Zajrzyj do walizki

Czy w książkach można odnaleźć siebie i swoje problemy? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć projekt „Walizka pełna książek” promujący czytelnictwo i literaturę, skierowany do dzieci i młodzieży. Realizowany jest wraz z bibliotekami gminnymi i szkolnymi od 2021 roku przy współpracy wydawców  i wybitnych twórców literatury dziecięco-młodzieżowej. W latach 2004-2021 projekt nosił tytuł „Z książką na walizkach”.

Tuszyn

20 października w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie gościliśmy Joannę Wachowiak, autorkę takich książek, jak „Awaria”, „Baba Blaga”, „Projekt Bitoven”. Uczniowie klasy VII zastanawiali się nad tematami nurtującymi ich rówieśników i ich samych oraz poznali bliżej twórczość naszej Gościni. Jerzy Kumiega, kierownik Działu Pracy z Dziećmi w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu rozdał uczestnikom zajęć pamiątkowe torby i książki Joanny Wachowiak, w których znalazły się oczywiście autografy autorki.

Tuszyn

„Pierwsze utwory pisałam w dzieciństwie, dla brata. Potem o pisaniu na długo zapomniałam, aż znów pojawił się ktoś, kto domagał się opowieści” – mówi o sobie pisarka.

Jako autorka książek dla dzieci zadebiutowała w 2013 roku tytułem „Opowiastki dla małych uszu”. W roku 2014 „Kot kameleon” przyniósł jej nominację do literackiej nagrody IBBY Książka Roku. Rok później „Historyjki dla małych uszu” zdobyły nagrodę jury konkursu organizowanego przez portal granice.pl i tytuł „Najlepszej książki na wiosnę” w kategorii utworów dla najmłodszych. „Babę Blagę” wyróżniono w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren (2016 r.), a „Ala Baba” została nominowana do 24. Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego (2017 r.). W 2019 r. „Awaria” zdobyła I nagrodę w Konkursie „Książka Przyjazna Dziecku”.

Wspólnie pożegnaliśmy dziś walizkowe spotkania. To 20 i ostatnia wizyta w miejscowościach na Dolnym Śląsku. Mamy jednak nadzieję, że zobaczymy się za rok w nowej odsłonie i w jubileuszowym wydaniu.

D.W.