Jesteś tutaj:

Autor: admin

Tegoroczną edycję programu „Edukacja do starości. Nawzajem sobie potrzebni” w Piławie Dolnej rozpoczęto od zajęć plastycznych, zorganizowanych dzięki koordynatorce projektu Monice Kani we współpracy ze Stowarzyszeniem Piława Dolna i przy pomocy biblioteki w Piławie Dolnej.

Zajęcia plastyczne poprowadził artysta Tadeusz Kwazebart, który swoją pasją do tworzenia skutecznie zainspirował uczestników spotkania do barwnych eksperymentów na płótnie. Uczniowie kl. 4 i 5 ZSP Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Piławie Dolnej z wielkim zainteresowaniem poznawali tajniki technik malarskich. Z zapałem przystąpili do tworzenia swoich unikatowych prac, korzystając z cennych uwag prowadzącego spotkanie malarza.

Dziękujemy przedstawicielkom Stowarzyszenia Piława Dolna Bożenie Kołodziej i Elżbiecie Stępniak za przekazanie do biblioteki swoich prac plastycznych, które powstały podczas warsztatów.

,,Inspiracja istnieje, ale musi Cię zastać przy pracy” Pablo Picasso

Grupa Twórcza w poniedziałek 19 lutego rozpoczęła ozdabianie filiżanek techniką decoupage. To dopiero pierwszy etap zmagań z porcelaną. Produktem docelowym będą świeczki zapachowe przeznaczone na prezenty dla gości odwiedzających Ostroszowice. Rekordowa ilość filiżanek ozdobiona w bardzo twórczej atmosferze cieszy już teraz swoimi niepowtarzalnymi kolorami a Grupa Twórcza dziękuje Pawłowi Guczwińskiemu, który przekazał filiżanki na potrzeby projektu.

Ubrany w sprzeczności

Ubrany w sprzeczności Krystian Cieleban zgromadził w piątek 16 lutego w bibliotece w Mościsku pełną salę gości, którzy postanowili bliżej poznać młodego twórcę i jego debiutancki tomik poezji „Polaryzuję”. Autor jest nie tylko specjalistą optykiem, czy stylistą opraw, lecz także duszą artystyczną. Jego życie to harmonijne połączenie pasji, wiedzy i sztuki. Mobilizuje innych do odkrywania piękna w najmniejszych szczegółach codzienności oraz namawia do eksploracji różnorodnych dziedzin ludzkiego doświadczenia. Spotkaniu towarzyszyły kadry z sesji zdjęciowej Moniki Kudryk, które stały się inspiracją do powstania książki. Marcin Świetlicki pisze, że „ze wszystkiego się zawsze uda robić wiersze, z martwego światła także”. Podchwyciliśmy to stwierdzenie i na piątkowym spotkaniu powstał wspólny wiersz z tematem przewodnim zaproponowanym przez Krystiana Cielebana – Fortepian i księżyc. Oto wynik poetyckiego porywu serc publiczności:

Księżycowy fortepian roztacza się w nieboskłonie
Z oddali cię widzę, blask księżyca oświetla me myśli
Słysząc dźwięk cudownego pełnego księżyca
Uniosłam swoją głowę widząc swoje życie!
Świetlisty księżyca blask przy dźwięku fortepianu
Cudna, ciepła, niezapomniana chwila relaksu
Na fortepianie gra wieczór, gdy muzyka tańczy w świetle księżyca!
W fortepianie odbija się dusza księżyca
W ciszy księżyca, w świetle fortepianu
Co noc zaglądasz do mnie przez okno
Fortepian, poważny pan, stoi w mym pokoju
W poświacie zanurzone
Gwiazdy płynęły lekko wokół księżyca w rytm muzyki
Muzyka mnie wzrusza, a ciebie?
Komoda, wino i pachnąca lipa
Gdy odbijasz każdy C-dur blaskiem
Bo co ważniejsze, brzmienie czy blask
Ciepły wiatr, plaża, ten moment, ta ulotna chwila i muzyka
Gram na fortepianie w blasku księżyca. Do mojej ukochanej
Chciałabym zabrać fortepian na księżyc
Twoja buzia uśmiecha się do mnie jak księżyc w pełni
Twa droga do spełnienia marzenia jest jak misja na księżyc! Zrobiłeś to!
Fortepian subtelny dźwięk ciszy
Księżyc uśmiechnięty i tajemniczy
Na orbicie fortepianu księżyc nutę gra mieszaną
Padlina przez zwierza przy blasku księżyca
Rozrywana niczym cisza dźwiękiem fortepianu
W blasku księżyca! Na fortepianie…
Czy to się uda? Jak myślisz?
Lecę i nie wiem kiedy wrócę!
Miłosne brzmienie oddechem zakochanych
Na końcu dźwięku nadzieja
A ty maluj mnie światłem
Energetyczny księżyc w nucie zamieszkał.

