Dlaczego flaga jest biało-czerwona

30 kwietnia w bibliotece w Mościsku odbyły się zajęcia dotyczące jednego z najmłodszych świąt – Dnia Flagi Rzeczpospolitej.
Okazuje się, że cynober, czerwony i karmazyn różnią się od siebie a odcień na naszej fladze jest dokładnie określony i nie każda czerwień jest czerwienią właściwą. Barwy biała i czerwona zostały po raz pierwszy uznane za narodowe 3 maja 1792 r., w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Na świecie jest kilka flag, których wygląd może zdziwić. Na fladze Mozambiku odszukamy książkę, motykę, a także AK-47, czyli popularnego kałasznikowa a na fladze Maroka widnieje pentagram. Nie o kult sił nieczystych tu jednak chodzi a o pięć podstawowych zasad islamu.
Dzieciom najbardziej spodobała się flaga powiewająca nad Guam, niewielką wyspą w południowej części archipelagu Marianów. Ocean, plaża, żaglówka i palma zachęcają do podróży. Wyobraźnię poruszył także bezskrzydły smok Druk z flagi Bhutanu.
A jakie skojarzenia budzą kolory na naszej fladze? Zobaczcie sami:
D.W.