W środę 30 maja w bibliotece w Ostroszowicach odbyło się spotkanie z uczniami klasy I w ramach projektów edukacyjnych: Artystycznie. Kreowanie, Wychowanie oraz Wiem, Czuję. Pomagam! Celem tego spotkania było uświadomienie dzieciom jak ważne jest rozpoznawanie potrzeb własnych i innych ludzi. Inspiracją zaś bajka Mkukusu i pierwsza kropla wody z cyklu Mądre bajki z całego świata. To dzięki niej uczniowie w pełni uświadomili sobie  jakie mają potrzeby i co im jest potrzebne, by je zaspokoić. Dyskusja dotycząca głównego przesłania baśni pomogła dzieciom zrozumieć treści dotyczące rozmowy tajemniczej roślinki z chłopcem. Chodzi o diagnozowanie potrzeb i sposobach ich zaspokajania.Trudność dokonywania wyborów uczniowie przetestowali podczas udziału w zabawie ,,Loteria”. Każdy wybrany los należało samodzielnie odczytać i dokładnie uzasadnić jak zostanie wykorzystany. Przykładowo:  Wyobraź sobie, że wylosowałeś kupon do wesołego miasteczka na jedną z dostępnych atrakcji . Co wybierasz? albo: Wyobraź sobie, że wylosowałeś kupon na gałkę lodów. Jaki smak wybierasz?
To były bardzo  trudne wybory. Wymagały zastanowienia. Podobnie było gdy uczniowie częstowali się ciastkami, z których należało wybrać jeden smak i uzasadnić wybór.
Nasze wyjątkowe spotkanie w bibliotece uświadomiło dzieciom wiele prawd uniwersalnych.
Bardzo ważne jest umiejętne reagowanie na potrzeby własne i innych ludzi. W konkluzji spotkania powstało motto:
Potrzeby innych są tak samo ważne jak nasze.

mk