Dziękujemy wszystkim za pomoc w realizacji spotkania i wsparcie młodego artysty, który „szuka wyjścia,/szuka drogi,/szuka celu,/szuka sensu”. Na pewno znajdzie to wszystko realizując swoje artystyczne plany.

D.W.

Druga klasa, a następnie grupa przedszkolna spotkały się  13  lutego  w ukochanej bibliotece aby porozmawiać o umiejętności okazywania uczuć bez przesady…

 Świetnym przykładem okazały się książki :
,,Proszę mnie przytulić” Przemysława  Wechterowicza i Emilii Dziubak 
oraz ,,Kicia Kocia w przedszkolu” Anity Głowińskiej.
 
Towarzysząca nam dodatkowo tematyczna wystawa prac plastycznych Doroty Wilk oraz blask świec, nadały uroku naszemu spotkaniu. Tuż przed Walentynkami miło było spotkać się z  małymi miłośnikami książek i wspaniałymi nauczycielkami. 

 Maria Kirkiewicz, DKK Motyle Książkowe w Ostroszowicach

Biblioteka w Piławie Dolnej zaprasza na warsztaty walentynkowe.

Piława Dolna
Mościsko

Wiesz co to są snotki? To ukryte hasła wpisane w koło. Zapraszamy do biblioteki w Mościsku na warsztaty, na których wykonasz własną, niepowtarzalną kartkę walentynkową z niespodzianką.

Uciechów

Biblioteka w Ostroszowicach zaprasza do przytulnego bibliotecznego kącika. Przy blasku świec i dźwiękach relaksacyjnej muzyczki będziemy czytać… czytać … czytać..❤️

Ostroszowice
Roztocznik
Tuszyn

             Czerwony Dwór – opowiem Ci moją historię…..

„Stary, opuszczony budynek jest to smutny widok (…).

Zawsze wydaje mi się, że duma on o dawnych czasach

i tęskni do minionych radości”.

L.M.Montgomery

Od zawsze byłem domem z duszą. Wiem, to nieco poetyckie określenie, ale moje wnętrza zawsze wyglądały, jakby miały swoją historię, swoje emocje, ba, swój cichy żywot. I tak też było……

Powstałem ok. 1650 r. jako renesansowa rezydencja komisarza policji Peistela. Wkrótce stałem się własnością rodziny von Seidlitz i prawdopodobnie przez nich zostałem przebudowany na barokowy pałac. Hrabia Seidlitz był założycielem w 1743 r. lokalnej wspólnoty ewangelickiej pietystów na wieczerzy zorganizowanej wówczas w pałacu – zwanym Czerwonym Dworem. Moimi następnymi właścicielami była rodzina von Perponcher-Sedlnitzki do ok. 1886 r. Ostatnimi właścicielami była rodzina Derigów – właścicieli zakładów włókienniczych w Bielawie – którzy przebudowali mnie w 1911 r. do obecnego wyglądu i mieli w posiadaniu do 1945 r.

