IMG_3586

                        XXIII Dolnośląski Konkurs Recytatorski „Pegazik”

 

Jak przyciągnąć uwagę widza i oczarować słuchaczy? Niestety nie wystarczy perfekcyjnie opanowany tekst. Praca zaczyna się bowiem już przy jego wyborze, który musi pasować zarówno do wieku jak i aparycji mówiącego. Podczas tegorocznych zmagań recytatorskich można było na przykład usłyszeć:
„Niesłychana rzecz po prostu,
By ktoś tak marnego wzrostu
I nędznego pchlego rodu
Mógł wyczyniać bez powodu
Takie psoty i gałgaństwa
Jak pchła owa, proszę państwa.”

To właśnie recytacja fragmentu „Pchły Szachrajki” Jana Brzechwy w wykonaniu Magdaleny Połcik zyskała najwyższe uznanie jury w kategorii szkół podstawowych. Oczywiście nieco trudniejszy repertuar wybrali starsi uczestnicy tegorocznych zmagań. Aleksandra Prasał, zdobywczyni I miejsca, zastanawiała się nad postacią Krzysztofa Kamila Baczyńskego w wierszu „W biały dzień” Wisławy Szymborskiej. Przedstawiła także fragment książki Marty Fox „Agaton Gagaton: jak pięknie być sobą”.

Różnorodny dobór repertuaru dostarczył słuchaczom  i członkom komisji wielu niezapomnianych wrażeń. Obok wierszy m.in. Wisławy Szymborskiej, Jana Brzechwy, Jana Lechonia czy Wandy Chotomskiej pojawili się również: James Dashner, Cassandra Clare i Jimmy Liao.
Swoje interpretacje wierszy i fragmentów prozy zaprezentowało w tym roku siedemnastu młodych reprezentantów gminnych szkół podstawowych oraz  gimnazjum.
Jury w składzie: Jolanta Maniecka, Justyna Kaczorowska, Kamila Kossowska, po wysłuchaniu  uczestników konkursu, przyznało następujące nagrody:

W kategorii „młodsi” – klasy IV-VI (szkoły podstawowe)

I miejsce – Magdalena Połcik
II miejsce – Kamil Kasztelan
III miejsce – Oliwia Wasilewska

Wyróżnienia otrzymali: Antonina Gendasz oraz Piotr Bieńkowski

 W kategorii „starsi” – klasa VII szkoły podstawowj; klasy II-III (uczniowie gimnazjum)

I miejsce – Aleksandra Prasał

Wyróżnienia otrzymały Anna Wasylik  oraz  Julia Skorupa

IMG_3578

W oczekiwaniu na werdykt uczestnicy konkursu oraz goście udali się na poczęstunek, zastanawiając się na kogo oddać swój głos i przyznać Nagrodę Publiczności. W tym roku trafiła ona do rąk Julii Skorupy. Dyplomy oraz nagrody w postaci bonów, dzięki którym najbliższa wizyta w księgarni będzie na pewno bardzo przyjemna, wręczyli członkowie jury oraz wójt gminy Dzierżoniów – Marek Chmielewski.

Opiekunom artystycznym bardzo dziękujemy za trud włożony w przygotowanie podopiecznych.

Wszystkie nagrodzone osoby będą reprezentować naszą gminę w eliminacjach powiatowych. Życzymy powodzenia!

D.W.