ZOBACZYĆ NIEWIDZIALNE

zobaczyc-niewidzialne-plakat

 

Jak postrzega się rzeczywistość, gdy jeden ze zmysłów jest nieobecny?

Zapraszamy do obejrzenia wystawy związanej z osobami niewidzącymi. W Galerii Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów można przez cały październik nie tylko oglądać ale także dotykać wyeksponowanych przedmiotów. Do dyspozycji zwiedzających oddaliśmy m.in. niewidzialną mapę Wrocławia, będącą przewodnikiem po stolicy Dolnego Śląska. Przewodnikiem specyficznym, ponieważ stworzonym przez osoby, które nigdy nie mogły zobaczyć swojego rodzinnego miasta. Doskonałym uzupełnieniem tej pozycji stał się Tyflokartograficzny album ważnych skrzyżowań i przejść drogowych we Wrocławiu i okolicach Uniwersytetu Wrocławskiego.

Na wystawie prezentowane są również książki w alfabecie Baille’a oraz najnowsze metody pomagające osobom niewidomym na kontakt z literaturą i tekstami użytkowymi.

Wystawa pomaga przyjrzeć się światu osób z dysfunkcją narządu wzroku. To wprawdzie jedynie wycinek tego świata, ale może dzięki niemu odwiedzający wystawę zechcą ów wycinek dopasować do całości i doceniając swój wzrok, nie tylko patrzeć, ale i ZOBACZYĆ.

Zaprezentowane na wystawie zbiory pochodzą z Działu Książki Mówionej Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.