12 kwietnia obchodziliśmy Dzień Czekolady. W tym szczególnym dniu Biblioteka Publiczna w Piławie Dolnej gościła przedszkolaki z naszego piławskiego przedszkola. Rozmawialiśmy o czekoladzie i różnych rodzajach czekolady. Dzieci ogłosiły królową czekolad czekoladę mleczną. Dobrze jednak wiedzieć, iż czekolada gorzka zawiera od 70 do 95% miazgi kakaowej, a deserowa od 30 do 70% miazgi kakaowej, reszta to tłuszcz i dodatki. Dodajmy też, że każdy owoc kakaowca jest mniej więcej wielkości ananasa i zawiera wystarczająco ziaren aby zrobić z nich 7 czekolad mlecznych. Dzieci oglądały zdjęcia, rysunki drzewa kakaowca i owoce kakaowca. Z opakowań po czekoladzie powstał nam kolorowy plakat. Z płynnej czekolady dzieci malowały smakowite obrazy. Radości było co niemiara. Smakowały też znakomicie banany maczane w czekoladzie. „Szkoda, że taki czekoladowy dzień jest raz w roku” – stwierdziły dzieci. Spotkanie można podsumować cytatem nieznanego autora – „Życie bez czekolady jest jak plaża bez morza.” Dziękuje za współpracę pani Annie Zakrzewskiej oraz Renacie Kajkowskiej przy realizacji spotkania.

Zapraszamy do biblioteki.

Wanda Kun,