,,19 kwietnia 2018 roku przypada 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
Dlaczego żonkile?
Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu”.
Już po raz kolejny w Bibliotece podejmujemy akcję wykonania żonkili oraz przekazania ich mieszkańcom, gdyż w ten sposób chcemy zwrócić ich uwagę na upamiętnienie bohaterskiego zrywu w getcie. Pod kierunkiem Pani Jadwigi Połcik dzieci wykonały w bibliotece piękne żonkile i zostawiły je w pobliskim sklepie. Mieszkańcy podczas zakupów będą mieli okazję przekonać się, że największą troską w edukacji obejmujemy pamięć o bohaterach, a także otrzymać symboliczny kwiat, który będzie przypominał o wielkiej prawdzie głoszącej że ,,łączy nas pamięć”.

Dziękujemy dzieciom oraz Paniom Jadwidze Połcik i Alicji Najwer za udział w tej szlachetnej akcji.

mk