W cieniu drzew, tuż przy ruinach zamku w Owieśnie, odbył się po raz trzynasty obrzęd nocy świętojańskiej.                          15 czerwca każdy chętny mógł uczestniczyć w SPOTKANIACH Z KULTURĄ I HISTORIĄ NA ZAMKU W OWIEŚNIE, poczuć jak rycerz lub dama oraz nauczyć rzucać oszczepem lub strzelać z łuku, w czym pomagało z zapałem Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Triskelion. Nawet z zamkniętymi oczami można było trafić pod namiot Piernikarni z Niemczy, gdzie na poczekaniu powstawały cudownie pachnące małe wypieki. Równie smacznie było  na stoisku Owiesna – Wsi Okrągłego Zamku i Stowarzyszenia „Razem dla Wsi”. Oglądając występ błazna Ruphusa Raphusa można było stworzyć rodzinny herb i poznać tajemnice ziół, szczególnie tych związanych z nocą świętojańską. Dla najmłodszych wielką radością okazała się możliwość pomalowania twarzy, radosnych skoków na dmuchanych zjeżdżalniach i udział w poszukiwaniu prawdziwego skarbu.                                                                                  Rodzinne skupiska przy stanowisku kowala i prządki nie były przypadkowe. Nie łatwo w dzisiejszych czasach zobaczyć prawdziwy kołowrotek w akcji!                                                                                                                         Uciekając przed nadciągającą burzą i katem dzierżącym w dłoni lśniący topór puszczano na wodę kolorowe wianki. Czy znaleźli się śmiałkowi, którzy w towarzystwie błyskawic wyciągali je z wody?
Nad bezpieczeństwem uczestników imprezy czuwali jak zawsze czujni strażacy z OSP Ostroszowice, nie bacząc na feralną trzynastkę. Dziękujemy wszystkim za pomoc w realizacji wydarzenia.

Organizatorami wydarzenia były: gmina Dzierżoniów, Stowarzyszenie „Razem dla Wsi”, Rada Sołecka Owiesna, Koło Gospodyń Wiejskich z Owiesna oraz Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków starostwa powiatowego.

D.W.