Chór Ludowy „MACIEJE” z Ostroszowic

posłuchaj

Pierwsze zapiski dotyczące powstania Chóru Ludowego Macieje pochodzą z 1962 roku a ich potwierdzeniem był dokument wydany przez ówczesne Dolnośląskie Towarzystwo Kulturalno – Oświatowe we Wrocławiu. Powstał on na bazie chóru, który towarzyszył Amatorskiemu Zespołowi Teatralnemu w Ostroszowicach.
Założycielem chóru był nieodżałowany po dziś dzień wielki animator kultury Ziem Odzyskanych Pan Paweł Bas – twórca nie tylko chórów czy zespołów, ale również Amatorskiego Teatru, który pokusił się nawet na wystawienie „Moralności Pani Dulskiej”. Pod jego kierownictwem artystycznym chór działał do drugiej połowy lat osiemdziesiątych. Cieszył się nie tylko uznaniem w regionie czy też kraju, ale również poza jego granicami – chociażby w dawnych krajach demokracji ludowej (Czechosłowacja, NRD). „Macieje” zdobywały liczne nagrody i wyróżnienia zwłaszcza w cyklu regionalnych jak i ogólnopolskich przeglądów WAZA – Wiejskich Amatorskich Zespołów Artystycznych, które w tamtych latach miały wysoką rangę.
Przełom lat 80/90 to okres transformacji ustrojowej kraju a przy tym również okres marazmu śpiewaczego.
Od 1991 roku kierownikiem artystycznym i jego instruktorem został były członek Kapeli Ludowej „Macieje” – wychowanek Pana Pawła Basa – Wojciech Klaus.
Pod jego kierownictwem chór działał do końca czerwca 2007 roku. „Macieje” uczestniczyły wówczas w licznych przeglądach zespołów ludowych, zespołów ruchu seniora czy KGW, zdobywając na nich nagrody i wyróżnienia.
Od lipca 2007 do lipca 2014 roku kierownikiem chóru była Pani Irena Hanus. Po powrocie z emigracji w roku 2011 powrócił do chóru jako instruktor muzyczny Wojciech Klaus, który objął również funkcję kierowniczą.
Macieje – jak sami twierdzą śpiewają tam, gdzie ich zapraszają. 
Rocznie dają średnio około 30 występów. Występują nie tylko lokalnie ale również podróżują po kraju: Międzyzdroje, Szprotawa, Bydgoszcz, Wrocław, Jelenia Góra czy też pobliskie miejscowości uzdrowiskowe. Nie omieszkali również gościć i występować w Nachodzie i Bromov w Czechach.
Z nagród, które zdobywali – to co najbardziej cieszy samych członków chóru to I miejsce w Plebiscycie Polskiego Radia Wrocław w 2003 roku, gdzie Jury stanowili nikt inny jak słuchacze, czy ostatnie wyróżnienie podczas przeglądu w Międzyzdrojach w roku 2012. Średnio dają blisko 30 występów rocznie choć mogłoby być ich znacznie więcej ale niestety – jest to podyktowane czasem.
Obecnie nie jest on nazywany chórem a działa jako Zespół Śpiewaczy Ludowych „Macieje” z Ostroszowic.
Repertuar stanowią głównie piosenki ludowe przywiezione przez członków zespołu z różnych regionów naszego kraju, gdyż korzenie mieszkańców Ostroszowic wywodzą się w większości ze wschodu, ale również i te, które śpiewali Polacy zamieszkujący te okolice w okresie przedwojennym. Również można znaleźć w ich repertuarze piosenki biesiadne, żołnierskie, patriotyczne jak i religijne, ale stanowią one mniejszość.
Mottem zespołu są słowa jednego z naszych wieszczów, powtarzane przez założyciela zespołu Pana Basa:

„… gdzie słyszysz śpiew tam idź, tam dobre serce mają – bo ludzie źli ach wierzaj mi – Ci nigdy nie śpiewają…”

                                                                                                                       Wojciech Klaus
tel. kontaktowy
502 104 734

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *