Któż nie zna filmowego Kazimierza Pawlaka z trylogii „Sami swoi”, Ryszarda Popiołka z serialu „Dom”, czy Kiedrosa sierżanta Legii Cudzoziemskiej z „Jak rozpętałem II wojnę światową”? We wszystkie te role wcielił się niezapomniany polski aktor Wacław Kowalski – archetypowy kresowiak. Laureat nagrody „Wiktora” dla najbardziej popularnej postaci TVP w 1988 roku  ma na swoim koncie blisko 100 ról filmowych i 200 teatralnych.
Ekspozycja, którą można do końca sierpnia zobaczyć w galerii Biblioteki w Mościsku, została przygotowana w ubiegłym roku z okazji 50-lecia komedii „Sami swoi” oraz 101-lecia urodzin aktora przez MDK w Lubaniu. Wystawa dotarła do nas z Gostkowic, gdzie znajduje się „Muzeum Samych Swoich”, prowadzone przez Edwarda Masłowskiego, który magii filmu uległ będąc już w szkole podstawowej. Za swoją działalność na rzecz krzewienia pamięci osadników na ziemiach odzyskanych,  został odznaczony „Krzyżem Kresowym”.
„Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie”, „Wszystko, co po tamtej stronie płota, to twój wróg. – Kot też? – Też!”; „Ty taki gapowaty, że cię tylko w telewizji pokazywać”; „Człowiek to nie koń” – to niektóre cytaty z trylogii Chęcińskiego, które żyją już własnym życiem i które nieodmiennie wiążą się w naszej pamięci z Wacławem Kowalskim. Doskonale opracowana wystawa pozwala na poznanie wielu ciekawych szczegółów z życia aktora i spojrzenie na jego postać w nieszablonowy sposób.
Ekspozycja wystawy skrócona do dnia 07.08.2018 r.