Jesteś tutaj:

Miesiąc: październik 2024

Biblioteka w Mościsku zaprasza wszystkie dzieci do udziału w świątecznej zabawie.

Mikołaj jest bardzo zajęty i często nie znajduje czasu, aby porządnie ozdobić swoją własną choinkę. Pomóż mu i wykonaj własne ozdoby choinkowe, które zawisną na jego świątecznym drzewku. Mikołaj obiecuje odwdzięczyć się 6 grudnia i osobiście podziękować młodym artystom.

Już wkrótce rozpocznie się 10. edycja największej w Polsce akcji promującej czytelnictwo! Jak możecie wejść do akcji i czytać bądź słuchać do woli? Wystarczy, że pobierzecie aplikację mobilną Woblink oraz zeskanujecie kod QR, który znajdziecie na plakacie.

Już od dziesięciu lat czytelnicy biją kolejne rekordy popularności udowadniając, że akcja Czytaj PL jest jednym z najważniejszych wydarzeń wspierających kulturę w Polsce. 1 listopada rozpocznie się wielkie święto czytelnictwa! Czytać i słuchać bestsellerowych książek można będzie do końca miesiąca. Umożliwiają to organizatorzy akcji: KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, i Woblink – największa w Polsce platforma z ebookami, audiobookami i książkami papierowymi.

Czytaj PL to całkowicie bezpłatna wypożyczalnia e-booków i audiobooków dostępna przez cały listopad. Dzięki aplikacji Woblink miłośnicy literatury zyskają dostęp do 18 wyjątkowych książek, wśród których znajdą coś dla siebie fani Young Adult, reportaży, literatury pięknej, obyczajowej, kryminałów.

Tegoroczna edycja akcji będzie odbywała się pod hasłem „Magia czytania”. Organizatorzy chcą pokazać, że owa magia literatury może dotknąć każdego – bez względu na wiek i gatunek, który wybiera. A w tym roku będzie w czym wybierać! Lista lektur jest niezwykle bogata i zróżnicowana. Uczestnicy akcji będą mogli czytać i słuchać tytułów dla młodzieży, angażujących powieści obyczajowych, mrożących krew w żyłach kryminałów, fantastyki, książek non-fiction i romansów, a także niszowej literatury wyższej. Każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie.

Warto podkreślić, że w tym roku – pierwszy raz w historii akcji – wszystkie tytuły są dostępne w formacie ebooka i audiobooka. Reklama

Książki dostępne w 10. edycji Czytaj PL:

  • „Paderborn”, Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Czwarta Strona
  • „Bebechy”, Adam Mirek, Wydawnictwo Znak
  • „Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu”, Tomasz Patora, Wydawnictwo Otwarte
  • „Zanim wystygnie kawa”, Toshikazu Kawaguchi, tłum. Joanna Dżdża, Grupa Wydawnicza Relacja sp. z o.o.
  • „Eksponat”, Katarzyna Puzyńska, Wydawnictwo Prószyński Media Sp. z o. o.
  • „Królestwo”, Jo Nesbø, tłum. Iwona Zimnicka, Wydawnictwo Dolnośląskie
  • „Wakacje pod morzem”, Marta Bijan, Wydawnictwo Kobiece
  • „Mgła”, Anna Brzezińska, Wydawnictwo Literackie
  • „Być tak naprawdę. Od grzecznej dziewczynki do wolnej kobiety, która idzie, gdzie chce”, Marianna Gierszewska, Wydawnictwo Otwarte
  • „Times New Romans”, Julia Biel, Wydawnictwo Media Rodzina Sp. z o.o.
  • „Psalm dla zbudowanych w dziczy”, Becky Chambers, tłum. Anna Krochmal, Robert Kędzierski, Wydawnictwo Insignis
  • „Czarne owce”, Natasza Socha, Wydawnictwo Literackie
  • „Zaginiona księgarnia”, Evie Woods, tłum. Patrycja Zarawska, Wydawnictwo StoryLight
  • „Piętno”, Przemysław Piotrowski, Wydawnictwo Czarna Owca
  • „Reguły na czas chaosu”, Tomasz Stawiszyński, Wydawnictwo Znak
  • „Juno”, Anna Dziewit-Meller, Wydawnictwo Literackie
  • „Krew, która nas dzieli”, Edyta Prusinowska, Wydawnictwo Moondrive

Tytuł ostatniej – osiemnastej – książki zostanie zdradzony wraz ze startem tegorocznej edycji akcji Czytaj PL.

https://akcja.czytajpl.pl

,,Jesień to druga wiosna, kiedy każdy liść jest kwiatem”. Albert Camus

Na początku uczniowie drugiej klasy wyszukali w parku piękne jesienne liście i przynieśli do biblioteki. Następnie grupa do zadań specjalnych pod kierunkiem pani Doroty Wilk wykonała oszałamiająco piękne róże z tych darów jesieni…

Kawalkada jesiennych liści dała nie tylko estetyczne doznania ale przede wszystkim zapach jesieni. Czyżby to był ostatni, najpiękniejszy uśmiech roku? George Eliot słusznie powiedział: ,,Gdybym był ptakiem, latałbym po Ziemi szukając kolejnych liści”.

