Ferie w bibliotece każdego dnia zaskakują małych czytelników.
Chodzi o to, żeby każdy mógł odkrywać nowe możliwości w jak najbardziej atrakcyjny sposób. 5 lutego w bibliotece w Ostroszowicach odbył się warsztat cukierniczy prowadzony przez Panią Patrycję Wojtachnę, która opowiedziała dzieciom jak powstaje piernikowe ciasto oraz kolorowy lukier. Zaciekawione dzieci poznały 6 kroków niezbędnych do uzyskania obłędnie pachnących pierników w formie serduszek.
KROK 1:
W garnuszku rozpuścić masło oraz miód, a następnie przestudzić.
KROK 2:
Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę dodając cukier. Następnie ciągle ubijając dodać żółtka.
KROK 3:
Ciągle delikatnie ubijając dodawać na przemian mąkę przesianą wraz z kakao, sodą i przyprawą do piernika oraz rozpuszczone masło z miodem i jogurt maturalny.
KROK 4:
Ciasto dokładnie wymieszać i przełożyć do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w temp. 180 st. ok. 20-25 min.
KROK 5:
Upieczone ciasto wyjąć z piekarnika, wystudzić, a następnie foremką powycinać serduszka.
KROK 6:
Można przystąpić do lukrowania!

Pełna koncentracja i wielka cisza towarzyszyła małym wykonawcom podczas lukrowania pierników.
To był bardzo twórczy dzień.

Efektowne piernikowe serduszka zostaną wręczone kochanym osobom.
Ach ta biblioteka!
Uczy, bawi, rozwija, wychowuje… Jest pięknie…
mk