DKK
Każde spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki w Ostroszowicach z najmłodszymi Motylami Książkowymi powoduje uczycie zachwytu nad nieograniczoną fantazją dzieci w wieku przedszkolnym. Podobnie było 18 kwietnia w przedszkolu, gdy dzieci zastanawiały się nad tym, czy mogą mieć wpływ na realizację swoich marzeń.
Inspirację do wypowiedzi zaczerpnęliśmy z książki Guridiego ,,Cień”. Książka ta zachwyciła dzieci filozoficznymi stwierdzeniami i sugestywnymi obrazami.
Dzięki kolorowym marzeniom czarnego cienia słuchacze chętnie opowiadali o swoich marzeniach i ich wpływie na dobre zmiany.
Konkluzja mówiąca o akceptacji własnej osoby i docenianiu dziecięcych możliwości uświadomiła dzieciom, że należy sięgać po śmiałe marzenia, być przykładnym, silnym niczym skała, pewnym niczym płomień, lekkim jak obłok i pięknym jak kwiat. Według dzieci to ten czarny cień ma ogromne możliwości, gdyż może przybierać różne kształty.
,,I wiedział, że jest czymś więcej” – pisze autor. Końcowe pytanie skierowanie do dzieci ,,a Ty…wiesz?” otworzyło dyskusję  na temat marzeń o przyszłości.
mk