Wpadliśmy w sieć

Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta wzięła udział w projekcie „Sieć na kulturę”. Przez tydzień od 12 do 17 lipca dzieci i młodzież w wieku od 10 do 18 lat miały możliwość rozwijać swoje kompetencje cyfrowe. Bezpłatny kurs „Projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych” był intensywny i angażujący. Czym jest czcionka szeryfowa, o czym warto pamiętać oddając materiał do druku, do czego potrzebne jest zdanie „Zażółć gęślą jaźń” i co wspólnego z kołem barw ma Issac Newton – to niektóre z zagadnień poruszanych podczas kursu. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza przyda się nie tylko podczas wypełniania szkolnych obowiązków, ale także do rozwijania własnych zainteresowań.    Prowadzone przez profesjonalistę zajęcia online były wędrówką zarówno po znanych, jak i zupełnie nowych programach graficznych. Uczestnicy zdobyli praktyczne umiejętności związane z projektowaniem wizualnym popularnych form wykorzystywanych online a także zdobyli wiedzę na temat praw autorskich. Dowiedzieli się czym jest creative commons i jak legalnie cytować potrzebne materiały. Ponad 30 godzin warsztatów pozwoliło nie tylko na poznanie zupełnie nowych narzędzi, ale także na utrwalenie wiadomości i swobodne poruszanie się po odkrytych obszarach.

Dzięki projektowi w bibliotece pojawi się nowy sprzęt do organizacji zajęć i warsztatów komputerowych.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (działanie 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”).

D.W.