Noc Bibliotek w Ostroszowicach z Pablo Picassem, Narodowym Czytaniem, Koncertowaniem, Kapsułą Czasu, filmem i Flirtem z literaturą

Tysiąc osiemset siedemdziesiąt cztery biblioteki uczestniczyły w Nocy Bibliotek. W tym także nasza. Organizatorzy zadbali o to, aby podczas tego wydarzenia uczestnicy w bibliotece poczuli się komfortowo. Noc Bibliotek w Ostroszowicach miała kilka odsłon. Celem wydarzenia była promocja czytania ,biblioteki oraz dobra zabawa i wspólne spotkanie z czytelnikami. Nasze spotkanie w bibliotece rozpoczęliśmy od Flirtu z Niepodległą, dzięki której młodzież odkryła zabawną grę opartą na cytatach z utworów wydanych w Polsce ok. 1918 roku, która uczy, bawi i rozwija relacje między sobą nawzajem.nb_2018_logo_0
Narodowe Czytanie Antologii Niepodległości przybliżyło uczestnikom historię powstania „Pieśni Legionów Polski”.
Interesujący wykład historyczny wygłosił historyk Janusz Głód.
Odkryliśmy, że Józef Piłsudski zafascynował się Legionami Polskimi we Włoszech, utworzonymi w latach 1797-1807 przez Jana Henryka Dąbrowskiego i w 1914 utworzył legiony, które stały się zalążkiem państwa Polskiego.
Dzięki Nocy Bibliotek wspólnie odbyliśmy także wspaniałą Podróż w przyszłość. W sondzie ulicznej prowadzonej przez Filipa Porębskiego mieszkańcy Ostroszowic udzielali wypowiedzi na temat: Polska za 100lat. Wśród optymistycznych planów mówiących o tym, że Polska będzie krajem rozwiniętym technologicznie znalazły się wypowiedzi fatalistyczne opowiadające o tym, że Polski za 100 lat nie będzie na mapie, utonie w śmieciach i smogu. Optymistyczne dotyczyły problemów globalnych i głosiły, że Polska zwróci się ku Afryce i pomoże w rozwiązaniu problemów z dostępem do wody pitnej.
Wszystkie te wypowiedzi zostały zapisane i komisyjnie umieszczone w Kapsule Czasu.

Muzykowanie podczas Nocy Bibliotek to kolejny punkt na naszej mapie wydarzenia. Julia Sokalska -skrzypce i Michał Gromadzik -gitara akustyczna, wystąpili z Koncertem dla Niepodległej. Wytworzył się nadzwyczaj wytworny klimat. Oczarowani słuchacze wielkimi brawami nagrodzili młodych muzyków.
Oczekiwany seans filmowy dopełnił w całości nasze spotkanie z kulturą i historią. Z przyjemnością obejrzeliśmy wspólnie film Tarapaty w reżyserii Marty Karwowskiej. Zawarty w filmie motyw Syrenki narysowanej na murze pewnej kamienicy przez Pabla Picassa w 1948 roku podczas pobytu
w Warszawie doskonale wpisuje się w historię, którą podążaliśmy wytrwale podczas pamiętne Nocy Bibliotek 2018 w Ostroszowicach.

Ta niezapomniana kulturalna Noc Bibliotek na długo pozostanie w pamięci uczestników. To nasz kolejny Przystanek Niepodległości. Prawdziwe święto Radości.

Maria Kirkiewicz
Filia w Ostroszowicach