Własna czcionka? Czemu nie! Wystarczy nieco wyobraźni i Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku, gdzie 16 maja dotarła     I klasa ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika z Pszenna.imiona kolaż
Na dzieci czekała książka „Panna Jones i Książkowe Emporium” Sylvii Bishop. Czytelnicy biblioteki mogą się nią cieszyć dzięki konkursowi zorganizowanemu przez Barbarę Marię Morawiec (Lustro Biblioteki) oraz Wydawnictwo Zielona Sowa. Do nas także dotarła paczka z frapującymi przygodami Znajdy Jones.
Pierwsze minuty upłynęły małym gościom na poznaniu wszystkich bibliotecznych zakamarków. Najwięcej wygody obiecywały piankowe klocki z działu książek dla dzieci i właśnie tam cała grupa poznała przygody rodziny Jonesów. Pierwszoklasiści doskonale dali sobie radę z wszelkim zadaniami, które czekały na nie podczas trwania warsztatów. Uważnie słuchając potrafiły odnaleźć salę ze słownikami i odczytać zaznaczone w nich hasła, poznały tajniki kaligrafii i z wielkim pietyzmem odwzorowały nawet potrójnie zawijane symbole. Wprawdzie ilość nagromadzonej w nich energii nie pozwoliłaby im zostać średniowiecznymi skrybami, za to świat tabletów pochłonął ich całkowicie. Dzięki aplikacji Polona Typo każdy mógł przekształcić swoje imię w małe dzieło sztuki, w którym znalazły się litery z publikacji powstałych na przestrzeni ostatnich sześciu wieków.
Więcej kreatywnej energii wymagało stworzenie własnej słomkowej czcionki – przez niektóre litery można było bez trudu poczęstować się lemoniadą J. W bibliotece powstała też tymczasowa sala tajemniczych paczek, które znalazły nowych właścicieli po szybkim odnalezieniu właściwych numerów, ukrytych na bibliotecznych półkach.
Może nowa słomkowa czcionka skłoni kogoś do napisania listu do Znajdy Jones?

Danuta Wiśniewska

zdj. Danuta Wiśniewska, Marta Siekierka

Lustro Biblioteki indeks