Historie (nie)zapisane. Cyfrowe Archiwum Ziemi Dzierżoniowskiej

„Ocalając małe opowieści w historiach mówionych, w dokumentach i starych fotografiach dokładamy swoją cegiełkę na rzecz zachowania lokalnego dziedzictwa” – mówiła w piątek 16 września dr Beata Hebzda-Sołogub na spotkaniu podsumowującym projekt „Historie (nie)zapisane. Cyfrowe Archiwum Ziemi Dzierżoniowskiej”, które odbyło się w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku.                                      

Na stronie internetowej, którą zaprezentował na spotkaniu jej wykonawca Krzysztof Hebzda, znaleźć można nie tylko zdjęcia, ale także nagrania, mapy i głosy świadków historii. Multimedialna baza zawiera relacje mieszkańców naszego regionu, udostępnione w postaci audiowizualnej i tekstowej, oraz archiwalne materiały dokumentowe i ikonograficzne pochodzące z prywatnych zbiorów. Obecny na spotkaniu wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski podkreślił wagę przedsięwzięcia i wyraził nadzieję, że baza będzie się rozwijać, stając się przestrzenią do odkrywania lokalnej historii oraz idealnym miejscem spotkania pokoleń wspólnie budujących narrację o pamięci, ludziach i miejscach.                                        Wśród zgromadzonych gości znalazły się także osoby, których słowa znaleźć można w cyfrowym archiwum. Gorące podziękowania i drobne upominki złożyła na ich ręce dr Beata Hebzda-Sołogub oraz wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski.                                    

Podczas spotkania można było także obejrzeć wystawę „Obce, oswojone, nasze… historie (nie)zapisane mieszkańców Gminy Dzierżoniów”, opracowaną przez Jadwigę Horanin. Plansze będą dostępne dla zwiedzających do końca października w galerii biblioteki.

D.W.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Strona archiwum – http://dzierzoniowskiearchiwum.pl/cagd.html