W czwartek 09 lutego w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów odbyły się eliminacje gminne XXII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego „Pegazik”.
„Po kilku dniach mama odebrała okulary i przyniosła do domu. Kazała mi przymierzyć. Rozkaz to rozkaz. Przymierzyłem i wiecie co? Świat stał się jakiś wyraźniejszy. Film w telewizji mogłem oglądać z kanapy, a nie jak ostatnio, kiedy musiałem przysuwać fotel prawie do samego ekranu”. Zacytowany powyżej fragment pochodzi z książki Krystyny Drzewieckiej „Piątka z zakątka znowu w akcji”. To właśnie recytacja tekstu z tej książki w wykonaniu Kamila Kasztelana zyskała najwyższe uznanie jury w kategorii szkół podstawowych. Literatura to wszakże okulary, dzięki którym lepiej widać naszą codzienność, emocje, nadzieje i nas samych.
Różnorodny dobór repertuaru dostarczył słuchaczom i członkom komisji wielu niezapomnianych chwil. Obok wierszy m.in. Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Śliwiaka czy Jana Brzechwy pojawili się również przedstawiciele najnowszych nurtów w literaturze. John Flanagan, autorka cyklu o Harrym Potterze – J.K. Rowling a także Melanie Raabe. Swoje interpretacje wierszy i fragmentów prozy zaprezentowało szesnastu młodych reprezentantów gminnych szkół podstawowych oraz gimnazjum.
Jury w składzie: Justyna Kaczorowska, Krystyna Gliwa, Miłosz Wrzesiński, po wysłuchaniu uczestników konkursu, przyznało następujące nagrody:
W kategorii „młodsi” – klasy IV-VI (szkoły podstawowe)
I miejsce – Kamil Kasztelan
II miejsce – Aleksandra Prasał
III miejsce – Oliwia Wasilewska
Wyróżnienia otrzymały: Wiktoria Gajda i Magdalena Połcik

W kategorii „starsi” – klasy I-III (gimnazjum)

I miejsce – Julia Skorupa
Wyróżnienia otrzymały: Karolina Fyszko i Milena Zagała

W oczekiwaniu na werdykt uczestnicy konkursu oraz goście udali się na poczęstunek. Mogli również oddać swój głos i przyznać Nagrodę Publiczności. W tym roku trafiła ona do rąk Aleksandry Prasał.
Opiekunom artystycznym dziękujemy za trud włożony w przygotowanie podopiecznych.
Nagrodzone osoby będą reprezentować naszą gminę w eliminacjach powiatowych. Życzymy powodzenia i życzymy powodzenia!


D.W.