Grupowe Pojanaosłuchaj

Zespół Górali Czadeckich”POJANA” 

„Zahuczały góry, zaszumiały lasy smutno wiater szumi w tyj Pojanie naszyj…”

             Zespół „POJANA” z Piławy Dolnej jest najstarszym zespołem w Polsce kultywującym tradycje Górali Czadeckich. Powstał w 1958 r. dzięki ogromnej potrzebie Polaków zamieszkałych niegdyś na Bukowinie, którzy po prawie dwustuletnim pobycie na obczyźnie powrócili do Ojczyzny. Pomysłodawcą, założycielem, a jednocześnie pierwszym kierownikiem był Jerzy Swancar. Następcą jego przez wiele lat był Maksymilian Juraszek. Obecnie jest to 35-cio osobowa grupa ludzi kochających śpiew, muzykę i taniec, a przede wszystkim pielęgnująca tradycje swoich przodków.

Pomimo przeniesienia do Poiany Micului w Rumuni pojańczycy nigdy nie zapomnieli o swoim polskim pochodzeniu. Po drugiej wojnie światowej osiedleni zostali na Dolnym Śląsku. Zachowali odrębność swojej mowy, ubioru i obyczajów.

Zespół działa pod patronatem Urzędu Gminy Dzierżoniów, którego przychylność i pomoc finansowa pozwala na udział     w koncertach, festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych oraz daje możliwość odwiedzania rodzinnych stron w Pojanie Mikuli w Rumuni.

 Dorobek sceniczny „POJANY”:

Przeglądy „WAZA”- Zamek Książ,Ogólnopolski Festiwal Kapel   i Śpiewaków Ludowych – Kazimierz n. Wisłą, Ogólnopolski Przegląd Piosenki i Przyśpiewki Ludowej – Góry Mokre, Tydzień Kultury Beskidzkiej, Festiwal Folkloru Górali Polskich – Żywiec, Dolnośląski  Przegląd Folklorystyczny im. Ks. Dzierżonia – Wojsławice, Turniej Miast, „Pod Ślężą Śpiewanie” – Sobótka, „Pod Dębem Śpiewanie” – Dębno Polskie, Dożynki Gminne, Powiatowe, Wojewódzkie, Dożynki Prezydenckie – Spała, udział w programie TV Polonia „Swojskie Klimaty” oraz koncert z okazji Biegu Piastów w Jakuszycach.

Bliski sercom pojańczyków jest Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkania”, odbywający się w pięciu edycjach: w Polsce, Rumunii, na Słowacji, Węgrzech i Ukrainie, w którym zespół bierze udział od 24 lat oraz „Bukowińskie Kolędowanie”, cykliczne spotkanie, które w br. odbyło się w Piławie Dolnej. Podstawę repertuaru „POJANY” stanowią „Tajdany”, autentyczne piosenki góralskie, opowiadające o ciężkiej pracy, tęsknocie, miłości, a także zawierające tematykę zalotną, żartobliwą i wojacką. Integralną część stanowi 36 tańców. Zespół wykonuje również utwory w językach: rumuńskim, słowackim, czeskim i ukraińskim.

Kierownikiem zespołu od 2008r. jest Bożena Żygadło, a instruktorem muzycznym Eugeniusz Chałada. Akompaniament stanowi: akordeon – Eugeniusz Chałada, skrzypce – Emilia Juraszek,kontrabas – Marian Juraszek.  Czteropokoleniowy zespół „POJANA” przez pięćdziesiąt pięć lat sławi kulturę Górali Czadeckich. Jest laureatem licznych nagród, wyróżnień i konkursów. Najważniejsze z nich to Nagroda im. Oskara Kolberga (1989r.), Dyplom Ministra Kultury(2004r.) , Nominacja Dolośląskiego Klucza Sukcesu (2001r.), Nagroda Główna Festiwalu „Znaki Tożsamości” w Nowogrodźcu (2009r.).

Jednak najbardziej cieszy fakt, że zespół stale się rozwija, dzieląc się doświadczeniem i swoją kulturą, przekazuje tradycję młodemu pokoleniu, które stale zasila jego szeregi.

„Raduje się serce, raduje się dusza                                                                                             
 gdy nasza Pojana do Polski wyrusza…”  

                                                             Bożena Żygadło

tel. 696 098 621

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *