Jesteś tutaj:

Autor: admin

W pierwszy dzień jesieni 22 września zapraszamy wszystkich, którzy  w słoikach zamykają swoją pasję i którzy chcą się nią podzielić, pokazać, pochwalić i porozmawiać o niej. Na odwiedzających czekać będzie moc atrakcji. Regionalne specjały zamknięte w słoikach, specjalne pokazy kulinarne i konkursy. Festiwal Słoików to zdecydowanie najsmaczniejsze wydarzenie w tym roku!                 

   Gościem specjalnym kolejnej  odsłony festiwalu  będzie Mateusz Krojenka, finalista programu MasterChef.  Czeka nas wielkie gotowanie na olbrzymiej patelni i wspólna kulinarna zabawa. Nie zabraknie również warsztatów z wypieku chleba.    

Sołectwa z terenu gminy Dzierżoniów będą też mogły wziąć udział w konkursie „Drugie życie słoika” i przekształcić zwykły słoik w nowy produkt w myśl zasady UPcyklingu – nie wyrzucaj lecz znajdź nowe zastosowanie.
 

Dziękujemy wszystkim osobom, które zechciały wziąć udział w naszej wakacyjnej zabawie związanej z wystawą ilustracji Marcina Minora w Galerii biblioteki w Mościsku. Egzemplarze książki „Baśnie wybrane braci Grimm” powędrują w ręce autorów prac, które umieszczamy poniżej. Z ich twórcami skontaktujemy się osobiście w celu ustalenia sposobu odbioru nagród. Gratulujemy pomysłów i życzymy miłej lektury!

Tak woła Kordian stojąc na szczycie Mont Blanc. Tymczasem 6 września młodzież z klasy siódmej i ósmej Szkoły Podstawowej w Mościsku dołączyła do grona osób uczestniczących w Narodowym Czytaniu. Autor „Kordiana”, z którym to dziełem spotykamy się w tym roku, pozostawił po sobie 13 dramatów, blisko 20 poematów, setki wierszy, listów oraz jedną powieść a jego język giętki

„Powiedział wszystko, co pomyśli głowa:

A czasem był jak piorun jasny, prędki,

A czasem smutny jako pieśń stepowa”

Dzieło Juliusza Słowackiego udało się nieco oswoić dzięki zajęciom plastycznym. Nasz Kordian postanowił „przebić czołem przesądów chmurę” i wyruszył w świat mając pędzel, farby, klej i nożyczki za broń.

Wybrane przez siebie fragmenty „Kordiana” można dokleić do wspólnej pracy, która jest dostępna w czytelni Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku.

 „Oto Polska – działaj teraz!”

Biblioteka w Ostroszowicach pokazała natomiast, że dzieło Juliusza Słowackiego można przedstawić także młodszym czytelnikom. W jaki sposób? W swoim utworze wieszcz sprytnie wplótł bajkę opowiadaną młodemu chłopcu przez starego sługę Grzegorza. Ta pełna żartobliwych dowcipów opowieść dowodzi, że sukces osiąga ten, kto pełen jest fantazji i woli działania. Czasami nieracjonalne działania mogą przynosić wymierne korzyści. Tak właśnie było w przypadku Janka a bajka ,,O Janku co psom szył buty” zachęciła dzieci do fantazjowania na temat szalonych marzeń. Oto niektóre z nich: szyć czapki dla psów, projektować okulary dla zwierząt, stworzyć bibliotekę dla czworonogów. Trzymamy kciuki za wszystkie pomysły i zapraszamy do biblioteki w Ostroszowicach po pamiątkową odbitkę okolicznościowej pieczęci.

13 września w malowniczo położonych Ostroszowicach odbędzie się potkanie autorskie z Tomaszem Śnieżkiem, dedykowane uczniom Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Ostroszowicach w ramach DKK!

Zapraszamy także wszystkie osoby kochające nasze Góry Sowie !

Oprócz wysłuchania ciekawych opowieści będzie można zakupić nowy Przewodnik Turystyczny autorstwa Tomasza Śnieżka oraz zdobyć bezcenny autograf i dedykację!

Narodowe Czytanie na dożynkach w Ostroszowicach!

