Biblioteczna Szkoła Mistrzów Reportażu

czyli….

jak nie przegapić zła, ustalić kiedy proza reportażu osiąga kunszt

oraz jak posiąść umiejętność chłodnej obserwacji, a jednocześnie być empatycznym na przykładzie książki Jacka Antczaka ,,Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall”

DSC_0125

Paczka Literacka okazała się absolutnym hitem czytelniczym w Ostroszowicach. Początkowo myślałam, że książki, które otrzymaliśmy, daleko odbiegają od preferencji czytelników. Dopiero po dokładnej analizie tytułów oraz tematów zorientowałam się, że jesteśmy w posiadaniu absolutnych perełek czytelniczych. Książki z Paczki Literackiej to wspaniała inspiracja do przeprowadzenia interesujących wydarzeń promujących czytelnictwo. Wśród otrzymanych książek znalazły się dwa audiobooki. Fantastyczne! Jeden z nich 20 października omawialiśmy na spotkaniu w Dyskusyjnym Klubie Książki. ,,Ja urbanator. Awantury muzyka jazzowego” czytany przez Andrzeja Chyrę cieszy się tak wielkim uznaniem wśród czytelników, że musieliśmy losować kolejność wypożyczeń. Ponadto ze zdwojoną siłą wróciły dawniejsze zainteresowania muzyką jazzową, więc dokładnie śledzimy teraz co w trawie piszczy i gdzie we Wrocławiu można posłuchać tej wykwintnej muzyki.

Historia następnej paczkowej książki pojawiła się w momencie kiedy nauczycielka języka polskiego zwróciła się do mnie z prośbą o zorganizowanie w bibliotece spotkania z młodzieżą i porozmawiała z nimi o oryginalnym zawodzie reportera. Od razu pomyślałam o tym, że w Paczce Literackiej jest przecież książka Jacka Antczaka ,,Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall”. 25 października zaprosiłam do biblioteki młodzież, która jak się okazało z zapałem czerpała wiedzę o sztuce reportażu i zachwyciła się mistrzynią tego gatunku Hanną Krall.

Temat spotkania: ,,Zawód- Reporter”

Punktem wyjścia była prezentacja książki, jej bohaterki Hanny Krall oraz autora Jacka Antczaka. Uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób powstała ta opowieść w formie wywiadów z pisarką i jakie tematy porusza. Następnie obejrzeliśmy film w którym znakomita pisarka opowiada o swoich inspiracjach, o milczeniu, bardzo konkretnych zdaniach skierowanych do rozmówców, umiejętności chłodnej obserwacji i jednocześnie zachowaniu empatii, o tym jak nie przegapić zła, które w przestrzeni sąsiaduje z dobrem i jak należy je umiejętnie wypatrzyć. Według Hanny Krall reporter jest: ,,pośrednikiem między tym co się wydarzyło i czytelnikami„. Pisarka mówiła o tym, że w reportażu należy opowiadać jak jest w życiu.

,,Zawsze staram się, żeby postacie miały imię i nazwisko„. Celna wskazówka mówiąca o tym że ,,o narodzie należy pisać przez pojedyncze losy!” utkwiła młodym słuchaczom w pamięci. Młodzież z uwagą i zaangażowaniem podeszła do literackiego spotkania w bibliotece. Dzięki Paczce Literackiej otrzymała w prezencie nie tylko świetną książkę , ale przede wszystkim dowiedziała się, że napisanie dobrego reportażu poprzedza zdobywanie gruntownej wiedzy literackiej, spryt pisarza, obiektywizm, empatia, umiejętność analizowania rzeczywistości. Swoje fascynacje reportażem i zawodem reportera uczestnicy przenieśli na wizualizację cech dobrego reportera. Wzorując się oczywiście na mistrzyni Hannie Krall.

To było bardzo satysfakcjonujące spotkanie. Szkołę Dobrego Reportażu w bibliotece rozpoczynamy bardzo pozytywnie!

Maria Kirkiewicz