„Z książką na walizkach”

Powiększ obraz

03.02-28.03.2014

Akcja pod hasłem „Z książka na walizkach” ma już swoją dziesięcioletnia tradycję. Główną jej ideą jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży przez propagowanie książki i bibliotek. Wokół idei propagowania czytelnictwa udało się skupić szereg twórców w osobach: pisarzy, ilustratorów, literaturoznawców oraz instytucji: wydawnictwa, biblioteki publiczne, szkoły, przedszkola, domy kultury w miastach i wsiach województwa dolnośląskiego.
W latach 2004-2013 głównymi organizatorami akcji byli: Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, Zakład Narodowy im. Ossolińskich – Wydawnictwo, Wydawnictwo Literatura, Akapit Press z Łodzi oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział we Wrocławiu.
Od 2004 roku w imprezę włączyło się szereg współorganizatorów.
Biblioteki wykazały dużą aktywność w organizacji tego przedsięwzięcia. W 2012 roku w akcji zdecydowało się wziąć udział 39 bibliotek, imprezę zorganizowano na terenie 153 gmin, co stanowi 90% liczby gmin w województwie.
Każdy z pisarzy podczas akcji, w ciągu trzech dni odbywał szereg spotkań w miastach, miasteczkach i wsiach na terenie całego Dolnego Śląska. Z Wrocławia wyruszały samochody z ekipą, której głównym bohaterem był znany i popularny pisarz – twórca książek dla dzieci. Do tej pory wystąpiło ich 31 (niektórzy wielokrotnie), a uzupełnienie programu stanowiły spotkania z ilustratorem, wydawcą książek, krytykiem literatury dziecięcej, popularyzatorem wiedzy. Prezentowali oni swoją twórczość zachęcając dzieci i młodzież do czytania i odwiedzania bibliotek.
Bibliotekarze przy pomocy nauczycieli oraz animatorów życia kulturalnego w miastach i wsiach co roku pracowali na rzecz imprezy przez wiele miesięcy, aby dzieci i młodzież była należycie przygotowana na przyjęcie twórców.
W ramach akcji organizowane były kolejne edycje Dolnośląskiego Turnieju Młodych Recenzentów. Przedmiotem turnieju była recenzja literacka lub plastyczna przeczytanej książki. Ogłoszenie wyników Turnieju, rozdanie nagród oraz wystawa prac plastycznych odbywała się podczas imprezy finałowej akcji „Z książka na walizkach”. Zadaniem bibliotek było rozpropagowanie idei i regulaminu konkursu wśród dzieci i młodzieży.

Wanda Chotomska oraz bibliotekarze z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej – Jerzy Kumiega i Iwona Podlasińska – z okazji „Książki na walizkach” napisali podczas finału w Dzierżoniowie w 2005 r. roku piosenkę, którą dzieci co roku śpiewały na spotkaniach z twórcami i wykonywały podczas inauguracji i finału na scenie:

 

Piosenka przewodnia akcji „Z książką na walizkach”:

Na Dolnym Śląsku z dziećmi czytamy

Czytają babcie czytają mamy

Czyta nam dziadek czyta i tato

Wszyscy czytamy przez całe lato

 

Czytamy również przez całą jesień

O czym od dawna Na Śląsku wie się

I nawet zima

Nas nie zatrzyma

Czytamy kiedy

Mrozi nas zima

 

A kiedy wiosna

Zastuka do nas

I z tą piosenką

wpadnie do bramy

 

Czytamy książki

Czytamy książki

Jak rok okrągły

Książki czytamy

 

Oraz zwrotka z 2007 r.:

Czy pada deszczyk

Słoneczko świeci

Czytajmy dzieciom

Piszmy dla dzieci.