Ekslibris  jest znakiem własnościowym książki, najczęściej ozdobnym, wykonanym w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru. Typowy ekslibris jest małą, zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. W prostszej formie może to być np. pieczątka. Projektowanie ekslibrisów jest jedną z dziedzin grafiki artystycznej. Ich tworzeniem zajmowało się wielu znanych grafików, rytowników i typografów a zbieranie ekslibrisów stało się jedną z dziedzin kolekcjonerstwa.

Dzięki międzynarodowej wystawie ekslibrisów, która zawitała do Biblioteki w Mościsku, zorganizowane zostały warsztaty projektowania własnych znaków. Pomysłowe prace, pełne szczegółów i oczywiście podpisane, zostały zeskanowane i wydrukowane. Ich twórcy mogą je wykorzystać w swoich biblioteczkach domowych. 25 listopada upłynął w tonacji czarno-białej. Nawet małe rączki dały sobie radę z tworzeniem kontrastowych obrazków.

Zapraszamy do czytelni, gdzie przez cały grudzień można obejrzeć VI międzynarodowa wystawę ekslibrisów „Rok Czeski”. Na wystawie możemy podziwiać prace 27 twórców z 8 państw. M.in. z Japonii, Hong Kongu, Argentyny, Czech, Słowenii i Norwegii.

D.W.