Nie węgiel, nie ropa, nie gaz, ale kultura jest naszym bogactwem – mówiła kilka dni temu Olga Tokarczuk odbierając laur Kreatora Kultury, czyli specjalną nagrodę „Polityki”. 6 lutego w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku najmłodsi pokazali, że rośnie nowe pokolenie wrażliwe na kulturę. Podczas XXV Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego uczestnicy starali się przyciągnąć uwagę i oczarować słuchaczy. Perfekcyjnie opanowany tekst to oczywiście jedynie początek. Praca zaczyna się bowiem już przy jego wyborze, który musi pasować zarówno do wieku jak i aparycji mówiącego. W tym roku mogliśmy posłuchać m. in. fragmentów prozy J. I. Kraszewskiego, A. Mielech, G. Kasdepke oraz poezji W. Broniewskiego,       W. Szymborskiej i A. Frączek.                                                                                                                                              Fragment „Tajemniczego ogrodu”  F. H. Burnett w wykonaniu Hanny Wszół zyskał najwyższe uznanie jury               w kategorii  „młodsi”. Nieco trudniejszy repertuar wybrali starsi uczestnicy tegorocznych zmagań. Kamil Kasztelan, zdobywca I miejsca, zastanawiał się nad „resztkami światła” w wierszu „Między psem a wilkiem” B. Keff. Przedstawił także fragment książki „Oskar i pani Róża” E. E. Schmitta.                                                                                 Jury w składzie: Jolanta Maniecka,  Kamila Kossowska, Damian Drozdowski po wysłuchaniu  uczestników konkursu, przyznało następujące nagrody:

W kategorii „młodsi” – klasy IV-VI (szkoły podstawowe)

I miejsce – Hanna Wszół
II miejsce – Alicja Ostrowska
III miejsce – Michał Więckowski

W kategorii „starsi” – klasa VII i VIII szkoły podstawowej:

I miejsce – Kamil Kasztelan

Wyróżnienia otrzymały Magdalena Połcik  oraz  Wiktoria Gajda

laureaci

W oczekiwaniu na werdykt uczestnicy konkursu oraz goście udali się na poczęstunek, zastanawiając się na kogo oddać swój głos i przyznać Nagrodę Publiczności. W tym roku trafiła ona do rąk Kamila Kasztelana.

Serdecznie dziękujemy opiekunom artystycznym za trud włożony w przygotowanie podopiecznych. Wszystkie nagrodzone osoby będą reprezentować naszą gminę w eliminacjach powiatowych 11 i 12 marca. Gratulujemy i  życzymy powodzenia!

D.W.

zdjęcia  J. B.-K.