprawach pozwalają słuchaczom uwolnić emocje. ,, – Prosząc o pomoc, wcale się nie poddajesz – powiedział koń . – Przeciwnie, pokazujesz, że nie chcesz się poddać.”

Ostroszowice

Dorośli również nie próżnują. Grupa Twórcza w Ostroszowicach eksperymentuje i podczas spotkania w czwartek 2 listopada wykonała piękne świece żelowe oraz z pszczelego wosku. Nie zabrakło także pachnących mydełek i uśmiechów wyniesionych w jesienny zmrok z biblioteki.

Ostroszowice

Piątkowe popołudnie 13 października w Pałacu w Kiełczynie wypełniło się wierszami Adama Lizakowskiego. Utwory z jego najnowszego tomu zatytułowanego „Pieszycka księga umarłych” zaprezentował osobiście sam autor. Poeta opowiadał o swoje twórczej drodze i ścieżkach, które poprowadziły go z powrotem na Dolny Śląsk, do Pieszyc. Spoglądając na groby i wyryte na nich nazwiska przywraca w swojej książce do życia pamięć o mieszkańcach małego miasteczka położonego w Górach Sowich.

O oprawę muzyczną spotkania zadbał Zespół Con-Moto z Piławy Dolnej.

W listopadzie zaproszenie na spotkanie w odremontowanych pomieszczeniach pałacu przyjął także dr Rafał Brzeziński. Swój wykład 24 listopada poświęci codziennemu życiu dawnych mieszkańców Kiełczyna. Badacz uhonorowany został medalem Gloria Artis, za swoją działalność naukową i historyczną. Od lat pisze książki o historii Bielawy i powiatu dzierżoniowskiego, oraz publikuje posty w mediach społecznościowych.

Książka na telefon to usługa skierowana do osób chorych, starszych i niepełnosprawnych, które z różnych powodów nie mogą dotrzeć do biblioteki.

 Wybrane pozycje z księgozbioru zamawiać można w godzinach pracy bibliotek od poniedziałku do piątku pod numerami telefonów:

Mościsko – 74 8303142

Ostroszowice – 74 817 49 77

Uciechów – 74 8177172

Tuszyn – 74 832 41 98

Piława Dolna – 74 837 02 17

Owiesno – 74 837 58 06

Roztocznik – 74 830 17 51

Dostarczanie książek odbywa się w uzgodnionych z bibliotekarzem godzinach i dniach.

,,Rzeczywistość jest z tej samej przędzy, co i marzenia,, pisał nasz patron Władysław Stanisław Reymont.

5 listopada podczas Dnia Seniora mieliśmy przyjemność uścisnąć dłonie tym, którzy nadal szukają marzeń w książkach. Uroczystość zorganizowana przez sołectwa Mościsko i Nowiznę zgromadziła w tym roku rekordową liczbę uczestników.

Drobne upominki dla czytelników, którzy bez książki nie wyobrażają sobie codzienności, wręczyli poseł Marek Chmielewski, sołtyska Danuta Martowłos i Danuta Wiśniewska – bibliotekarka.

Mościsko

Dziękujemy, że jesteście z nami!

Do góry