Warsztaty artystyczne, degustacja przetworów i pyszne specjały zamknięte w słoikach – to tylko część atrakcji, jakie czekały na gości „Festiwalu Słoików”. W sobotę w Mościsku zaprezentowały się koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia i lokalni rękodzielnicy z naszego regionu. Tegoroczny festiwal połączony był z „Prezentacjami Rękodzieła Wsi Dolnośląskiej” zorganizowanymi w ramach projektu „Kuźnia wiedzy i doświadczeń w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu”. Na realizację przedsięwzięcia gmina Dzierżoniów pozyskała środki z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. W Mościsku odwiedzili nas partnerzy z gmin Kłodzko i Lubawka, którzy wraz z liderami z gminy Dzierżoniów wzięli udział w wielu ciekawych zajęciach, m.in. z ozdabiania słoików według dawnych tradycji i w warsztatach piernikowych. Uczestnicy poznali też trudną sztukę tworzenia koronki czółenkowej i makram. Wysłuchali również wykładu „Jak w erze nowoczesnych technologii zachować lokalne dziedzictwo kulturowe?” przygotowanego przez Karolinę Klimek z Piernikarni Śląskiej w Niemczy. Jednym z elementów Festiwalu Słoików był konkurs na najpiękniejsze stoisko. Komisja konkursowa, w skład której weszli Zastępca Wójta Gminy Kłodzko Urszula Panterałka, Aleksandra Łuszczyńska z Urzędu Gminy Kłodzko i Andrzej Szczypka z gospodarstwa rolnego „Szczypiorki”, miała za zadanie ocenić zarówno estetykę stoisk, jak i smaki poszczególnych konkursowych dań. Wszystkie sołectwa wykazały się wielką kreatywnością, a każdy przygotowany przetwór był wyjątkowy. Po naradzie jury postanowiło przyznać pierwsze miejsce Mościsku, drugie miejsce – sołectwu Owiesno, a trzecie – sołectwu Włóki. Wyróżnienie otrzymała delegacja sołectwa Jodłownik.

Serdeczne podziękowania składamy sołtysom, delegacjom sołeckim, kołom gospodyń wiejskich oraz wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie tegorocznego „Festiwalu Słoików”.

                                                                                                                                                materiał ze strony: https://www.ug.dzierzoniow.pl/wydarzenia/festiwal-sloikow-w-moscisku-2

Partnerem wydarzenia była Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta.

GALERIA ZDJĘĆ

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020