Popieramy takie marzenia!

M.K.

W pewnej gospodzie, o ósmej, w piątek,
włoski makaron wskoczył we wrzątek.
Wskoczył do rondla, a po minucie
już z tego rondla na stół nie chciał uciec.
W. Chotomska

25 października obchodzimy Światowy Dzień Makaronu. Z tej okazji bibliotekę w Uciechowie odwiedzili mali sąsiedzi z filii przedszkola Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie. Dzieci wysłuchały wiersza Wandy Chotomskiej „Makaron” oraz poznały historię spaghetti. Nie zabrakło również zabaw i gier z wykorzystaniem świderków, rurek, nitek. Na każdej szyi zawisł też oczywiście makaronowy naszyjnik. Ciekawe, która mama zostanie dziś obdarowana.

Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta przypomina o akcji „Książka na telefon”. Usługa skierowana jest do osób starszych, chorych, niepełnosprawnych ruchowo, mieszkających na terenie gminy Dzierżoniów, które nie mają możliwości skorzystania z pomocy rodziny lub znajomych, aby wypożyczyć książki.

 W ramach „Książki na telefon” można wypożyczać książki oraz inne dostępne           w bibliotekach materiały. Wybrane pozycje z księgozbioru zamawiać można w godzinach pracy bibliotek od poniedziałku do piątku pod numerami telefonów:

Mościsko – 74 8303142

Ostroszowice – 74 817 49 77

Uciechów – zamówienia elektroniczne – biblioteka.uciechowf2@wp.pl

Tuszyn – 74 832 41 98

Piława Dolna – 74 837 02 17, biblioteka.pilawaf4@wp.pl

Owiesno – 74 837 58 06

Roztocznik – 74 830 17 51

Dostarczanie książek odbywa się w uzgodnionych z bibliotekarzem godzinach i dniach.
Warunkiem skorzystania z usługi jest bycie czytelnikiem Biblioteki, zapewniamy przy tym możliwość zapisania do biblioteki osoby niewychodzącej z domu.

15 listopada zapraszamy do Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku na podsumowanie projektu realizowanego przez Fundację Forum Dialogu Między Kulturami  „Bohaterowie Niepodległej na ziemi dzierżoniowskiej”.

Wystawa prezentuje sylwetki nieznanych powszechnie polskich patriotów, powiązanych z ziemią dzierżoniowską, urodzonych pod koniec XIX i na początku XX wieku, których łączy zaangażowanie w służbę dla Ojczyzny i w walkę o jej niepodległość.                                                                                     

Są pośród nich członkowie Związku Strzeleckiego, legioniści Józefa Piłsudskiego, uczestnicy wojny polsko-bolszewickiej, żołnierze września 1939 roku i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a także uczestnicy konspiracji cywilnej i wojskowej Polskiego Państwa Podziemnego oraz powojennego podziemia niepodległościowego. Wystawie będzie towarzyszył katalog, którego merytoryczną treść uzupełnia bogaty materiał ikonograficzny zaczerpnięty z prywatnych zbiorów.

Wystawa będzie dostępna w galerii do końca roku w godzinach pracy biblioteki.

Zapraszamy także na stronę Cyfrowego Archiwum Ziemi Dzierżoniowskiej

W 2024 roku obchodzimy stulecie urodzin Zbigniewa Herberta, który urodził się 29 października 1924 r. we Lwowie.

Właśnie tego październikowego dnia zapraszamy do biblioteki w Mościsku po specjalnie przygotowaną na to wydarzenie papeterię.

Jego listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów i do osób, które cenił należą do najprzenikliwszych i najmocniej poruszających jego utworów. Ten gest pisarza – gest ofiarowania komuś autografu wiersza – jest inspiracją dla akcji „Podaruj wiersz”.

Akcja „Podaruj wiersz” ma budować sieć międzyludzkich (międzypokoleniowych) relacji, których osnową jest słowo – znaczące, niosące sens, dające oparcie. Tak pomyślana akcja ma swój głęboko ludzki wymiar (odwołujący się do wartości poezji jako „słowa właściwie użytego”, do aktu pogłębionej, odpowiedzialnej lektury, do gestu ofiarowania czegoś cennego), ale jest też po ludzku prosta – jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni.

Wierzymy, że gest ofiarowania słów poezji jest gestem na wskroś ludzkim, że może być formą życzliwej współobecności, może dać duchowe wsparcie, nieść pociechę, podtrzymywać nadzieję.

