Ubiegły rok był wyjątkową historycznie chwilą dla wszystkich Polek i Polaków. Świętowaliśmy nie tylko 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj, ale również 100-lecie uzyskania przez kobiety praw wyborczych. Polska, jako jeden z pierwszych krajów na świecie, przyznał kobietom prawo do wybierania panującej władzy. W wyborach mogły wziąć udział  26 stycznia 1919 roku.                                                                           „Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice” Joanny Kończak to książka, która stała się podstawą naszych spotkań 6 i 7 czerwca w Galerii Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów. Wydawnictwo Nasza Księgarnia postanowiło wykorzystać ilustracje Karoliny Matyjaszkowicz i stworzyć ciekawą wystawę łącząc tekst i obraz. Zajrzeliśmy do książki o Malali Renaty Piątkowskiej, dokładnie przyjrzeliśmy się portretowi twórczyni Harrego Pottera, zaglądając do pierwszego rozdziału o małym czarodzieju, sprawdziliśmy czym zajmuje się prymatolożka i poszukaliśmy w tabletach obrazów Fridy Kahlo.

Podczas zajęć pojawiły się także takie pojęcia jak sufrażystka, pensja dla dziewcząt,  gorset, mereżka i haftowanie. Sporo z nich trzeba było objaśniać. Pomogły w tym zadaniu jak zwykle niezawodne książki. Naszym spotkaniom towarzyszyły  pozycje o kobietach, ale i te przez nie pisane, które warto podarować i czytać nie tylko dziewczynkom! Historie o silnych, wypływowych kobietach, które mimo przeciwności losu, osiągnęły sukces, są ogromną inspiracją dla współczesnych dziewcząt. Dziesięciolatka na tronie, pierwsza kobieta zajmująca się chirurgią, agentka, dziewczyna szpieg to  opowieści o dziewczynach i kobietach, które nie uznawały słowa „niemożliwe”.

Moderator DKK w Mościsku
Danuta Wiśniewska