Do Mościska zawitała kolejna wystawa wypożyczona dzięki uprzejmości Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Jej bohaterem jest Jan Brzechwa – autor bajek i wierszy dla dzieci, satyrycznych tekstów dla dorosłych, piosenek a także tłumacz literatury rosyjskiej. Pana Kleksa, Pchłę Szachrajkę czy Kaczkę Dziwaczkę znają dzieci i dorośli. Nieco trudniej przywołać wersy z utworu Pan Doremi i jego siedem córek czy Krasnoludki w ciepłych krajach. Kolorowe plansze pomagają nieco usystematyzować wiedzę na temat twórczości jednego z najbardziej lubianych i cytowanych pisarzy.
17 stycznia pojawili się w drzwiach biblioteki podopieczni Fundacji Pokolorujmy Szarość, aby zajrzeć do przestronnego świata Jana Brzechwy. Wszystkich zaintrygowała postać Ciaptaka. Ponieważ nawet sam autor nie był w stanie go opisać postanowiliśmy sami zabrać się do dzieła i z zakamarków naszej wyobraźni wyciągnąć na światło dzienne portrety Ciaptaków. Każdy inny, z różną liczbą nóg, głów i ogonów. Nawet korsarz Palemon, na którego okręcie gościliśmy po plastycznych zmaganiach, nadal nie umiałby odpowiedzieć: „czy to jest odmiana ptaka, czy może roślina taka, czy może garnek, czy bania, czy może głowa barania?”.

Wystawa „Brzechwa dzieciom” będzie czynna do połowy kwietnia.