Okres wojny stał się początkiem końca mojej świetności, po wojnie nic już nie było takie samo… Od 1947 r. moja integralność została przerwana, po części należałem do więzienia, a po części do PGR. Zniszczony wojną kraj wymagał poświęceń, takie było moje… Ograbiono mnie z mojego wystroju na potrzeby odbudowy Warszawy. Nie przypominałem już siebie sprzed lat, straciłem wiele, ale nigdy nie straciłem swojej duszy, czułem, że nadejdzie jeszcze mój czas. Po reorganizacji więzienia i likwidacji PGR pozostałem w rękach władz gminy, wykorzystywano mnie na biura. Przyszły czasy spokojne, stabilne, nie narzekałem, ale po cichu tęskniłem za czymś więcej. Część moich pomieszczeń przeznaczono na mieszkania, część stała pusta i niszczała i tak mijały lata. Zawsze jednak wierzyłem w ludzi, w ich moc twórczą, ta silna wiara pozwoliła mi przetrwać trudne czasy, wierzyłem, że moje losy się odmienią. I tak też się stało. W latach 2020/2021 odrodziłem się, odtąd miałem nie tylko piękną i trudną historię za sobą, ale również przyszłość. Gmina Dzierżoniów i Fundacja Pokolorujmy Szarość oraz całe mnóstwo ludzi dobrej woli zajęli się mną, z szacunkiem do mnie wyremontowano moje wnętrza, uwierzono w mój potencjał i dano mi kolejne życie. Dziś z wiarą i optymizmem patrzę w przyszłość, w moich wnętrzach dużo się dzieje, stałem się miejscem łączącym pokolenia i różne dziedziny życia. Nie może być lepiej… Działa u mnie Klub Senior Plus, wspieram zatem aktywność osób starszych zapewniając im miejsce do spotkań i ciekawych zajęć. Osoby z klubu najlepiej pamiętają moją historię i przekazują ją młodszym. Mieszczę dwie szkoły specjalne dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, dzięki nim moje wnętrza wypełnia radość i śmiech. W poniedziałki w moich podwojach rozbrzmiewa muzyka – to chór odbywa swoje próby, a mi przypominają się dawne dzieje. Idę też z duchem czasów i „ćwiczę” jogę, która podobnie jak ja przeżywa swoje odrodzenie. Stowarzyszenie i Sołectwo Piława Dolna dbają, abym angażował się w różne wartościowe projekty. Często więc miewam gości, co mnie bardzo cieszy, jestem gospodarzem koncertów, wystaw, imprez okolicznościowych i uroczystości, takich jak na przykład koncert kolęd, kiermasz wielkanocny,  wieczornica, Mikołajki. Zimą wypełnia mnie zapach świerkowych igieł, wiosną tonę w kwiatach, latem daję chłodne ukojenie, jesienią mój park to poemat. Cały rok pachnę domowym ciastem zapraszając do odwiedzin.

Ukoronowaniem mojej reaktywacji było zdobycie pierwszego miejsca w 2023 r. w konkursie Piękna Wieś Dolnośląska w kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi” za projekt pn.  „W Czerwonym Dworze każdy coś może”.

                Wiatr historii nie zdołał mnie zniszczyć, przetrwałem, by robić to, do czego zostałem stworzony, służyć kolejnym pokoleniom.

Czerwony Dwór  ok.1650-2024…

9 lutego odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Czerwony Dwór – Opowiem Ci Moją Historię”. W Galerii zawisły fotografie ukazujące metamorfozę tego zabytkowego obiektu, prezentujące jego wygląd zarówno przed rozpoczęciem prac renowacyjnych, jak i po ich zakończeniu. Czerwony Dwór, stanowiący ważny element lokalnej historii, zyskał nowe życie, stając się dumą mieszkańców Piławy Dolnej. W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście, mieszkańcy gminy oraz przedstawiciele różnych grup społecznych. Szczególną uwagę zwrócono na obecność seniorów z Klubu Senior + w Piławie Dolnej, którzy mieli okazję wziąć udział w otwarciu i podziwiać efekty prac przywracających dawny blask Czerwonego Dworu.Nie zabrakło również podopiecznych Fundacji Pokolorujmy Szarość, której siedziba mieści się właśnie w odrestaurowanym pałacu. Fundacja, razem z Stowarzyszeniem „Piława Dolna” oraz Klubem Senior +, znalazła w Czerwonym Dworze miejsce do realizacji swoich działań na rzecz lokalnej społeczności.Wystawa „Czerwony Dwór – Opowiem Ci Moją Historię” to nie tylko prezentacja fotograficzna, lecz także okazja do zanurzenia się w historię i kulturę tego miejsca. Ekspozycję przygotowaną przez Fundacje „Pokolorujmy Szarość” będzie można podziwiać w Galerii biblioteki do końca lutego.

