Nigdy nie poniosłem porażki. Znalazłem tylko dziesięć tysięcy sposobów, które nie działają.  Thomas Edison

Czy kodowanie to potrzebna i niezbędna umiejętność dla najmłodszych? Kodowanie pozwala tworzyć rozwiązania problemów. Doświadczenie własnej skuteczności i sprawczości w rozwiązywaniu zagadnień jest dla dziecka wspaniałym, wspierającym doświadczeniem, które przekłada się na wszystkie dziedziny życia. Programowanie wymaga dostrzegania i nazywania problemów oraz poszukiwania niestandardowych rozwiązań w niezwykły sposób łącząc świat przedmiotów ścisłych i humanistycznych. Programowanie to także umiejętność współpracy i uwzględniania różnych stanowisk. Krytyczne i kreatywne myślenie, które za tym idzie, ma również wpływ na komunikację wymuszając  precyzyjne formułowanie swoich oczekiwań i działań.
Umiejętność kodowania pozwala na bycie aktywnymi uczestnikami świata cyfrowego. To niezwykle ważne aby dzieci nie tylko biernie konsumowały to, co ma im do zaproponowania świat mediów cyfrowych.

Biblioteka daje im szansę współtworzenia tego świata.

W październiku rozpoczął się cykl szkoleń dla najmłodszych. Już od 5 października w Bibliotece w Uciechowie na wszystkich chętnych czekał elektroniczny kurs kodowania. Impulsem stał się odbywający się w tym czasie Europejski Tydzień Kodowania. Na specjalnie przygotowane dla najmłodszych zajęcia przybyły przedszkolaki z placówki w Uciechowie. Zbudowaliśmy własnego robota a dzieci samodzielnie napisały swoje pierwsze linijki kodów.
Kolejna grupa czekała już 21 października w Tuszynie. Przedszkolaki poznały małą myszkę, którą musiały doprowadzić do orzecha. Szybko poradziły sobie z pierwszymi poleceniami i mogły zajrzeć do tabletów, gdzie czekała na nich elektroniczna kontynuacja naszych zabaw na podłodze.
Swoją przygodę z kodowaniem rozpoczęli także podopieczni Fundacji Pokolorujmy Szarość. 6 listopada mogli spróbować swoich sił podczas przygotowanych dla nich zajęć w Bibliotece w Mościsku. Wiedza zdobywana podczas zabawy daje najlepsze rezultaty o czym przekonały się także dzieci w Bibliotece w Piławie Dolnej, gdzie program nauki podstaw programowania dotarł dzień później. Uczniowie klasy drugiej w lot łapali polecenia i wskazówki. Niektórzy pobili rekordy i wskoczyli w niezwykle krótkim czasie na wyższy poziom.

Na chętnych czeka kolejna tura spotkań. Tym razem poznamy roboty Photon i spróbujemy się z nimi porozumieć.

Dziękuję wszystkim bibliotekarzom, nauczycielom i opiekunom za pomoc podczas przeprowadzonych spotkań.

Danuta Wiśniewska