24 sierpnia wybrane fragmenty utworu Juliusza Słowackiego ,,Kordian” czytali ze sceny:

Marcin Pięt wójt Gminy Dzierżoniów, Justyna Kaczorowska Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów, Anna Rosiak Sołtys Ostroszowic

oraz:

Emilia Wojdyło, Halina Naglik, Izabela Gawełek z Grupy Twórczej przy bibliotece w Ostroszowicach.

Biblioteka w Mościsku zaprasza 6 września w piątek na spotkanie literacko-plastyczne. Jak może wyglądać Kordian? W tekście sztuki poszukamy wskazówek na ten temat a wspólne zajęcia literacko-plastyczne  pomogą przybliżyć treść sztuki.

Znajdź swój ulubiony cytat i przyłącz się do nas. Zapraszamy od godziny 10.00.

Miło nam poinformować, że Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta została po raz kolejny beneficjentem Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0” na lata 2021-2025, w ramach którego zdefiniowany jest Priorytet 1 „Poprawa oferty bibliotek publicznych”, Kierunek Interwencji 1.1 „Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych”. Jego celem jest zwiększenie atrakcyjności oferty bibliotek publicznych poprzez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w zbiorach bibliotecznych, który realizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pośrednictwem Biblioteki Narodowej.

Na realizację zadania „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0  uzyskaliśmy środki finansowe Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i  Sportu w wysokości 14811 zł.

Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach

realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0.
 

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego organizuje w Operze Wrocławskiej XV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska. Wydarzenie to zaplanowano na 7 grudnia 2024 roku. Zespoły ludowe, zespoły folklorystyczne i zespoły pieśni i tańca, które chciałyby wystąpić podczas festiwalu mogą zgłaszać się do 20.09.2024 roku. Informację o zakwalifikowaniu się do udziału w Festiwalu wyślemy drogą mailową. W przypadku pytań prosimy dzwonić po numer (071) 776 97 47

Więcej na stronie UMWD – kliknij

zdjęcie – https://umwd.dolnyslask.pl/

Krzysztof Urzędowski swoje pierwsze wiersze zaczął pisać w 2014 roku i od tego czasu poezja nie pozwala mu odłożyć pióra. W 2017 roku kilka wierszy wraz z biogramem ukazało się w „Roczniku Dzierżoniowskim”. Jego twórczość znalazła się także w paru antologiach, m.in. wydawnictwa Bibliotheca Bielaviana.

Autor wśród swoich rozlicznych zainteresowań wymienia rolnictwo, myślistwo i  występy w męskim zespole śpiewaczym „Cord”.  „Moje myśli, przeżycia płynące z serca zacząłem przelewać na papier, aby się nie zagubiły i nie uleciały bezpowrotnie. Lubię recytować wszędzie swoje wiersze. Cieszę się, jeśli ich odbiór jest pozytywny i wywołuje dobry nastrój” – mówi Krzysztof Urzędowski zapraszając na spotkanie 13 września w kiełczyńskim pałacu.

Marek Cieśla – malarz, muzyk, tłumacz, poeta. Łączy ze sobą w spójną całość różne dziedziny sztuki, widząc w nich dopełniające się wzajemnie fragmenty codzienności.

16 sierpnia pałac w Kiełczynie miał przyjemność gościć w swoich wnętrzach artystę i jego wielowymiarową twórczość.

Marek Cieśla „wie jak smakuje chleb posmarowany smutkiem, po cichutku gromadzi dowody na to, że planeta, którą poznał i pokochał w dzieciństwie znikła bez śladu i doskonale wie, że sztuka pisania jest zawsze sztuką skreślania”.  

Spotkanie było okazją do poznania nie tylko malarstwa, ale także poezji i prozy artysty. Gitarowy występ Marka Cieśli dopełnił obraz twórcy, który swoją artystyczną wrażliwością wciąż na nowo porusza serca i umysły odbiorców. „I dokąd uciec w przyciasnym bucie, gdy śliski bruk?”
Oczywiście do Pałacu w Kiełczynie, gdzie na piątkowym spotkaniu miała również swoją premierę piosenka o tym zaczarowanym miejscu. Marek Cieśla, jej autor i wykonawca, dedykuje ją wszystkim osobom związanym z pałacem.

Wystawa obrazów będzie dostępna dla zwiedzających do końca października.

Organizatorem spotkania była Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta.


Organizatorem spotkania była Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta.

realizacja nagrania M. Tyszer

D.W.

Do góry