Jesteś tutaj:

Miesiąc: styczeń 2024

             Czerwony Dwór – opowiem Ci moją historię…..

„Stary, opuszczony budynek jest to smutny widok (…).

Zawsze wydaje mi się, że duma on o dawnych czasach

i tęskni do minionych radości”.

L.M.Montgomery

Od zawsze byłem domem z duszą. Wiem, to nieco poetyckie określenie, ale moje wnętrza zawsze wyglądały, jakby miały swoją historię, swoje emocje, ba, swój cichy żywot. I tak też było……

Powstałem ok. 1650 r. jako renesansowa rezydencja komisarza policji Peistela. Wkrótce stałem się własnością rodziny von Seidlitz i prawdopodobnie przez nich zostałem przebudowany na barokowy pałac. Hrabia Seidlitz był założycielem w 1743 r. lokalnej wspólnoty ewangelickiej pietystów na wieczerzy zorganizowanej wówczas w pałacu – zwanym Czerwonym Dworem. Moimi następnymi właścicielami była rodzina von Perponcher-Sedlnitzki do ok. 1886 r. Ostatnimi właścicielami była rodzina Derigów – właścicieli zakładów włókienniczych w Bielawie – którzy przebudowali mnie w 1911 r. do obecnego wyglądu i mieli w posiadaniu do 1945 r.

Okres wojny stał się początkiem końca mojej świetności, po wojnie nic już nie było takie samo… Od 1947 r. moja integralność została przerwana, po części należałem do więzienia, a po części do PGR. Zniszczony wojną kraj wymagał poświęceń, takie było moje… Ograbiono mnie z mojego wystroju na potrzeby odbudowy Warszawy. Nie przypominałem już siebie sprzed lat, straciłem wiele, ale nigdy nie straciłem swojej duszy, czułem, że nadejdzie jeszcze mój czas. Po reorganizacji więzienia i likwidacji PGR pozostałem w rękach władz gminy, wykorzystywano mnie na biura. Przyszły czasy spokojne, stabilne, nie narzekałem, ale po cichu tęskniłem za czymś więcej. Część moich pomieszczeń przeznaczono na mieszkania, część stała pusta i niszczała i tak mijały lata. Zawsze jednak wierzyłem w ludzi, w ich moc twórczą, ta silna wiara pozwoliła mi przetrwać trudne czasy, wierzyłem, że moje losy się odmienią. I tak też się stało. W latach 2020/2021 odrodziłem się, odtąd miałem nie tylko piękną i trudną historię za sobą, ale również przyszłość. Gmina Dzierżoniów i Fundacja Pokolorujmy Szarość oraz całe mnóstwo ludzi dobrej woli zajęli się mną, z szacunkiem do mnie wyremontowano moje wnętrza, uwierzono w mój potencjał i dano mi kolejne życie. Dziś z wiarą i optymizmem patrzę w przyszłość, w moich wnętrzach dużo się dzieje, stałem się miejscem łączącym pokolenia i różne dziedziny życia. Nie może być lepiej… Działa u mnie Klub Senior Plus, wspieram zatem aktywność osób starszych zapewniając im miejsce do spotkań i ciekawych zajęć. Osoby z klubu najlepiej pamiętają moją historię i przekazują ją młodszym. Mieszczę dwie szkoły specjalne dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, dzięki nim moje wnętrza wypełnia radość i śmiech. W poniedziałki w moich podwojach rozbrzmiewa muzyka – to chór odbywa swoje próby, a mi przypominają się dawne dzieje. Idę też z duchem czasów i „ćwiczę” jogę, która podobnie jak ja przeżywa swoje odrodzenie. Stowarzyszenie i Sołectwo Piława Dolna dbają, abym angażował się w różne wartościowe projekty. Często więc miewam gości, co mnie bardzo cieszy, jestem gospodarzem koncertów, wystaw, imprez okolicznościowych i uroczystości, takich jak na przykład koncert kolęd, kiermasz wielkanocny,  wieczornica, Mikołajki. Zimą wypełnia mnie zapach świerkowych igieł, wiosną tonę w kwiatach, latem daję chłodne ukojenie, jesienią mój park to poemat. Cały rok pachnę domowym ciastem zapraszając do odwiedzin.

Ukoronowaniem mojej reaktywacji było zdobycie pierwszego miejsca w 2023 r. w konkursie Piękna Wieś Dolnośląska w kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi” za projekt pn.  „W Czerwonym Dworze każdy coś może”.

                Wiatr historii nie zdołał mnie zniszczyć, przetrwałem, by robić to, do czego zostałem stworzony, służyć kolejnym pokoleniom.