Czas spędzony w bibliotecznych przestrzeniach podczas ferii ani przez moment nie przypominał szkolnych rygorów. Dzieci doceniły różnorodne zajęcia proponowane przez filie. W Mościsku dzięki otrzymanym w programie „Zgrana biblioteka” zestawie planszówek drugi tydzień ferii upłynął na rozgrywkach i testowaniu nowych, najpopularniejszych gier wydawnictwa Rebel. Dzieciom nie zabrakło wyobraźni, wytrwałości, odwagi i umiejętności graficznych aby stworzyć zasady swoich własnych planszówek ze ślimakiem. Doskonałym zakończeniem zajęć była wyczekiwana zabawa karnawałowa pełna postaci z bajek, superbohaterów i zapachów pysznych przekąsek.

Ostroszowice zaproponowały specjalne zajęcia z robotami Photon. Aktywny udział dzieci w interdyscyplinarnych zajęciach z wykorzystaniem elementów programowania i akcesoriów z zestawu Photon Laboratorium Przyszłości pozwoliły na niebanalne spędzenie wolnego czasu. W bibliotecznej przestrzeni pojawiła się także wystawa PAH „Wojna i pokój”. Jak wyglądałaby historia bez wojen? Jaki jest Twój znak pokoju? A Ty, skąd znasz wojnę? Te i inne pytania uczniowie oraz osoby odwiedzające bibliotekę, mogli sobie zadawać oglądając przygotowane materiały.                                                                                          

Kolorowych osłonek na kwiaty doniczkowe nigdy dość w oczekiwaniu na wiosnę. Z tego założenia wyszli uczestnicy zajęć w bibliotece w Uciechowie. Okazało się także, że rozszerzona rzeczywistość i książki to świetne połączenie. Dzieci mogły więc spędzić czas z Małym Księciem i tabletami, które oferują dodatkowe, fascynujące możliwości. Odkrywanie ukrytych obrazów, niewidocznych gołym okiem na drukowanych stronach, było wspaniałą rozrywką.              

                                                                                                 

Nie zapomnieliśmy także przypomnieć o Dniu Babci i Dziadka. W piławskiej bibliotece podczas piątkowych warsztatów kreatywnych stworzono niepowtarzalne glicerynowe mydełka na bazie naturalnych składników oraz oryginalne laurki. W bibliotece pojawiły się także małe potworki, których powstanie zainicjowały zajęcia z książką „Mała encyklopedia domowych potworów” Stanislava Marijanoviča. Wymyślanie im imion, cech charakteru i codziennych zajęć było prawdziwym wyzwaniem podczas ferii w bibliotece.

Do zobaczenia w bibliotece!

65-lecie tradycji Górali Czadeckich – Jubileusz Zespołu Pojana.

Czteropokoleniowy Zespół Górali Czadeckich „Pojana” już od ponad 65 lat utrwala kulturę i tradycję swoich przodków, jednocześnie promując Gminę Dzierżoniów, Powiat Dzierżoniowski, a także cały Dolny Śląsk. Nasi bohaterowie to nie tylko utalentowani muzycy, ale także świadkowie burzliwych czasów. Przeszli przez wojenną zawieruchę, zachowując jednocześnie swoje korzenie i dziedzictwo kulturowe. Dokument powstał w ramach projektu pn. „65 lat tradycji Górali Czadeckich – Jubileusz Zespołu POJANA” zrealizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta pn. „65 lat tradycji Górali Czadeckich – Jubileusz Zespołu POJANA”.

Zadanie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury – „Kultura – Interwencje” na rok 2023.

Do góry