Imię dla skarpetki

Leśnik, żona zbója czy pisarz? Kim zostać w przyszłości? – zastanawiała się w dzieciństwie Justyna Bednarek. Pewnie domyślacie się, która opcja wygrała. Dzięki temu możemy mieć przyjemność z czytania już 55 pozycji jej autorstwa. Na spotkaniu 21 października w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta pisarka opowiadała o swojej drodze do wydania pierwszej książki, pomysłach, na które wpada się w najmniej oczekiwanym momencie i bohaterach, których losy zainteresowały już setki czytelników.      

      

Dzieci z klasy drugiej i trzeciej Szkoły Podstawowej w Tuszynie z zaciekawieniem przysłuchiwały się opowieściom, zadając pytania i czynnie uczestnicząc w spotkaniu. Zapytane o co poprosiłyby Babcochę, czyli  czarownicę z jednej z książek Justyny Bednarek „z wielkim nosem, małym koczkiem i walizką pełną czarodziejskich mazideł”, nie miały problemów z odpowiedzią. Pomysły były wspaniałe: aby wszyscy po sobie sprzątali, byli dla siebie mili, uśmiechali się do siebie i czytali książki.                                                                                                      

Równie interesująca okazała się być druga część wizyty autorki. Na warsztatach literacko-plastycznych uczestnicy mogli wykonać własne pacynki ze skarpetek i sporej ilości dodatków zapewnionych przez bibliotekę. Każda wykonana praca nosiła w sobie rys indywidualności. Zabrane do domu będą przypominać o spotkaniu, tak jak autografy pisarki w przyniesionych z domowych biblioteczek książkach i wspólne zdjęcia z autorką. Może staną się także argumentem do napisania własnego opowiadania o skarpetce? Wychodząc z biblioteki większość pacynek miała już nadane imiona. Powodzenia!

D.W.

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki i zostało dofinansowane ze środków Instytutu Książki.