Michał Aftyka Quintet
Pałac w Kiełczynie
7 czerwca, godz. 18:00
Wstęp wolny
Rozpoczęła się wyjątkowa trasa koncertowa laureatów pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Improwizowanej WSPÓŁBRZMIENIA 2023. Z koncertami zawitamy do 16 miast i gmin z całej Polski, które dzięki zaangażowaniu mieszkańców wyróżniono w konkursie „Nasz Zabytek”. Podczas koncertu w Kiełczynie wystąpi zdobywca Grande Prix „WSPÓŁBRZMIEŃ” – Michał Aftyka Quintet.
Michał Aftyka Quintet – awangarda nowej generacji polskiej muzyki improwizowanej.
Ich debiutancki album „Frukstrakt” zdobył prestiżową nagrodę Fryderyka w kategorii Jazzowy Debiut Roku. Oryginalna i porywająca muzyka kwintetu jest porównywana do spaceru po „Muzeum Utraconych Smaków”. Album charakteryzuje się dynamiczną narracją, często prowadzoną kolektywnie, która wprowadza słuchacza w świat swobodnej jazzowej kameralistyki.
Członkowie zespołu, studenci i absolwenci Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach, zdobyli nagrody na najważniejszych jazzowych konkursach zarówno w Polsce (m.in. Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Blue Note Poznań Competition, Young Krokus Jazz Competition), jak i na arenie międzynarodowej (European Young Artists’ Jazz Award w Burghausen).
Michał Aftyka — kontrabas
Marcin Elszkowski — trąbka
Marcin Konieczkowicz — saksofon altowy
Tymon Kosma — wibrafon
Stefan Raczkowski — perkusja
WSPOŁBRZMIENIA 2023 — Trasa Laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Improwizowanej
Trasa koncertowa WSPOŁBRZMIENIA 2023 to realizacja nagród przyznanych w pierwszej edycji konkursu. Laureaci — Michał Aftyka Quintet, Muizk Nva Lab oraz Marcin Pater Trio — zaprezentują się w serii 16 występów rozlokowanych na terenie całej Polski. Z koncertami zawitamy do miast i gmin, które dzięki zaangażowaniu mieszkańców wyróżniono w konkursie „Nasz Zabytek”.
WSPOŁBRZMIENIA 2023 to przede wszystkim promocja wybitnych talentów z kręgu muzyki improwizowanej w Polsce. Podczas koncertów będzie można odkryć różnorodności i głębię ekspresji muzycznej, którą oferuje improwizacja.
Koncerty otworzą przestrzeń na prezentację oryginalnych utworów, gdzie twórczość artystyczna przeplata się z momentem jej wykonania. Wymagające od wykonawców zarówno odwagi, jak i kreatywności, spotkania te zaoferują publiczności bogate wrażenia, pozostawiając trwały i ciepły ślad w pamięci uczestników.
Informacje o Ogólnopolskim konkursie Muzyki Improwizowanej WSPÓŁBRZMIENIA
WSPÓŁBRZMIENIA — Ogólnopolski Konkurs Muzyki Improwizowanej to unikalne wydarzenie, które ma na celu promowanie i wyróżnianie najbardziej utalentowanych artystów w dziedzinie muzyki improwizowanej w Polsce. Konkurs jest otwarty dla muzyków instrumentalistów, wokalistów oraz zespołów, a jego celem jest pokazanie różnorodności i bogactwa muzycznej ekspresji, jaką oferuje improwizacja.
Konkurs jest skierowany do szerokiej gamy gatunków muzycznych, w tym jazzu, bluesa, muzyki współczesnej, instrumentalnej, a także wokalno-instrumentalnej. Współbrzmienia stwarzają przestrzeń do prezentacji autorskiej ekspresji. Wymaga to od uczestników umiejętności improwizacji, oryginalności i kreatywności.
Organizowany przez Fundację Most the Most Konkurs składa się z pięciu etapów: naboru zgłoszeń, preselekcji, głosowania internetowego przez lokalne społeczności, wyboru finalistów i finałowych przesłuchań na żywo. Zwycięzcy otrzymują atrakcyjne nagrody, w tym możliwość nagrania własnego albumu i spotkania z wybitnymi artystami.
WSPÓŁBRZMIENIA to nie tylko konkurs, ale także platforma do nawiązywania cennych kontaktów, wymiany doświadczeń i inspiracji między artystami, jak również okazja do zdobycia uznania na scenie muzyki improwizowanej.
Zachęcamy do śledzenia informacji o konkursie i jego nowych edycjach. Zapraszamy do odwiedzenia strony https://mostthemost.pl/wspolbrzmienia-ogolnopolski-konkurs-muzyki-improwizowanej/
O Fundacji Most the Most
Misją Fundacji Most the Most jest budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Fundacja inicjuje zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Wspiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby, w których tworzenie i realizację włączona jest społeczność lokalna.
Michał Aftyka Quintet — nowa generacja polskiej muzyki improwizowanej. Swoją muzyką komunikują emocje targające współczesnym człowiekiem — od bezwstydnego zachwytu nad teraźniejszością, przez zagubienie w niefalsyfikowanych teoriach po strach, związany z rozwojem najnowszych technologii.
Michał Aftyka Quintet to zdobywcy Grand Prix XXIV Przeglądu Jazzowego Sax Clubu w Gdyni (2023) oraz laureaci programu „Jazzowy Debiut Fonograficzny” organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. We wrześniu, nakładem wydawnictwa Multikulti, ukaże się ich debiutancka płyta „Frukstrakt”.
Członkowie zespołu są laureatami większości konkursów jazzowych w Polsce (m.in. Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Blue Note Poznań Competition, Young Krokus Jazz Competition) oraz za granicą (Jazz European Young Artists’ Jazz Award Burghausen). Na swoim koncie mają kilkanaście płyt (w tym dwie płyty nominowane do Fryderyków w kategorii Jazzowy Debiut).
Michał Aftyka — kontrabas
Marcin Elszkowski — trąbka
Marcin Konieczkowicz — saksofon altowy
Tymon Kosma — wibrafon
Stefan Raczkowski — perkusja
Wszyscy członkowie są absolwentami lub studentami Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach.
Bezpłatne wejściówki do odebrania w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów w Mościsku a więcej szczegółów pod nr telefonu 74 830 31 42 lub 500 000 258.
Ilość miejsc ograniczona.