Wystarczą cztery kroki:

  1. zdecyduj, komu podarujesz wiersz;
  2. sięgnij po książkę z poezją i wybierz wiersz – pamiętając, że wybierasz go dla konkretnej osoby (weź więc pod uwagę, co ta osoba przeżyła, w jakiej jest sytuacji, co może być dla niej ważne);
  3. odręcznie przepisz na niej wybrany wiersz na karcie papeterii „Podaruj wiersz” – możesz też dodać coś od siebie: dedykację, komentarz, datę, podpis;
  4. podaruj przepisany wiersz osobie, dla której został wybrany – pamiętaj jednak, że nie każdy może samodzielnie odczytać napisany tekst, komuś takiemu wiersz warto głośno przeczytać (dotyczy to zwłaszcza osób starszych i małych dzieci).

                                                                                                                Fundacja im. Zbigniewa Herberta

Rycerska Filia Biblioteki w Owieśnie organizuje cykl warsztatów w ramach projektu pn. „Świętujemy Niepodległą Twórczo” przy współpracy Stowarzyszenia „Razem dla wsi”, które pozyskało środki na realizacją zadania z budżetu gminy Dzierżoniów.

Patriotyzm wyraża się w przywiązaniem do Ojczyzny, obyczajów i kultury narodowej, szacunkiem dla ludzi, którzy je tworzyli. Już w grupie najmłodszych dzieci należy budzić przywiązanie do Ojczyzny, do swego regionu, miasta, rodziny.  Można to czynić na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest działalność dydaktyczno-wychowawcza.

Cykl warsztatów artystycznych i rękodzielniczych  w okresie od października do listopada, skierowanych zarówno do starszych jak i młodszych mieszkańców naszych miejscowości,  nawiązuje do kultywowania patriotyzmu. Uczestnicy nauczą się robić m.in. kwiaty z bibuły, wianki, kotyliony, które oczywiście będą w naszych barwach narodowych. Przyłączcie się do nas!

J.P.

Samodzielnie utkana flaga na zajęciach w Ostroszowicach, czy własnoręcznie wykonana torba w Owieśnie to nie tylko niezwykła lekcja historii, ale także radość i satysfakcja z wykonanej pracy. Kolejne pomysły budzą coraz większe zainteresowanie uczestników. Kolejne zajęcia przed nami!

X jubileuszowe wydanie ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbyło się w piątek 11 października 2024 r. w tysiącach bibliotek w całej Polsce, pokazując wspierającą moc literatury. My również dołączyliśmy do tego grona.

13 października przypada Światowy Dzień Wzroku a my na naszym nocnym spotkaniu w Mościsku dwa dni wcześniej rozmawialiśmy o oczach. Zaproszeni goście – Krystian Cieleban (optyk) oraz Maria Brejnak (optyk i optometrystka) – pomogli nam zrozumieć, jak działa ten skomplikowany narząd. Zabrali ze sobą wszelkie możliwe przyrządy, oprawki, soczewki, narzędzia a przede wszystkim wiedzę i uśmiech. Goście podkreślili także ogromną rolę, jaką w procesie leczenia wad wzroku odgrywa odpowiednia profilaktyka.

Sprawdziliśmy, czy bez wzroku łatwo nalać sobie soku do szklanki i co zrobić, gdy chce się wówczas zawrzeć znajomość z książką. Jeśli o książkach mowa to okazało się, że aby poznać niektóre z nich potrzebna jest latarka lub tablet. Rozszerzona rzeczywistość przeniosła nas do świata Małego Księcia a książka M. Hanulak i G. Lange „ Pies, kota, akcja! Animacja!” pomogła przy stawianiu pierwszych kroków w tworzeniu własnych filmów animowanych.

Jak jednak wiemy „dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, więc nasze spotkanie było także okazją do okazywania sobie dobrych emocji i wspaniałej zabawy.

Również w Ostroszowicach Noc Bibliotek była świetną okazja do tego, aby w niesamowitej atmosferze , przy świecach i przekąskach porozmawiać o książkach! Jesienny wieczór, ciekawa dyskusja o literaturze i jej wpływie na życie. To wszystko nastroiło pozytywnie uczestników i zachęciło do wspólnego śpiewania ulubionych przebojów z lat młodości. 

Ten swoisty koncert życzeń to znakomity przykład jak wielką moc mają wspomnienia muzyczne.  Nagle ożyły pierwsze fascynacje życiem, przypomniały się znaczące chwile, niezapomniane wakacje, czy moda z tamtych lat. Było nostalgicznie, romantycznie, ciepło, wzruszająco i wesoło. Noc Bibliotek pokazała Moc! Moc i siłę, która tkwi w nas. Poczuli to także młodsi uczestnicy seansu filmowego. Biblioteka może dzięki temu stać się również bezpieczną przestrzenią do wymiany opinii łącząc pokolenia. „Mój brat ściga dinozaury” to film familijny inspirowany bestsellerową książką Giacomo Mazzarioli o tym samym tytule, którą w Polsce w czerwcu tego roku wydało wydawnictwo Widnokrąg.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Głównym organizatorem akcji jest Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO).

Do góry