Czerwony Dwór  ok.1650-2024…

9 lutego odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Czerwony Dwór – Opowiem Ci Moją Historię”. W Galerii zawisły fotografie ukazujące metamorfozę tego zabytkowego obiektu, prezentujące jego wygląd zarówno przed rozpoczęciem prac renowacyjnych, jak i po ich zakończeniu. Czerwony Dwór, stanowiący ważny element lokalnej historii, zyskał nowe życie, stając się dumą mieszkańców Piławy Dolnej. W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście, mieszkańcy gminy oraz przedstawiciele różnych grup społecznych. Szczególną uwagę zwrócono na obecność seniorów z Klubu Senior + w Piławie Dolnej, którzy mieli okazję wziąć udział w otwarciu i podziwiać efekty prac przywracających dawny blask Czerwonego Dworu.Nie zabrakło również podopiecznych Fundacji Pokolorujmy Szarość, której siedziba mieści się właśnie w odrestaurowanym pałacu. Fundacja, razem z Stowarzyszeniem „Piława Dolna” oraz Klubem Senior +, znalazła w Czerwonym Dworze miejsce do realizacji swoich działań na rzecz lokalnej społeczności.Wystawa „Czerwony Dwór – Opowiem Ci Moją Historię” to nie tylko prezentacja fotograficzna, lecz także okazja do zanurzenia się w historię i kulturę tego miejsca. Ekspozycję przygotowaną przez Fundacje „Pokolorujmy Szarość” będzie można podziwiać w Galerii biblioteki do końca lutego.

Czas spędzony w bibliotecznych przestrzeniach podczas ferii ani przez moment nie przypominał szkolnych rygorów. Dzieci doceniły różnorodne zajęcia proponowane przez filie. W Mościsku dzięki otrzymanym w programie „Zgrana biblioteka” zestawie planszówek drugi tydzień ferii upłynął na rozgrywkach i testowaniu nowych, najpopularniejszych gier wydawnictwa Rebel. Dzieciom nie zabrakło wyobraźni, wytrwałości, odwagi i umiejętności graficznych aby stworzyć zasady swoich własnych planszówek ze ślimakiem. Doskonałym zakończeniem zajęć była wyczekiwana zabawa karnawałowa pełna postaci z bajek, superbohaterów i zapachów pysznych przekąsek.

Ostroszowice zaproponowały specjalne zajęcia z robotami Photon. Aktywny udział dzieci w interdyscyplinarnych zajęciach z wykorzystaniem elementów programowania i akcesoriów z zestawu Photon Laboratorium Przyszłości pozwoliły na niebanalne spędzenie wolnego czasu. W bibliotecznej przestrzeni pojawiła się także wystawa PAH „Wojna i pokój”. Jak wyglądałaby historia bez wojen? Jaki jest Twój znak pokoju? A Ty, skąd znasz wojnę? Te i inne pytania uczniowie oraz osoby odwiedzające bibliotekę, mogli sobie zadawać oglądając przygotowane materiały.                                                                                          

Kolorowych osłonek na kwiaty doniczkowe nigdy dość w oczekiwaniu na wiosnę. Z tego założenia wyszli uczestnicy zajęć w bibliotece w Uciechowie. Okazało się także, że rozszerzona rzeczywistość i książki to świetne połączenie. Dzieci mogły więc spędzić czas z Małym Księciem i tabletami, które oferują dodatkowe, fascynujące możliwości. Odkrywanie ukrytych obrazów, niewidocznych gołym okiem na drukowanych stronach, było wspaniałą rozrywką.              

                                                                                                 

Nie zapomnieliśmy także przypomnieć o Dniu Babci i Dziadka. W piławskiej bibliotece podczas piątkowych warsztatów kreatywnych stworzono niepowtarzalne glicerynowe mydełka na bazie naturalnych składników oraz oryginalne laurki. W bibliotece pojawiły się także małe potworki, których powstanie zainicjowały zajęcia z książką „Mała encyklopedia domowych potworów” Stanislava Marijanoviča. Wymyślanie im imion, cech charakteru i codziennych zajęć było prawdziwym wyzwaniem podczas ferii w bibliotece.

Do zobaczenia w bibliotece!

65-lecie tradycji Górali Czadeckich – Jubileusz Zespołu Pojana.

Czteropokoleniowy Zespół Górali Czadeckich „Pojana” już od ponad 65 lat utrwala kulturę i tradycję swoich przodków, jednocześnie promując Gminę Dzierżoniów, Powiat Dzierżoniowski, a także cały Dolny Śląsk. Nasi bohaterowie to nie tylko utalentowani muzycy, ale także świadkowie burzliwych czasów. Przeszli przez wojenną zawieruchę, zachowując jednocześnie swoje korzenie i dziedzictwo kulturowe. Dokument powstał w ramach projektu pn. „65 lat tradycji Górali Czadeckich – Jubileusz Zespołu POJANA” zrealizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta pn. „65 lat tradycji Górali Czadeckich – Jubileusz Zespołu POJANA”.

Zadanie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury – „Kultura – Interwencje” na rok 2023.

Obrzędy okołoświąteczne i zwyczaj kolędowania mają swoje korzenie w kulturze Słowian. Pod koniec XVII w. utrwaliło się nazywanie kolędami pieśni bożonarodzeniowych, lecz różnorodne formy kolędowania obecne w poszczególnych regionach Polski powoli zanikają. Na szczęście nie traci na popularności tradycja spotykania się  i wspólnego śpiewania kolęd.                            

Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku kolejny raz gościła muzyków i śpiewaków z naszego regionu na Gminnym Koncercie Kolęd. Pełniąca obowiązki Wójta Gminy Dzierżoniów Jolanta Zarzeka podziękowała wszystkim za przybycie, podkreślając rolę tradycji, która spaja mieszkańców.                                                       

Na scenie pojawili się zarówno najmłodsi mieszkańcy gminy Dzierżoniów, reprezentowani przez grupę z Przedszkola Gminnego Wielka Przygoda w Dzierżoniowie, jak i seniorzy, którzy muzykowanie i członków zespołu traktują jak najbliższą rodzinę. Nie zabrakło także młodzieży a występy Mateusza Góralskiego, Filipa Radziewicza i Katarzyny Kowalczyk zostały nagrodzone gromkimi brawami.       

Zgromadzeni goście mogli wysłuchać nowych aranżacji znanych i mniej znanych kolęd i pastorałek zespołów: Katarzynki, Uciecho-Wianki, Pojana, Macieje,  Con Moto oraz Cord. Występ Zespołu Górali Czadeckich Pojana poprzedził dokument filmowy i wypowiedź dyrektorki Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów Justyny Kaczorowskiej, dotycząca ubiegłorocznych obchodów 65-lecia powstania jednego z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. 21 stycznia mogliśmy także cieszyć się występem Chóru Canzona z gminy Łagiewniki, który przyjął nasze zaproszenie do wspólnego kolędowania. Piękne głosy pod batutą dyrygentki Pauliny Pycki  zachwyciły słuchaczy.  

Przy pysznym posiłku, przygotowanym przez Stowarzyszenie „Przystań Mościsko” oraz sołtyskę Danutę Martowłos, zbyt szybko upłynął czas wspólnej kolędy. Dziękujemy wszystkim za pomoc przy organizacji tegorocznego spotkania i mamy nadzieję, że za rok spotkamy się ponownie, aby usłyszeć – By się Wam kociło, rodziło, dyszlem do stawu obróciło!

W piątkowy wieczór wnętrza pałacu w Kiełczynie wypełniły się ciepłym blaskiem świec i muzyką. Wszystko to, za sprawą pierwszego rodzinnego koncertu Szkolnego Chóru Dziecięcego działającego przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie w ramach projektu „Most the Music” realizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Dzierżoniów.

Zaproszeni goście i najbliżsi naszych chórzystów przybyli bardzo licznie na to spotkanie, z niecierpliwością oczekiwali na repertuar przygotowany przez chór. Zabrzmiały pierwsze cichutkie i delikatne akordy kolędy, którą zagrała Magdalena Tokarska, uczennica klasy fortepianu. Tuż po niej na salę wszedł rozśpiewany orszak i rozpoczął wieczór kolęd i pastorałek. Zgromadzona publiczność gromko oklaskiwała występy chórzystów.

Pałac w Kiełczynie

Po zakończonym koncercie wszyscy zgromadzeni goście wspólnie kolędowali przy akompaniamencie Pani Pauliny Pycki.

O pyszny, słodki poczęstunek zadbali rodzice naszych chórzystów.

Wszystkim obecnym serdecznie dziękujemy za ciepły odbiór i obecność.

materiał ze strony https://www.ug.dzierzoniow.pl/wydarzenia/koledowanie-w-palacu-w-kielczynie

Po nowe kody na 2024 rok zapraszamy już od 5 stycznia.

Ponad 200.000 e-booków w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej i 87 bibliotekach publicznych naszego województwa!

Aktywowanie zarówno nowych, jak i dawniej założonych kont Legimi jest możliwe tylko przez stronę  http://www.legimi.pl/dbpw/. Aktywowanie dawniej założonych kont nowym kodem pozwala zachować wcześniej pobrane książki (e-półka). 

Czytelnicy zapisani do naszej Biblioteki, lub do którejkolwiek z 87 bibliotek publicznych Dolnego Śląska, mogą mieć dostęp do wielu nowości i bestsellerów, ale i starszych tytułów z beletrystyki, literatury faktu i innych popularnych kategorii udostępnianych przez portal Legimi.com. Wystarczy, że na podstawie otrzymanego w bibliotece unikalnego kodu, założą konto i pobiorą bezpłatną aplikację Legimi. Wówczas wszystkie bez wyjątku e-książki dostępne w abonamencie będą mogli czytać na smartfonie, tablecie, komputerze lub czytniku (oprócz Kindle’a). Oczywiście za darmo. Warunkiem jest posiadanie ważnej karty bibliotecznej.

Aktywacja kodu następuje po rejestracji bezpłatnego konta Legimi na stronie http://www.legimi.pl/dbpw/. Następnie wybrane książki pobrać można bezpośrednio w aplikacji Legimi, zainstalowanej na wybranym urządzeniu.

Usługa wypożyczania książek elektronicznych udostępniona została dzięki współpracy dolnośląskich bibliotek publicznych z firmą Legimi, jedyną, która oferuje dostęp do e-booków na zasadzie abonamentu. Czytelnicy mogą korzystać z ponad 200.000 tytułów najlepszych autorów – polskich i zagranicznych.

Do góry